Egy évem Salingerrel
Bemutató: Május 13.
Diploma után, úton élete legnagyobb álma felé, hogy végre igazi, elismert író legyen, Joanna asszisztensi állást vállal J. D. Salinger régimódi és rendkívül vaskalapos irodalmi ügynökénél. Fő feladata Salinger terjedelmes rajongói leveleinek feldolgozása lesz, ám amikor elolvassa a világ minden tájáról érkező szívszorító üzeneteket, vonakodik elküldeni az ügynökség szokásos, személytelen hangvételű válaszát, és lelkesen kezdi el személyre szabni azokat. Az eredmény egyszerre humoros és megindító, hiszen Joanna, miközben a nagy író hangján válaszol, kezdi felfedezni a sajátját. Rendező: Philippe Falardeau, a főbb szerepekben: Margaret Qualley és Sigourney Weaver.
A kritika neme, vagy a női írók és a kritika
Mikor? Május 14. 18 óra
Hol? Ms. Columbo online
Mennyire képes a kritikus megfeledkezni a neméről (a sajátjáról vagy a szerzőéről)? Befolyásolja-e ez a szóhasználatát? Vajon mindig kizárólag az esztétikai minőségre függeszti a tekintetét? Mihez képest van az ahhoz képest? Létezik-e bántalmazó kritika és mennyivel gyakrabban irányul nők ellen, s vajon mennyiben erősítik meg a kritikák éppen azokat a sztereotípiákat, amelyekből a nők nem tudnak kitörni? A kritika neme lesz a Ms. Columbo legújabb kerekasztal-beszélgetésének fő témája. Résztvevők: Forgách Kinga (Könyves Magazin), Lapis József (Alföld), Szendi Nóra; moderátor: Seres Lili Hanna (Prae.hu).
Exkluzív tárlatvezetés Simon Mártonnal a FOTÓIKONOK tárlaton
Mikor? Május 15. 15 óra
Hol? Műcsarnok
Az ötödik éve megrendezett Budapest FotóFesztivál nyitókiállításán 41 fotográfus közel 70 felvételén a fotográfia 20. századi történetének részletgazdag képe rajzolódik ki. A világhírű galéria archívumából készült személyes válogatásban a 20. századi fotográfia legjelentősebb alkotóinak képeit láthatja a közönség. Az ikonikus nevek között, mint Berenice Abbott, Araki, John Heartfield, William Eggleston, Walker Evans, Allen Ginsberg, Helmut Newton vagy Man Ray, kitüntetett helyet foglalnak el a világhírű magyar származású fotográfusok, köztük André Kertész, Robert Capa és Martin Munkácsi. A képeket május 15-én Simon Márton költő-műfordító tárlatvezetésében lehet megtekinteni.
A Műcsarnok jelenleg csak védettségi igazolvánnyal látogatható, jegyár: 2500 Ft
Eltűnt Írónők Diszkrét Bája 7. - Galgóczi Erzsébet
Hol? Eröművház TV műsorán
Az Eltűnt Írónők Diszkrét Bája című sorozat legutóbb epizódjában Galgóczi Erzsébetről beszélgetett a házigazda Szederkényi Olga szerkesztő-rendező Szécsi Noémi író-nőtörténésszel. Galgóczi Erzsébet annak ellenére vált a Kádár-rendszer elismert és „támogatott” írónőjévé, hogy abban a korban nagyon is kényesnek számító kérdéseket feszegetett (az 50-es évek kommunista diktatúrája, az 1956-os forradalom, és a homoszexualitás). Szabó Magda mellett ő volt a „másik” írónő. Szimbolikusnak látszik, hogy pont a rendszerváltás pillanatában hunyt el és azóta szinte teljesen elfelejtettük. A beszélgetés május 16-ig megtekinthető az Eröművház TV műsorán.
A 20–21. századi elbeszélő próza a magyar és a világirodalomban
Mikor? Május 20. 8:50 - május 21. 13:30
Hol? ELTE BTK online
Az ELTE BTK Tématerületi Kiválósági Pályázat „Hagyomány és újítás az irodalomban” kutatócsoportja május 20-án és 21-én rendezi meg A 20–21. századi elbeszélő próza a magyar és a világirodalomban című online konferenciáját. A részvétel regisztrációhoz kötött, regisztrálni az alábbi e-mail címen lehet: murzsa.timea@btk.elte.hu. Az online konferenciára való belépéshez szükséges Zoom-linket a szervezők a regisztráció után küldik el. A részletes programot itt lehet elolvasni>>