A háború és a like határozza meg mindennapi életünk – Nádas Péter zágrábi ünnepi beszéde

A háború és a like határozza meg mindennapi életünk – Nádas Péter zágrábi ünnepi beszéde

Nádas Péter arra hívja fel a figyelmet, hogy mindannyiunk felelőssége, mit és hogyan ismétlünk. Egységesen kell gondolkodnunk kultúráról, gazdaságról, háborúról?

Szabolcsi Alexander | 2024. november 18. |

Nádas Péter november 12-én ünnepi beszéddel nyitotta meg a Zágrábi könyvvásárt, ami azóta már online is olvashatóvá vált. A beszéd arra hívja fel a figyelmünk, hogy könnyen irányíthatóvá válhatunk, már olyan tényezők miatt is, mint a háború, a gazdaság, vagy az internet.  

November 12. és 17. között tartották a legnagyobb könyvszakmai rendezvényt Zágrábban, aminek több mint 20 év után újra díszvendége volt Magyarország. A magyar díszvendégség programját a Petőfi Kulturális Ügynökség és a Zágrábi Liszt Intézet szervezte. Az eseményről részletesen írtunk még előző héten.

Ennek a megnyitóján hangzott el Nádas Péter beszéde, amiben a kommunikáció hatásáról és felelősségeiről beszél, vagyis hogy mit jelent 2024-ben tartalmat fogyasztani és termelni, mit jelent beszélni, és főleg, hogy ezzel a beszéddel hogyan válunk mi is gépezetekké.

„mert a lájkok száma szerint táplálták bele a gondolkodás törvényeit”

Nádas a beszédében az információ áramlására hívja fel a figyelmet, amely szerint társadalmunk folyamatosan és gondolkodás nélkül termeli az információt, és az így reflexszerűvé, átgondolatlanná vált.

„mondták, hogy szabadon beszélhetsz és sírhatsz a beszélőgépeden. / Rendszeridegen fogalmak használata esetén rendszered kikapcsol. / Síróbaba fogalmát rendszered nem ismeri. / Ő tudja jobban, / hogy te mire gondolsz, / mert a lájkok száma szerint táplálták bele / a gondolkodás törvényeit.”

A szöveg szinte médiaelméleti megközelítést alkalmaz. A mindennapi beszédünk nemcsak a barátokkal, szülőkkel, munkatársakkal folytatott csevegés, hanem ahogy a szöveg is utal rá, sokkal több annál: beszédet termelünk, mikor posztokat írunk, videókat készítünk, like-olunk, tartalmakat töltünk le és fel, applikációkat válogatunk stb.

A legfontosabb pedig, hívja fel a figyelmünket a szöveg, a felelősség és a korlátok ismerete.

„Bennem minden egyes nyelvi paneljük / hézagtalanul illeszkedik / minden más nyelvi panelhez, / s így a mondatok mesésen árnyalatos / kékben, / valamint a szivárvány minden színében pompázó / kollektív nyelvi horizontomon vannak megfeszítve, / kifeszítve,/ miként a fehér vitorlák, / s így aztán bármely kiválasztott nyelvre / széljárás szerint akadály nélkül / átfordítható / vagyok.”

A beszéd – történjen az bármilyen médiumon, élőben vagy neten – (is) képes algoritmusok szerint működni, sőt, abba mindig beszüremkedik a médium. Mind az mondjuk, amit likeolunk, posztolunk, követünk, megosztunk. A közmondás miszerint „az vagy amit megeszel” érvényesül, csak átvitt értelemben: „az vagy amit fogyasztasz”.

A beszéd továbbá figyelmeztet arra, hogy ez egy nagyobb körforgás része, ugyanis a mindennapi kommunikációnkat a fogyasztott tartalmak mellett meghatározza egy gazdasági és politikai érdek is. Minél több helyről érkezik egy információ, annál nagyobb érdekünk lesz ismételni azt, ilyen például a háború vagy a klímaváltozás. A kommunikáció alapjává válik, hogy ugyanazokat az állításokat tesszük ezekről az ügyekről, hiszen morálisan egy „jó” létezik, és ezt a jót előírja nekünk a beszédgépezet.

Nádas beszédének legfőbb üzenete, hogy ha nem figyelünk oda, mit fogyasztunk, és ez által mit termelünk újra, akkor csupán (irányított) gépekké, mesterséges intelligenciákká válunk. A világunk egy egységes gondolkodás, kommunikáció felé halad, ezzel kiszorítva mindent ami egyszeri, lokális vagy egyedi.

Természetesen, ez is hír is egy információtermelés, sok minden kimarad, amit még a szövegről el lehetne mondani. Ha nem akartok géppé válni, akkor ajánljuk a teljes szöveget is elolvasásra. A teljes beszéd ezen a linken olvasható.

Fotó: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nádas Péter: A kelet-európai népesség sajátja lett a panaszkodás

Miért a szenzualitás mindennek az alapja, és honnan ered a kelet-európaiak panaszkodása? Nádas Pétert Gulyás Márton és Sipos Balázs kérdezte.

...

Nádas Péter: Európában ma nincs nem populista kormány

Nádas Péter a zürichi Literaturhaus felkérésére írt esszét. A szöveg az intézmény által ősszel indított Zürichi beszédek részeként hangzott el. A sorozat keretében a felkért szerzők korunk politikai, társadalmi, szociális változásaira reflektálnak.

...

Nádas Péter most megjelenő kötetében a létezés architektonikájára irányítja a figyelmet

Nádas Péter legújabb, esszéket tartalmazó kötete októberben jelenik meg Szépírás mint hivatás címen a jelenkor Kiadó gondozásában.

Olvass!
...

Ilyenek a mindennapok, ha valaki autizmussal él: olvass bele Andris Kalnozols naplóregényébe!

Autizmussal élni nem betegséget és nem is fogyatékosságot jelent, hanem egy egyedi agyműködésről van szó. Olvass bele!

...

Mit tesz a rák a barátsággal? Olvass bele Helen Garner regényébe!

Meddig és hogyan érdemes küzdeni a rák ellen? Mutatunk egy részletet Helen Garner regényéből.

...

A biciklizés szabadság – Olvass bele Marc Augé antropológus könyvébe!

Gondolkoztál már azon, hogy a bicikli nemcsak egy tárgy, hanem egy eszköz a szabadsághoz? 

Hírek
...

Képes egy növény kommunikálni? – Zoë Schlanger új könyvéből kiderül

...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen

...

Az Amerikai Pszichó rendezője nem érti, hogyan lett egy meleg alkotó szatírájából hipermaszkulin férfiasság

Kiemeltek
...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré.