Április 13-án, családja körében meghalt Mario Vargas Llosa Nobel-díjas író, a latin-amerikai irodalom egyik legjelentősebb szerzője. 89 évesen hunyt el Limában – közölte a családja. Életének utolsó éveit Peruban és Madridban töltötte.
Mario Vargas Llosát írásaiban a totalitárius rendszerekben tapasztalt elnyomás, a sötét diktatúra és az erőszak foglalkoztatta. Leghíresebb művei között van az önéletrajzi ihletésű A város és a kutyák, ami egy limai katonaiskolában játszódik, ahol erőszakra és a megalázás módszereire nevelik a fiatalokat, A zöld palota, A Júlia néni és a tollnok, amiből 1990-ben film készült Keanu Reeves főszereplésével vagy A kecske ünnepe, a Vad idők (a magyar fordításba itt beleolvashatsz) és a Szeretem a mostohámat.
Az irodalmi Nobel-díj és Márquez
Több mint 50 könyvet írt, 2003-ban a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége volt, ahol átvehette a Budapest Nagydíjat. 2010-ben irodalmi Nobel-díjat kapott a
hatalmi berendezkedések feltérképezéséért és az egyén ellenállását, lázadását, alulmaradását bemutató erőteljes ábrázolásmódért”.
A zsűri ugyanakkor „isteni tehetségű mesélőnek” nevezte.
Gabriel García Márquez 1982-es kitüntetése óta ő volt az első dél-amerikai szerző, aki kiérdemelte az irodalmi díjat, azonban ezt több ország is kritizálta, többek között Kuba és Venezuela is. 2011-ben irodalmi munkássága elismeréseként I. János Károly spanyol király őrgrófi címet adományozott neki.
A politikába is belekóstolt: eleinte a baloldali eszmékkel szimpatizált, majd ebből kiábrándult a latin-amerikai forradalmak hatására, és 1990-ben egy jobbközép párt színeiben elindult a perui elnökválasztáson, de alulmaradt.
Első drámáját mindössze 16 évesen írta, első regénye 1962-ben jelent meg The Time of the Hero címmel.
Márquezhez különös viszony fűzte, egyszerre voltak barátok és riválisok. A két világhírű író évtizedekig nem beszélt egymással, miután Varga Llosa 1976-ban egy mexikói moziban megütötte a mágikus realizmus kolumbiai úttörőjét.
Ennek okairól megoszlanak a vélemények: Márquez barátai úgy emlékeznek vissza, hogy a vita középpontjában Márquez és Varga Llosa akkori feleségének barátsága áll, de a perui író 2017-ben egy madridi egyetemen azt mondta a hallgatóknak, hogy ellentétes nézeteket vallottak Kubáról és Fidel Castróról, és emiatt vesztek össze. 2007-ben békültek ki.
(BBC)
Nyitókép: Forrás: Wikipedia