Nádasdy Ádám megnyitja a 95. Ünnepi Könyvhetet - konyvesmagazin.hu

Nádasdy Ádám a Könyvhéten: A gazdagokat nem megítélni kell, hanem megírni

Elkezdődött a 95. Ünnepi Könyvhét,  a megnyitón Nádasdy Ádám pénzről és mecénásokról beszélt, és témát is javasolt írótársainak.

ki | 2024. június 14. |

Június 13-án elkezdődött a 95. Ünnepi Könyvhét és a 23. Gyermekkönyvnapok a budapesti Vörösmarty téren. A megnyitón Ne legyünk gyávák! címmel mondott beszédet Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító, aki beszélt pénzről, mecénásokról és méltányosságról is.

Pénz és lélektan

Mivel Nádasdy évtizedekig az ELTE Bölcsészettudományi Karán, az angol szakon tanított, jól ismeri az angolszász kultúrát, és annak egyik legérdekesebb elemét, mely a pénz és az ahhoz való hozzáállás. Azt mondta, az angolok büszkén szeretik a pénzt, és büszkék arra, hogy adni tudnak, ezért az adakozás természetes, a hétköznapok része. Hazánkban „inkább úgy vagyunk a pénzzel, mint egy szeretővel: jó, ha gyakran találkozunk, ő csak tegye a dolgát, de aztán menjen, ne követeljen részt az életünkből”, fogalmazott Nádasdy. 

Úgy gondolja, hogy az irodalom meg kellene, hogy mutassa a pénz világát,

és bár akadnak példák, de nem elég. Ezért arra kérte a kollégáit, hogy foglalkozzanak a gazdagokkal is, mert kevés mű szól a leggazdagabbak világáról, míg a nyomorgókról talán túl sok is. „Van ott is baj elég. (...) Nem megítélni kell őket, hanem megírni”, mondta a legfelsőbb körökről. Példaként Shakespeare-t hozta fel, aki kizárólag gazdag emberekről írt, mégis képes volt őket lélektani hűséggel ábrázolni.

Nem kell rokonszenvezni

Ezzel ráadásul, úgy gondolja, megnyílhat az út afelé is, hogy a milliomosok szánjanak pénzt az irodalomra.

„Sokukban van hajlandóság adakozni, csak többnyire – főleg az újgazdagok – nem tudják, hogyan kell.

Tanítsuk meg őket okosan megírt, nekik dedikált regényekkel, melyekből számukra is kiderül, milyen szép dolog az adakozás”, fogalmazott Nádasdy Ádám.

Szerinte nagyon fontos volna, hogy újra legyenek mecénások, akik áldoznak az irodalomra, és nem az a lényeg, hogy az író személyesen mit gondol arról, aki a pénzt adja. Felidézte a zsidó és homoszexuális Baumgarten Ferencet a 20. század elejéről, aki bizonyára nem volt mindenkinek szimpatikus, az általa alapított díjjal mégis évtizedekig táplálta az irodalmat.

Most is szükség lenne olyan irodalmi magándíjakra, amelyekért a művek érték alapon versenyeznek, a közérdeklődést is felkeltve. Ehhez is mecénások kellenek, mutatott rá.

Nádasdy beszélt arról is, hogy sem Baumgarten, sem a másik nagy mecénás, Soros György nem várta el, hogy hajbókoljanak előtte az írók.

A mecénás a saját pénzét adja, szemben az állami kitüntetésekkel, amelyeket a kormányzat az adófizetők pénzéből ad. Utóbbit nagyon helyesnek tartja, ő is kapott ilyet, örült neki. Szerinte „az élet már csak ilyen, hogy a kormánytisztviselők főleg a nekik rokonszenves írókat díjazzák”. Ettől függetlenül úgy véli, ha adnak, el kell fogadni a díjat. Egyúttal méltányosságot kért a díjazottakkal szemben is, mondván: „nem mindenki rossz író, aki állami kitüntetést kap”.

Beszédét azzal zárta: semmilyen körülmények között ne hagyjuk, hogy politikai rokon- vagy ellenszenvünk rátelepedjen irodalmi ítéletünkre.

(MTI, Litera, Index, kép: Litera Youtube)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nádasdy Ádám: Úgy írtam a halál küszöbén, mint a gyerek, aki mondogatja magának, nem lesz baj

Bemutatták Nádasdy Ádám tizedik, Billeg a csónak című verseskötetét. A beszélgetésen szóba került a humorizálás és a komolyság, de az emlékek és a halál lehetősége is.

...

Olvass bele Nádasdy Ádám új verseskötetébe!

Nádasdy Ádám versei az emberélet útjának felén túlról szólnak. Mutatunk kettőt.

...

Ezt senki nem mondta – Nádasdy Ádám: Lássa az a gyerek, hogy én is ember vagyok

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget anyaságról, apaságról, a szülői lét buktatóiról, a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A harmadik rész vendége Nádasdy Ádám.

Hírek
...

Kíváncsi vagy Nádas Péter kézirataira? A PIM-ben megnézheted őket

...

Pénteken búcsúztatják Tolnai Ottót

...

Jason Momoa elspoilerezte a Dűne harmadik részét?

...

Az aratás hajnala az eddigi legnépszerűbb Éhezők viadala-könyv

...

Salman Rushdie visszatér a fikcióhoz, még idén megjelenik az új kötete

...

Egy férfi a mozi helyett inkább az előre megírt halált választotta

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal. 

Kiemeltek
...

Hatalmas összefogással indul az Esterházy-ház felújítása

Többen pénzadománnyal vagy fizikai munkával járulnak hozzá a felújításhoz.

...

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.

...

Provokál és megkérdőjelez: 40 éve jelent meg Jeanette Winterson megkerülhetetlen regénye

A szerzőt pünkösdista szülők nevelték, akárcsak regényének főhősét, akit a világ kegyetlenül elutasít, amikor kiderül, beleszeretett egy lányba.