Radnóti és az új Bor – ezzel a címmel tett közzé egy új bejegyzést Bíró-Balogh Tamás, hozzátéve, hogy a nagy B kezdőbetű nem tévedés vagy elgépelés, és nem is ő találta ki.
Tulajdonképpen egy rajzról van szó, melyet Sebők Imre festő, grafikus, képregényrajzoló készített. A Soha többé! című grafikája a Füles magazinban jelent meg 1957-ben, amelyen poharazgató német tisztek, az előterében pedig Radnóti Miklós portréja látható, miközben a háttérben felsejlik a Krupp-Művek felirat. A rajzon felirat is olvasható, ami szerint „Radnóti Miklós, a Borban megkínzott és később mártírhalált halt magyar költő” a következőt mondja a német tisztekre mutatva: „VIGYÁZZATOK, MERT EZEK ITT ÚJ BORT SZERETNÉNEK!”
Az irodalomtörténész nem találja viccesnek a grafikát, de hozzáteszi azt is, hogy Kisantal Tamás Az emlékezés és felejtés helyei című könyve szerint a holokauszt fogalma sokáig nem azt jelentette, amit ma, és bizonyos fokú „humort” és „viccelődést” is megengedett a háborút követő években. Bíró-Balogh szerint Radnóti és Sebők elvileg ismerhették egymást, a rajz eredetije pedig a költő özvegye, Gyarmati Fanni hagyatékában maradt fent – a kép egy 2017-es árverésen kelt el, majd nemrég a Vaterán cserélt gazdát.
„Hogy Radnóti Miklósné mit gondolt róla, nem tudom. De arra kíváncsi volnék, hogy változott-e az értelmezés. Megjelenhetne ez a kép ma? Én valóban tanácstalan vagyok. Mit gondolhattak vajon akkor? És kinek mi a véleménye erről – ma?” – teszi fel a kérdést bejegyzése végén az irodalomtörténész.
A grafikát és a teljes bejegyzést itt találjátok:
Radnóti és az új Bor Nem tévedés vagy elgépelés a bor nagy kezdőbetűje. Nem is én találtam ki. A rajzot Sebők Imre...
Közzétette: Bíró-Balogh Tamás - irodalomtörténész – 2021. január 18., hétfő