Egy könyvet sem olvasott tavaly a britek közel fele

Nagy eltérések mutatkoznak a britek olvasási szokásaiban nemek, iskolázottság és politikai beállítottság alapján. De kiderült az is, hogy szerintük olvasásnak számít-e, ha hangoskönyvet hallgatnak, és hogy mi alapján rendszerezik a köteteket.

bzs | 2025. március 10. |

Egy friss felmérés szerint Nagy-Britanniában az emberek 40 százaléka nem olvasott egyetlen könyvet sem az elmúlt egy évben. A január végén készített felmérésben az elmúlt 12 hónap olvasási szokásait vizsgálták a kutatók. Ennek alapján számos érdekesség is kiderült. (Itt egy hazai statisztika is.)

A hangoskönyv nem könyv?

A 40 százaléknyi nemolvasó mellett azért megjelenik 22 százalék, aki akár öt könyvet is olvasott ebben az időszakban, illetve négy százalék, aki ötvennél is több címen rágta át magát. A britek átlagosan három könyvet olvastak vagy hallgattak meg tavaly. (Itt azt segítünk kiszámolni, hogy mennyit tudnál olvasni kütyüzés helyett.) A legtöbbben elalvás előtt nyitják ki az aktuális olvasmányukat, de a vakáció vagy a napközbeni lopott pillanatok is sokaknak kedvelt olvasási időpontjai.

Úgy tűnik, az olvasók továbbra is a fizikai köteteket részesítik előnyben, 61 százalékuk még mindig a hagyományos módon olvas. 52 százalékuk a puhakötéses, 22 százalékuk a keménykötéses változatot forgatja szívesebben. Az ekönyvet preferálók 24 százalékkal, a hangoskönyvet hallgatók 14 százalékkal kisebbséget alkotnak.

Bár a kutatás a hangoskönyveket is olvasásként számolta, a válaszadók 53 százaléka nem tekinti egyenértékűnek ezek hallgatását az olvasással. Mindössze 29 százalékuk gondolta, hogy a két műfaj egyformán olvasásnak számít. 

A britek fele legalább egy könyvet vásárolt is a tavalyi évben, 40 százalékuk antikváriumból szerzi be az olvasnivalót, 28 százalékuk a családtagjaiktól vagy barátaiktól kér kölcsön könyveket, 19 százalékuk pedig a könyvtárakat használja. (Utóbbi előnyeiről itt és itt írtunk.)

A megkérdezettek 83 százaléka legalább egy saját tulajdonú könyvvel rendelkezik, negyedük pedig száznál is több kötettel büszkélkedhet.

Közülük a többség (45%) nem bajlódik a rendszerezéssel, a többiek méret (19%), műfaj (17%) vagy szerzők szerinti abc-sorrendben (11%) tartják a köteteket a polcon, de az olvasottság (10%) és a színek (4%) is felbukkantak, mint rendezőelv.

A fikció továbbra is tarol, aki bármilyen keveset is olvas, azoknak 55 százaléka efelé hajlik. A nonfiction mindössze a megkérdezettek 19 százalékának választása és 23 százalékuk olvas ezt is, azt is. 

Politikai hovatartozás, mint olvasási tényező?

A felmérés szerint a nők lelkesebben merülnek el egy-egy kötetben: 66 százalékuk legalább egy könyvet elolvasott a vizsgált időszakban, szemben a férfiak 53 százalékos arányával. A nők szintén a fikciós köteteket veszik a kezükbe szívesebben, 63 százalékuk főleg (vagy csak) ilyet forgat a férfiak 46 százalékával szemben. (A férfiak olvasási szokásairól itt írtunk részletesebben.)

A politikai meggyőződés is befolyásolja az olvasási hajlandóságot. Az EU-ban maradást támogatók 72 százaléka olvasott legalább egy könyvet az elmúlt évben, a kilépést támogatóknak csak 54 százaléka. A legolvasósabb pártszimpatizánsok ezen felmérés alapján a munkáspártiak 70 százalékkal, őket a liberáldemokraták követik 64, a konzevatívok 63 és a refromerek 51 százalékkal. 

Az életkor is számít, úgy tűnik, minél öregebb valaki, annál szívesebben olvas.

A felnőtt lakosság körében végzett felmérés alapján a 18-24 éves korosztálynak az 53 százaléka olvasott tavaly, míg a 65 éve felettieknél ez az arány már 65 százalék volt. 

Forrás: The Guardian

Fotó: Pixabay

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

Az újkor egyre jobban polgárosodó társadalma egyszer csak arra lett figyelmes, hogy  egy könyv miatt egyre többen öngyilkosságot akarnak elkövetni. 

...

10 tuti tipp, hogy visszatalálj a rendszeres olvasáshoz

Nyomaszt, hogy nem olvasol eleget? 

...

Segíthet a TikTok a gyerekek olvasási szokásainak megváltoztatásában?

Soha nem voltak még ilyen rosszak az angol olvasási statisztikák. 

A hét könyve
Kritika
"Istenről és Édesanyáról vagy jót vagy semmit" – Ongjerth Hanna: Fecskefészek
10 író, akikkel a salföldi Nyári Margón találkozhatsz

10 író, akikkel a salföldi Nyári Margón találkozhatsz

Az idei és tavalyi év nagy durranásai várnak rád a Balatonnál. 

Kiemeltek
...

Závada Péter: Minden az Énről szól, az összes kütyünk neve is

Závada Péterrel beszélgettünk a Könyves Magazin podcastjéban új kötetéről, az Éngépről. Hallgassátok!

...

Dalszerzők kulisszatitkai vagy csak egy koncert? – zenei programok a Nyári Margón

Kísérőzene irodalom mellé.

...

Mutatjuk, kik közül kerülnek ki a 2025-ös Mastercard - Alkotótárs ösztöndíj nyertesei (2. rész)

Hamarosan 54 pályázat közül választja ki a zsűri azt a két győztest, akik 3-3 millió forint támogatást kapnak kötettervük megvalósításához. 

Listák&könyvek
...

Neked is a könyvtár a második otthonod? – 5 hangulatos budapesti hely igazi könyvimádóknak

...

5 hosszú regény, hogy még tartalmasabban teljen az utazás

...

Mit olvass a Nyári Margó előtt? 9 kihagyhatatlan kötet