Bár John William az elmúlt tíz évben, miközben látása folyamatosan romlott, új módszereket talált az olvasásra, lassan olyan állapotba kerül, hogy búcsút kell vennie hatalmas könyvtárától.
Már semmilyen segítséggel nem tud olvasni
A férfi sokáig erős szemüveget, majd később egy olyan nagyítót, használt, mely megvilágította az oldalakat, de eljött az a pont, hogy már így sem tud olvasni.
De nem szeretné, ha a könyvei is elvesznének azzal, hogy ő megvakul.
Sok könyvritkasága is van, és tovább akarja adni őket másoknak. Ha egy 30-40 év körüli ember megveszi egy könyvét, akkor 20-30 évig megőrzi, utána pedig talán ő is továbbadja valakinek, osztotta meg a szerinte is optimista elképzelést William.
A férfi egy helyi, adásvételi Facebook-csoportban tette közzé könyvgyűjteményét és egy hatalmas táblázatot is készített, amelyben részletesen leírja az egyes eladásra kerülő címeket. Már több száz könyvének talált új gazdát, köztük egyetemistáknak és magántanuló gyerekeknek is adott el köteteket.
Az idősödő generáció könyvei
A John William köteteivel is foglalkozó antikvárius szerint a használt könyvek piacát egyre inkább elárasztják az idősödő generációk nagy gyűjteményei. Hamar kiderül, hogy a házi könyvtárak mely kötetei állják ki az idő próbáját vagy mely könyvek elég aktuálisak ahhoz, hogy még mindig legyen közönségük.
Néha olyan könyvtáraknak is alig van értékük, amelyeknek a felhalmozására sok pénzt és időt fordítottak, de van, hogy ez épp fordítva igaz, mondja a kereskedő.
William saját könyvei
A kanadai férfi otthonában szinte mindenhol könyvespolcok sorakoznak, melyeken az ExxonMobil olajóriás profiljával, a hidegháborúval foglalkozó könyvekkel, de akár egy fákról szóló zsebkönyvvel is találkozhatunk. A szépirodalmi kötetek sokkal ritkábbak ebben a könyvtárban, hacsak nem az olyan klasszikusokról van szó, mint például Lev Tolsztoj Háború és békéje.
A 68 éves, angol irodalom és filozófia szakos végzettséggel rendelkező férfi egyébként előnyben részesíti a kisebb könyvesboltokat a nagyobb könyvkereskedelmi láncokkal szemben, mert szerinte a kis üzletekben a könyveket szerető emberek számára állítják össze a választékot.
A férfi azt mondja, beletörődött abba, hogy hamarosan már nem láthatja őket, de reméli, hogy jó kezekbe kerülnek a könyvei.
(CBC)