„Rákországban” kezelik Paul Austert

Paul Auster amerikai írót rákkal kezelik New Yorkban, amit felesége, Siri Hustvedt jelentett be.

Simon Eszter | 2023. március 21. |

Siri Hustvedt egy időre eltűnt a közösségi média oldalairól, a napokban viszont közzétett egy bejegyzést, amelyben Auster betegségéről írt. A New York trilógia szerzőjét a Sloan Kettering Rákklinikán kezelik, amit a szerző csak „Cancerland”-nek, azaz Rákországnak hív.

„Sokan átlépték a határaikat, vagy azért mert maguk is betegek, vagy azért mert szerettek valakit, egy szülőt, gyereket, házastársat, barátot, aki rákos. A rákbetegség mindenkinél más. Minden emberi test ugyanolyan, mégsincs két egyforma. Vannak, akik túlélik, mások meghalnak. Ezt mindenki tudja, de ha a közelében vagyunk, megváltozik a mindennapi valóság. (…) Szerintem szörnyű lenne egyedül lenni Rákországban. (…) Aki közel van, szinte ugyanúgy érzi a kezeléseket, mintha őt kezelnék, az embernek távolságot kell tartania, hogy valódi segítséget nyújtson. A túl sok empátia hasznavehetetlenné teheti az embert! Természetesen ezen a kötélen nem mindig könnyű járni, de erről szól az igaz szerelem” – írja Hustvedt a bejegyzésben, ám több információt nem osztott meg Auster betegségével kapcsolatban. 

Hustvedt bejelentése feltehetően sokakat megráz majd, ráadásul épp csak elültek az Auster és Lydia Davis fiával kapcsolatos hírek, miszerint az írók fia, Daniel Auster meghalt. Daniel Austert korábban gyilkosság, gondatlanságból elkövetett emberölés és kiskorú veszélyeztetése miatt állították bíróság elé. A vád szerint a férfinak köze volt tízhónapos lánya, Ruby 2021 novemberi halálához, amit heroin- és fentaniltúladagolás okozott.

Paul Auster és Siri Hustvedt 1982-ben házasodtak össze, mindketten elnyerték a Princess of Asturias Award for Literature, azaz az Asztúria hercegnője díjat, amelyet gyakran a spanyol Nobel-díjként emlegetnek. A díjazottak között van egyébként Woody Allen és Bob Dylan is. A kitüntetést bárki elnyerheti, aki maradandót alkotott a természet- és bölcsészettudományok, közügyek vagy a sport területén. Auster több mint 30 könyvet írt, amelyeket több mint 40 nyelvre fordítottak le. Az 1982-ben megjelent A magány feltalálása című kötete a szerző első írásainak egyike, amelyet az Auster-életmű egyik kulcsdarabjaként tartanak számon, és nemrég magyarul is megjelent.

Forrás: 24 Hours, Sportfinding, Barrons

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Kötelező olvasmányok helyett Paul Austert és Margaret Atwoodot olvasnak a brit gyerekek

Hogyan lehet kötelezők nélkül irodalmat tanítani? Utánajártunk, mit olvasnak a brit iskolások.

...
Hírek

Paul Auster fia is meghalt, miután a csecsemő lánya halála miatt megvádolták

A 44 éves Daniel Austert eszméletlenül találták meg egy brooklyni metróállomáson, de már nem tudták megmenteni az életét.

...
Hírek

Trump győzelme miatt vállal nagyobb közéleti szerepet Paul Auster

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Olvass!
...
Beleolvasó

Miért nehéz Franciaországban fiatalnak lenni? Fehér Boldizsár megírta [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Arnaud Dudek Légy észnél című regényének utószavát, melyet Fehér Boldizsár írt. 

...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Hírek
...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben

...
Hírek

Meghalt András Ferenc, a hazai krimit új alapokra helyező rendező

...
Szórakozás

8 könyv, amiről azt hitték, soha nem lehet filmre vinni

...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

...
Szórakozás

Buli a Budapest Parkban, drMáriás, PesText és még Van Gogh is [PROGRAMAJÁNLÓ]