Az utóbbi időben számos kutatás foglalkozott az olvasás pozitív hatásaival. Bizonyított tény például, hogy a könyvek csökkentik a stresszt és a szorongást. Hat perc olvasás után átlagosan 68%-kal csökken az ember a stressz szintje. A könyvek lassítják a mentális öregedést is, azokhoz az emberekhez képest, akik nem szoktak olvasni, az olvasók 32%-kal kevesebb eséllyel tapasztalnak mentális problémákat idős korukban. Az olvasás egyértelműen hatással van az agy működésére, már öt nap után erősödni kezd a kapcsolat a nyelvért és az érzésekért felelős területek között.
Az olvasás jó hatással van a mentális egészségre - Könyves magazin
Nem mintha olyan sok érv kellene ahhoz, hogy leüljünk olvasni, de egy kutatás most bizonyította, hogy a könyvek, sok más előnyük mellett, nagyon hasznosak a mentális egészség szempontjából is. Az Oxford University Pressnél megjelent Reading for Life című könyv szerint a nyelvi kihívások beindítják az agyat és ezáltal jó hatással vannak a mentális állapotunkra.
Egy 2018-ban végzett kutatás révén azonban még ezeken túl is fontos pozitív hatásokra derült fény. A vizsgálat során 31 országban összesen 160000 embert kérdeztek ki. A kutatók arra jutottak, hogy minél több könyv volt a résztvevők otthonában gyerekkorukban, felnőttként annál jártasabbak lettek három fő területen: az olvasottság terén, a matematikai képességeket tekintve, valamint a technológia használatában, legyen szó kommunikációról vagy információk összegyűjtéséről és analizálásáról. (A kutatásban átlagos szintnek azt állapították meg, ha legalább 80 könyv volt otthon, a fejlődés ott volt látványos, ahol sok, 80 és 350 közötti példány volt a házi könyvtárban, nagyobb könyvmennyiség esetén a különbségek már nem voltak számottevők.)
Tíz tipp, hogy rávegyük a gyerekeket az olvasásra - Könyves magazin
A nyári vakáció sokaknak a nagy olvasási maratonokról szól, de nem mindenkinek magától értetődő, hogy szabadidejében azonnal a könyv után nyúljon. Rengeteg szülőnek okoz fejtörést, hogyan vegye rá a gyerekét az olvasásra. A Parents nevű oldal korábban listába szedte a jó tanácsait, most ezek közül választottunk ki tízet.
A kutatás szerint a könyvközpontú szocializáció – amelyet az otthoni könyvtár mérete alapján vizsgáltak – élethosszig tartó képeségekkel, tudással és ízléssel ruházza fel az embert. Ha olyan helyen nő fel valaki, ahol viszonylag nagy házi könyvtár van, akkor olyan adottságok birtokába kerülhet, amelyek felnőttként nagyon sok előnnyel járnak.
Forrás: Inc.