Az Ugyanolyan emberek című kötet a Park Kiadó gondozásában, Balla Katalin fordításában jelenik meg. A kiadó beharangozója szerint Mohamed Mbougar Sarr olyan népszerűségre tett szert, hogy amikor 2022 októberében „Budapestre látogatott, olyan nagy volt az érdeklődés a Margó Fesztivál rendezvényén, hogy a terembe nem fért be mindenki, és a program végeztével órákig kígyózott a sor dedikáló asztala előtt”. (A szerző 2022 őszén Magyarországon is járt, a Margó Irodalmi Fesztiválon lépett fel (beszámolónk az eseményről itt), és akkor beszélgettünk is vele.)
Miről szól az új könyv?
Az Ugyanolyan emberek azt a kérdést járja körül, amely talán a legfontosabb kérdés mindannyiunk életében: Hogyan találjuk meg magunkban az erőt, hogy valódi önmagunkká váljunk, bármi legyen is az ára?
Ndéné Géjé, a fiatal irodalomprofesszor nem hisz a szemének az irodalomoktatókhoz intézett minisztériumi felhívást olvasva: hagyják ki a tananyagból Verlaine és más, bizonyíthatóan homoszexuális szerzők műveit, mert rossz hatással lehetnek a hallgatókra. Ostobaság, egy vers értékének semmi köze a szerző szexuális orientációjához!
Ndéné fel van háborodva, még ha tisztában is van vele, hogy a felhívás csupán a fellobbanó homofóbia legújabb jele a muszlim többségű Szenegálban, ahol
a homoszexualitás vallásgyalázásnak számít, olyan bűnnek, amelyet a fehérek hurcoltak be az országba.
Miután ellenállására válaszul felfüggesztik oktatói posztjáról, Ndéné tanulmányozni kezdi országa hagyományait, hogy megértse a homoszexuálisnak kikiáltott emberekkel szemben táplált gyűlölet mozgatórugóit, és útja során olyan belső tájakra téved, amelyekről azelőtt mit sem tudott.
Az emberek legtitkosabb emlékezete
Mohamed Mbougar Sarr Az emberek legtitkosabb emlékezete (La plus secrète mémoire des hommes) című, 2021 augusztusában, az Éditions Philippe Reynél megjelent könyve Goncourt-díjat nyert. Franciaország legnagyobb presztízsű irodalmi díját először nyerte el fekete-afrikai író az ő személyében.
A regényben (mely a hét könyve is volt nálunk, sőt 2022-ben a top10-es listánk második helyét is megszerezte) egy fiatal szenegáli író, Diégane Latyr Faye Párizsban rábukkan egy legendás könyvre, az 1938-ban kiadott Az embertelenség labirintusa című kötetre. A mű szerzőjét „a néger Rimbaud”-ként emlegették annak idején, aki a könyve megjelenését kísérő botrányok miatt nyomtalanul eltűnt. Diégane nyomozni kezd a titokzatos T. C. Elimane után, és a gyarmatosítás meg a soá tragédiájával szembesül.
Nyitókép: Momar Niang