Hétfőn jelentették be online, hogy a 106. Pulitzer-díjat mely újságok, újságírók, alkotók kapják. A nyertesek egyenként 15 ezer dollár (kb. 5,3 millió forint) jutalmat kapnak amellett, hogy elmondhatják magukról, igencsak illusztris társaságba kerültek.
A magyar származású Pulitzer Józsefnek stresszes élete volt, éppen ezért az alkalmazottaival csak kódjelekkel kommunikált. A hétvégén születésének 174. évfordulója alkalmából közzétették a titkos kódfüzetéről készült képeket.
A média közszolgálati kategóriájában a nyertes a The Washington Post lett azért, ahogy a 2021. január 6-i eseményekről tudósított - ezek hírhedt csúcspontja volt a Capitolium ostroma. További médiadíjak jártak még például a legjobb oknyomozásért, a legjobb helyi, országos és nemzetközi riportoknak, a legjobb véleménycikkért vagy legjobb kritikáért is.
Különdíjat kaptak idén az ukrajnai újságírók, a bátorságukért, kitartásukért,
és hogy elkötelezetten tudósítanak arról, mit történik az orosz invázió alatt a hazájukban.
A könyves kategória nyertesei a következők. A legjobb regény Joshua Cohen The Netanyahus: An Account of a Minor and Ultimately Even Negligible Episode in the History of a Very Famous Family című történelmi regénye lett, ami a zsidó-amerikai léttapasztalat ellentmondásait taglalja.
Makón született, de az Egyesült Államokban csinálta meg a szerencséjét Pulitzer József, aki nélkül a sajtó ma nem lenne az, ami. Életéről Wisinger István írt könyvet.
A legjobb dráma James Ijames Fat Ham című humoros színműve, ami a Hamletet ülteti át egy családi barbecue parti keretei közé az amerikai Délen, és az identitás, rokonság, felelősség és becsület kérdéseit tárgyalja.
Költészet kategóriában Diane Seuss nyert sonetts című kötetével, aminek kiemelték a virtuozitását, és hogy szonett formában foglalkozik a kortárs Amerika ellentmondásaival.
A nyertesek és a finalisták teljes listáját itt találod.