Friss Hús
Mikor? Május 27-június 2.
Csütörtökön kezdődik a 9. Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, ahol izgalmas magyar alkotások mellett az érdeklődők megnézhetik például az Oscarra jelölt Genius Locit vagy a Berlinale rövidfilmes programjában díjat nyert My Uncle Tudort. A filmeket idén a Toldi moziban, a Városháza udvarán és a Távmoziban is meg lehet nézni, a vetítéseken kívül a szervezők izgalmas beszélgetésekkel és pitchfórummal is várják az érdeklődőket.
SH/37 – Szűcs Teri: Célkereszt, vagy ami akartok
Mikor? Június 2. 20:00
Hol? webszinhaz.com
A Shakespeare/37 című online sorozat Shakespeare összes drámáját új kontextusba helyezi – de egészen különleges cinematográfiai módon, az avantgárd szellemű Dogma-filmek által ihletve. 37 ismert magyar dráma- és prózaíró, illetve költő írt húszperces etűdöket a reneszánsz mester egy-egy művéből kiindulva. Szűcs Teri Célkereszt, vagy amit akartok címmel értelmezte újra Shakespeare klasszikusát. A főbb szerepekben: Borbély Alexandra, Döbrösi Laura, Hirtling István, Rába Roland és Lábodi Ádám – az epizódot a belvárosi Nanushka Flagship Store-ban forgatta a WebSzínház csapata.
Robert Capa: A tetten ért halál – könyvbemutató
Mikor? Június 2. 18:00
Hol? Capa Központ
Death in the Making címmel 1938-ban jelent meg André Kertész szerkesztésében egy, a spanyol polgárháborút bemutató monográfia Robert Capa és Gerda Taro képeivel. A mostani bemutatón ennek a kötetnek az új reprint kiadás alapján készült magyar változatával ismerkedhetnek meg az érdeklődők, amely a Park Kiadó gondozásában, a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ szakmai támogatásával jött létre. A tetten ért halál fényképeken keresztül követi nyomon a spanyol polgárháború első évének eseményeit. Az új kiadáshoz a szerkesztők az eredeti papírképek és negatívok alapján készített új másolatokat használtak fel, jelentősen javítva ezzel az első kiadás képminőségén, de meghagyva André Kertész képszerkesztői megoldásait. Fotótörténeti szempontból fontos felfedezés, hogy a fotók szerzősége kapcsán kiderült, Gerda Taro és Robert Capa mellett néhány felvétel barátjuknak és alkotótársuknak, a szintén fotográfus David „Chim” Seymournak a munkája.
Vágyott szépség. Preraffaelita remekművek a Tate gyűjteményéből
Hol? Magyar Nemzeti Galéria
A londoni Tate Britain múzeum egyedülállóan gazdag preraffaelita gyűjteményének közel száz lenyűgöző alkotása látható május 13. és augusztus 22. között a Magyar Nemzeti Galériában a mozgalmat bemutató első nagy magyarországi kiállításon. A Tate Britain – az 1500 utáni brit művészet legnagyobb nemzeti gyűjteménye – kollekciójában kiemelkedő jelentőségű helyet foglalnak el a preraffaelitáknak, a 19. század legnagyobb hatású brit művészeti mozgalma alkotóinak a művei. A Vágyott szépség című tárlathoz kapcsolódóan nyílik meg a mozgalom magyarországi hatását bemutató kísérőkiállítás is, Az utópia szépsége. Preraffaelita hatások a századforduló magyar művészetében címmel.