Siri Hustvedt egy időre eltűnt a közösségi média oldalairól, a napokban viszont közzétett egy bejegyzést, amelyben Auster betegségéről írt. A New York trilógia szerzőjét a Sloan Kettering Rákklinikán kezelik, amit a szerző csak „Cancerland”-nek, azaz Rákországnak hív.
„Sokan átlépték a határaikat, vagy azért mert maguk is betegek, vagy azért mert szerettek valakit, egy szülőt, gyereket, házastársat, barátot, aki rákos. A rákbetegség mindenkinél más. Minden emberi test ugyanolyan, mégsincs két egyforma. Vannak, akik túlélik, mások meghalnak. Ezt mindenki tudja, de ha a közelében vagyunk, megváltozik a mindennapi valóság. (…) Szerintem szörnyű lenne egyedül lenni Rákországban. (…) Aki közel van, szinte ugyanúgy érzi a kezeléseket, mintha őt kezelnék, az embernek távolságot kell tartania, hogy valódi segítséget nyújtson. A túl sok empátia hasznavehetetlenné teheti az embert! Természetesen ezen a kötélen nem mindig könnyű járni, de erről szól az igaz szerelem” – írja Hustvedt a bejegyzésben, ám több információt nem osztott meg Auster betegségével kapcsolatban.
Hustvedt bejelentése feltehetően sokakat megráz majd, ráadásul épp csak elültek az Auster és Lydia Davis fiával kapcsolatos hírek, miszerint az írók fia, Daniel Auster meghalt. Daniel Austert korábban gyilkosság, gondatlanságból elkövetett emberölés és kiskorú veszélyeztetése miatt állították bíróság elé. A vád szerint a férfinak köze volt tízhónapos lánya, Ruby 2021 novemberi halálához, amit heroin- és fentaniltúladagolás okozott.
Paul Auster és Siri Hustvedt 1982-ben házasodtak össze, mindketten elnyerték a Princess of Asturias Award for Literature, azaz az Asztúria hercegnője díjat, amelyet gyakran a spanyol Nobel-díjként emlegetnek. A díjazottak között van egyébként Woody Allen és Bob Dylan is. A kitüntetést bárki elnyerheti, aki maradandót alkotott a természet- és bölcsészettudományok, közügyek vagy a sport területén. Auster több mint 30 könyvet írt, amelyeket több mint 40 nyelvre fordítottak le. Az 1982-ben megjelent A magány feltalálása című kötete a szerző első írásainak egyike, amelyet az Auster-életmű egyik kulcsdarabjaként tartanak számon, és nemrég magyarul is megjelent.
Forrás: 24 Hours, Sportfinding, Barrons