Martin Amis holokausztregénye nem elég meggyőző a németeknek

.konyvesblog. | 2014. szeptember 01. |

20447658.jpgA német Hanser kiadó elutasította Martin Amis új regényét, mert szerintük nem elég meggyőző. A The Zone of Interest három koncentrációstábor-parancsnok mindennapjairól mesél a második világháború alatt.

Amis a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak arról beszélt, hogy a kiadó egyszerűen nem értette meg a regény főszereplőjét, az Angelus "Golo" Thomsen nevű SS-tisztet. Úgy véli, a Hansernél azt hiszik, hogy karaktere a rendszer oldalán áll, és osztja annak ideológiáját. Az igazság viszont az, hogy Thomsen tudja, hogy a nemzetiszocialista ideológia önpusztító és nem célravezető. Azért támogatja az önpusztítást, mert azt akarja, hogy Németország veszítse el a háborút.

A Gallimard nevű francia kiadó szintén úgy döntött, hogy nem jelenteti meg Amis tizennegyedik regényét, amit így helyettük a Calmann-Lévy ad majd ki 2015 szeptemberében. A Gallimard nem volt mindig ilyen kritikus, 2006-ban például szó nélkül megjelentette Jonathan Littell botrányos második világháborús regényét, a Jóakaratúak-ot, amit egy kritikus azzal vádolt, hogy szándékosan szenzációhajhász és visszataszító. A Littell-könyv kiadását egyébként épp a Calmann-Lévy utasította el.

A The Zone of Interest augusztus 24-én jelent meg, és vegyes kritikákat kapott. Amis nem először írt a holokausztról, elég csak Booker-shortlistig jutott 1991-es regényére, az Időnyíl, avagy a sérelem természetére gondolni.

Forrás: Telegraph

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.