A háború és a like határozza meg mindennapi életünk – Nádas Péter zágrábi ünnepi beszéde

A háború és a like határozza meg mindennapi életünk – Nádas Péter zágrábi ünnepi beszéde

Nádas Péter arra hívja fel a figyelmet, hogy mindannyiunk felelőssége, mit és hogyan ismétlünk. Egységesen kell gondolkodnunk kultúráról, gazdaságról, háborúról?

Szabolcsi Alexander | 2024. november 18. |

Nádas Péter november 12-én ünnepi beszéddel nyitotta meg a Zágrábi könyvvásárt, ami azóta már online is olvashatóvá vált. A beszéd arra hívja fel a figyelmünk, hogy könnyen irányíthatóvá válhatunk, már olyan tényezők miatt is, mint a háború, a gazdaság, vagy az internet.  

November 12. és 17. között tartották a legnagyobb könyvszakmai rendezvényt Zágrábban, aminek több mint 20 év után újra díszvendége volt Magyarország. A magyar díszvendégség programját a Petőfi Kulturális Ügynökség és a Zágrábi Liszt Intézet szervezte. Az eseményről részletesen írtunk még előző héten.

Ennek a megnyitóján hangzott el Nádas Péter beszéde, amiben a kommunikáció hatásáról és felelősségeiről beszél, vagyis hogy mit jelent 2024-ben tartalmat fogyasztani és termelni, mit jelent beszélni, és főleg, hogy ezzel a beszéddel hogyan válunk mi is gépezetekké.

„mert a lájkok száma szerint táplálták bele a gondolkodás törvényeit”

Nádas a beszédében az információ áramlására hívja fel a figyelmet, amely szerint társadalmunk folyamatosan és gondolkodás nélkül termeli az információt, és az így reflexszerűvé, átgondolatlanná vált.

„mondták, hogy szabadon beszélhetsz és sírhatsz a beszélőgépeden. / Rendszeridegen fogalmak használata esetén rendszered kikapcsol. / Síróbaba fogalmát rendszered nem ismeri. / Ő tudja jobban, / hogy te mire gondolsz, / mert a lájkok száma szerint táplálták bele / a gondolkodás törvényeit.”

A szöveg szinte médiaelméleti megközelítést alkalmaz. A mindennapi beszédünk nemcsak a barátokkal, szülőkkel, munkatársakkal folytatott csevegés, hanem ahogy a szöveg is utal rá, sokkal több annál: beszédet termelünk, mikor posztokat írunk, videókat készítünk, like-olunk, tartalmakat töltünk le és fel, applikációkat válogatunk stb.

A legfontosabb pedig, hívja fel a figyelmünket a szöveg, a felelősség és a korlátok ismerete.

„Bennem minden egyes nyelvi paneljük / hézagtalanul illeszkedik / minden más nyelvi panelhez, / s így a mondatok mesésen árnyalatos / kékben, / valamint a szivárvány minden színében pompázó / kollektív nyelvi horizontomon vannak megfeszítve, / kifeszítve,/ miként a fehér vitorlák, / s így aztán bármely kiválasztott nyelvre / széljárás szerint akadály nélkül / átfordítható / vagyok.”

A beszéd – történjen az bármilyen médiumon, élőben vagy neten – (is) képes algoritmusok szerint működni, sőt, abba mindig beszüremkedik a médium. Mind az mondjuk, amit likeolunk, posztolunk, követünk, megosztunk. A közmondás miszerint „az vagy amit megeszel” érvényesül, csak átvitt értelemben: „az vagy amit fogyasztasz”.

A beszéd továbbá figyelmeztet arra, hogy ez egy nagyobb körforgás része, ugyanis a mindennapi kommunikációnkat a fogyasztott tartalmak mellett meghatározza egy gazdasági és politikai érdek is. Minél több helyről érkezik egy információ, annál nagyobb érdekünk lesz ismételni azt, ilyen például a háború vagy a klímaváltozás. A kommunikáció alapjává válik, hogy ugyanazokat az állításokat tesszük ezekről az ügyekről, hiszen morálisan egy „jó” létezik, és ezt a jót előírja nekünk a beszédgépezet.

Nádas beszédének legfőbb üzenete, hogy ha nem figyelünk oda, mit fogyasztunk, és ez által mit termelünk újra, akkor csupán (irányított) gépekké, mesterséges intelligenciákká válunk. A világunk egy egységes gondolkodás, kommunikáció felé halad, ezzel kiszorítva mindent ami egyszeri, lokális vagy egyedi.

Természetesen, ez is hír is egy információtermelés, sok minden kimarad, amit még a szövegről el lehetne mondani. Ha nem akartok géppé válni, akkor ajánljuk a teljes szöveget is elolvasásra. A teljes beszéd ezen a linken olvasható.

Fotó: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nádas Péter: A kelet-európai népesség sajátja lett a panaszkodás

Miért a szenzualitás mindennek az alapja, és honnan ered a kelet-európaiak panaszkodása? Nádas Pétert Gulyás Márton és Sipos Balázs kérdezte.

...

Nádas Péter: Európában ma nincs nem populista kormány

Nádas Péter a zürichi Literaturhaus felkérésére írt esszét. A szöveg az intézmény által ősszel indított Zürichi beszédek részeként hangzott el. A sorozat keretében a felkért szerzők korunk politikai, társadalmi, szociális változásaira reflektálnak.

...

Nádas Péter most megjelenő kötetében a létezés architektonikájára irányítja a figyelmet

Nádas Péter legújabb, esszéket tartalmazó kötete októberben jelenik meg Szépírás mint hivatás címen a jelenkor Kiadó gondozásában.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.