Tényleg megmérgezték Pablo Nerudát a halála előtt, mutatta ki a törvényszéki vizsgálat

Tényleg megmérgezték Pablo Nerudát a halála előtt, mutatta ki a törvényszéki vizsgálat

sa | 2023. február 15. |

Pablo Neruda Latin-Amerika egyik legjelentősebb lírikusa és a Chilei Kommunista Párt szenátora volt. Szerelmes versei és a Canto General című kötete révén ismerte meg a világ. 1971-ben irodalmi Nobel-díjjal tüntették ki - amit kommunista nézetei miatt majdnem meg sem kapott. A baloldali költő műveit Pinochet katonai diktatúrájának ideje alatt, 1973 és 1990 között betiltották Chilében.

Mivel halálának körülményei sokáig tisztázatlanok voltak, és évtizedekig tartotta magát a gyanú, hogy esetleg meggyilkolták, 2013-ban exhumálták, és négy ország törvényszéki szakértői laboratóriumaiban vizsgálták a csontmintáit azzal a céllal, hogy megállapítsák, felgyorsította-e mérgezés a halálát.

Leégett Pablo Neruda gyerekkori otthona Chilében

A benne lévő múzeum komoly értéket képviselt.

Tovább olvasok

A hivatalos változat szerint Neruda prosztatarák és alultápláltság miatt halt meg 12 nappal azután, hogy 1973-ban a katonai puccs megdöntötte Chilében a Salvador Allende vezette, demokratikusan megválasztott szocialista kormányt. Neruda unokaöccse, Rodolfo Reyes szerint a költőt azért ölték meg, mert ellenezte Augusto Pinochet induló diktatúráját. Az USA által támogatott puccsban Allende is meghalt, Neruda pedig azt tervezte, hogy Mexikóba menekül. Viszont napokkal az indulása előtt kórházba kellett szállítani, ahol a négy évvel azelőtt felfedezett prosztatarák miatt kezelték.

Tíz éve egy chilei bíró azután rendelte el az exhumálást, hogy Neruda egykori sofőrje, Manuel Araya elárulta, hogy néhány órával a halála előtt a költő nyugtalankodva hívta fel a kórházból azzal, hogy 

valaki injekciót adott be neki, miközben aludt.

A Neruda maradványaiból vett minták vizsgálata után, 2015-ben a chilei kormány azt nyilatkozta, hogy “nagyon valószínű, hogy harmadik fél” felelős a költő haláláért. Két évvel később egy nemzetközi tudóscsapat azt nyilatkozta, hogy “száz százalék”, hogy a költő nem a prosztatarákba halt bele.

Hétfőn az unokaöccs, Reyes azt állította, hogy a tudományos tesztek kimutatták a clostridium botulinum toxint. A szakértői vizsgálat eredményeit szerdán hozzák nyilvánosságra.

A Clostridium botulinum termeli azt az idegmérget, ami a botulizmust okozza, a baktériumot pedig 2017-ben megtalálták a költő fogain. A kanadai McMaster University és a Koppenhágai Egyetem szakemberei kizárták, hogy a baktérium a koporsón keresztül került Neruda testébe.

(Guardian)

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Újra eltemetik Pablo Neruda maradványait Chilében

...
Hírek

Leégett Pablo Neruda gyerekkori otthona Chilében

A benne lévő múzeum komoly értéket képviselt.

...
Hírek

Kommunista nézetei miatt Neruda majdnem nem kapta meg a Nobel-díjat

Ötven év titkosítás után a napokban fedte fel a Svéd Királyi Akadémia, hogy 1971-ben kiket jelöltek az irodalni Nobel-díjra. Ezzel együtt kiderült az is, hogy a későbbi nyertessel, Pablo Nerudával szemben volt, aki erős fenntartásait hangoztatta.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Beleolvasó

Miért nehéz Franciaországban fiatalnak lenni? Fehér Boldizsár megírta [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Arnaud Dudek Légy észnél című regényének utószavát, melyet Fehér Boldizsár írt. 

Szerzőink

...
Kiss Imola

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

...
Kiss Imola

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

...
Vass Norbert

Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

...

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.