Az utóbbi években az elmagányosodás világméretű problémává nőtte ki magát – olyannyira, hogy az AI-cégek már marketingfogásként használják a jelenséget. De vajon tényleg a ChatGPT a legideálisabb társaság, ha egyedül érezzük magunkat? A kutatások szerint a könyvek még mindig jobban állnak.
Ne mondj le a személyes kapcsolatokról!
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint az idősebb felnőttek negyede társadalmilag elszigetelt, de a serdülőknek is 5–15 százaléka magányos. Pedig mindannyian tudjuk, hogy a minőségi emberi kapcsolatok elengedhetetlenül fontosak: egy 2023-as kutatás kimutatta például, hogy ha egy gyereknek van legalább néhány közeli barátja, az már nagyban befolyásolja az agyműködését, a teljesítményét és a mentális egészségét.
A technológia rohamos térnyerése azonban magával hozta a problémát, hogy a közösségimédia-felületeken szerzett ismerősök távolról sem képesek ugyanazt nyújtani, mint a valóban szoros, személyes viszonyok. Talán mondanunk sem kell, hogy ezeket a chatbotok sem képesek pótolni, bármennyire is válaszolnak készséggel a kérdéseinkre.
Mit tehetünk?
A Liverpooli Egyetem 4 ezer résztvevőt számláló felmérése szerint az olvasás az egyik legjobb módszer a frusztrációink kezelésére, arról nem is beszélve, hogy ösztönzi a személyes fejlődést, növeli az empátiát, és ezáltal a magány érzését is mérsékelni tudja.
Az olvasás előnyeit vizsgáló felmérések nagy része persze személyes beszámolók és kérdőívek alapján készül, de néhányuk alkalmaz agyi képalkotó eljárást is. Egy fiatal felnőtteken készült vizsgálat például megállapította, hogy a szépirodalom fogyasztása az agyunk azon részeit aktiválja, amelyek részt vesznek a szociális viselkedésünk vagy éppen az érzelmi megértésünk szabályozásában.
Ami a gyerekeket illeti, esetükben az olvasás segít mérsékelni a figyelmetlenséget, valamint jó hatással van alvásidőre.
A ChatGPT-vel való társalgás helyett tehát szerencsésebb kezünkbe venni egy könyvet, mert az olvasás nemcsak a stressz kezelésére, hanem a magány ellen is jó módszer lehet. Az online és offline könyvklubok pedig arra is lehetőséget nyújtanak, hogy valódi kapcsolatokat építhessünk az olvasmányélményeink megosztásával.
Fotó: Keenan Constance/Pexels