Pablo Neruda Latin-Amerika egyik legjelentősebb lírikusa és a Chilei Kommunista Párt szenátora volt. Szerelmes versei és a Canto General című kötete révén ismerte meg a világ. 1971-ben irodalmi Nobel-díjjal tüntették ki - amit kommunista nézetei miatt majdnem meg sem kapott. A baloldali költő műveit Pinochet katonai diktatúrájának ideje alatt, 1973 és 1990 között betiltották Chilében.
Mivel halálának körülményei sokáig tisztázatlanok voltak, és évtizedekig tartotta magát a gyanú, hogy esetleg meggyilkolták, 2013-ban exhumálták, és négy ország törvényszéki szakértői laboratóriumaiban vizsgálták a csontmintáit azzal a céllal, hogy megállapítsák, felgyorsította-e mérgezés a halálát.
A benne lévő múzeum komoly értéket képviselt.
A hivatalos változat szerint Neruda prosztatarák és alultápláltság miatt halt meg 12 nappal azután, hogy 1973-ban a katonai puccs megdöntötte Chilében a Salvador Allende vezette, demokratikusan megválasztott szocialista kormányt. Neruda unokaöccse, Rodolfo Reyes szerint a költőt azért ölték meg, mert ellenezte Augusto Pinochet induló diktatúráját. Az USA által támogatott puccsban Allende is meghalt, Neruda pedig azt tervezte, hogy Mexikóba menekül. Viszont napokkal az indulása előtt kórházba kellett szállítani, ahol a négy évvel azelőtt felfedezett prosztatarák miatt kezelték.
Tíz éve egy chilei bíró azután rendelte el az exhumálást, hogy Neruda egykori sofőrje, Manuel Araya elárulta, hogy néhány órával a halála előtt a költő nyugtalankodva hívta fel a kórházból azzal, hogy
valaki injekciót adott be neki, miközben aludt.
A Neruda maradványaiból vett minták vizsgálata után, 2015-ben a chilei kormány azt nyilatkozta, hogy “nagyon valószínű, hogy harmadik fél” felelős a költő haláláért. Két évvel később egy nemzetközi tudóscsapat azt nyilatkozta, hogy “száz százalék”, hogy a költő nem a prosztatarákba halt bele.
Hétfőn az unokaöccs, Reyes azt állította, hogy a tudományos tesztek kimutatták a clostridium botulinum toxint. A szakértői vizsgálat eredményeit szerdán hozzák nyilvánosságra.
A Clostridium botulinum termeli azt az idegmérget, ami a botulizmust okozza, a baktériumot pedig 2017-ben megtalálták a költő fogain. A kanadai McMaster University és a Koppenhágai Egyetem szakemberei kizárták, hogy a baktérium a koporsón keresztül került Neruda testébe.
(Guardian)