Hálózatok hete, Pilinszky és 60-as évek [PROGRAMAJÁNLÓ]

Megérkezett a heti programajánlók: Hálózatok hete, divat a 60-as évekből, Rippl-Rónai József művészete, Pilinszky100 és Színészbüfé a válogatásunban. 

| 2021. május 20. |

Hálózatok hete

-

Mikor? Május 25-30.

Mi köze van a művészetnek a tudományhoz, az osztrigának a fehércsokihoz, a Nyugatnak a múzeumokhoz vagy éppen a mobilhasználatnak a koronavírushoz? A Ludwig Múzeum és a Könyves Magazin szervezésében május 25-30. között megrendezésre kerülő Hálózatok Hete ilyen és ehhez hasonló összefüggésekre igyekszik rámutatni és magyarázatot adni.

A Ludwig Múzeum BarabásiLab: Rejtett mintázatok. A hálózati gondolkodás nyelve című kiállításához kapcsolódó online programok egy héten át, napi rendszerességgel jelentkeznek a Könyves Magazin és a Ludwig Múzeum Facebook csatornáján.

Részletes program ITT.

"Óoh, azok a hatvanas évek...." - Öltözködés, divat, viselkedési szokások változása Magyarországon

-

Mikor? Ma 16:00-kor

Miként változtak meg a mindennapi élet (külső) feltételei az 1950-es, 1960-as évek Magyarországán? A hatvanas években kibontakozó civilizációs fordulat milyen hatással volt a ruházkodásra, hogyan változott meg az öltözködés társadalmi szerepe, miként alakult át a viselt ruha jel funkciója és az emberi test "nyilvánossága”? Valuch Tibor történész ezekre a kérdésekre válaszolva előadásában bemutatja a korszak viselkedéskultúrájában, öltözködésében és divatjában végbement változásokat.

Facebook-esemény ITT. 

Rippl-Rónai József és a századforduló művészete – online tárlatvezetés

-

Mikor? Május 22-én 18:30-tól

A modern magyar művészet egyik legkiemelkedőbb alakját, Rippl-Rónai Józsefet ismerhetik meg az érdeklődők az online tárlatvezetésen. Hogyan lesz a fiatal művész Munkácsy Mihály tanítványa? Melyik festményét dicséri meg a francia festő, Paul Gauguin, és végül, már elismert művészként miért költözik Kaposvárra? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk. 

Részletek ITT.

Pilinszky100 #9. / Jelenits István

-

Mikor? Ma 19:00

2021-ben ünnepeljük Pilinszky János költő születésének 100 évfordulóját – a centenárium okot és lehetőséget teremt arra, hogy programokkal, közösségi és online együttlétekkel, videókkal emlékezzünk a szerző sokrétű életművére. A centenáriumi sorozat kilencedik vendége Jelenits István Széchenyi-díjas piarista szerzetes, teológus, író, magyar és hittan szakos tanár. Több évtizedes barátásgukról, Pilinszky János életéről és költészetéről, fontos verseiről és az Új Ember publikációkról, Pilinszky-szövegvilágáról is mesél nekünk.

Facebook-esemény ITT.

Színészbüfé/Büfészínész 2.

-

Mikor? 2021. május 22. 20:00

Színészbüfé/Büfészínész 2. részében az Örkény társulatának egy része beszélget élőben: Bíró Kriszta, Borsi-Balogh Máté, Csuja Imre, Epres Attila, Ficza István, Für Anikó, Gálffi László, Józsa Bettina, Kókai Tünde, Mácsai Pál, Nagy Zsolt, Novkov Máté, Patkós Márton, Pogány Judit, Polgár Csaba, Szandtner Anna és Vajda Milán. A díszlet egy amolyan “kicsit szedett-vedett de a miénk” hangulatú színészbüfé berendezésére hajaz, ide tudunk most belesni. 

Színház: Örkény István Színház

Szerző: Az Örkény István Színház művészei, szerkesztette Mácsai Pál

Rendező: Mácsai Pál

Időtartam: Az előadást 1 részben, szünet nélkül játsszák, hossza kb. 90-100 perc

Részletek ITT.

Hírlevél feliratkozás

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Salinger, fotóikonok és Ms. Columbo [PROGRAMAJÁNLÓ]

Filmbemutató és fotós tárlatvezetés is szerepel legújabb programajánlónkban, amelyben helyet kapott egy online konferencia, valamint egy kerekasztal-beszélgetés is, amely a kritika nemét vizsgálja majd.

...

Ősbemutató, Libri-díj és Attenborough-születésnap [PROGRAMAJÁNLÓ]

Bár lassan már személyesen is részt lehet venni a kulturális programokon, mostani ajánlónkban még az online rendezvények vannak túlsúlyban.

...

Boldog születésnapot, Vígszínház! [PROGRAMAJÁNLÓ]

A születésnapok uralják legújabb programajánlónkat, de a virtuális rendezvények között akad olyan, amely a régmúlt hőseit mutatja be, más az irodalom és a fotók viszonyát kutatja.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.