Madame Claude a francia elit kerítője volt, film készült róla a Netflixre

Madame Claude a francia elit kerítője volt, film készült róla a Netflixre

A Netflixen a napokban debütált a Madame Claude című film, amely Franciaország leghíresebb, egyúttal leghírhedtebb madámjának tündöklését, és leginkább bukását mutatja be.

ro | 2021. április 08. |

Az elit kerítője volt, karrierje a hatvanas-hetvenes években érte el a csúcsát, titkokkal, ellentmondásokkal és számító racionalitással teli életéről pedig a napokban debütált a Madame Claude című film a Netflixen.

Már a múltja is homályba vész, hiszen a gyerekkoráról is különböző történeteket mesélt később Madame Claude, eredeti nevén Fernande Grudet, aki azzal vált hírhedtté, hogy a hatvanas-hetvenes években az egyik legexkluzívabb bordélyt vezette Párizsban, kuncsaftjai között pedig olyan hírességek szerepeltek, mint Marlon Brando, John F. Kennedy és az iráni sah.

-

Az igazi Madame Claude

1994-ben megjelent Madam című memoárjában Fernande Grudet azt állította, hogy arisztokrata családból származik, egy zárdában járt iskolába, és részt vett a francia ellenállásban a második világháború alatt. Ugyanakkor sokan és sokszor fenntartásokkal fogadták ezeket az állításokat, a film rendezője, Sylvie Verheyde pedig egyenesen úgy nyilatkozott, hogy Grudet a saját mítoszát építgette, nagy hazudozó volt, aki meg akarta szépíteni a bűnt, azaz minden mocskot igyekezett a szőnyeg alá söpörni (ez már a szavak szintjén is megmutatkozott: a prostituált szót például helytelenítette, a neki dolgozó és gondosan válogatott lányokat "hattyúknak" nevezte).

A film mindenesetre azt sugallja, hogy Madame Claude mélyről jött, gyerekként szexuális abúzus áldozata lett, majd később prostituáltként dolgozott. Állítólag azt vallotta, hogy az emberek két dologért hajlandóak mindig pénzt adni: az ételért és a szexért. Utóbbit eszközként használta, ahogy a neki dolgozó lányokat is. Kőkemény és kíméletlen üzletasszony volt, és akkor is levette a neki járó 30 százalékos sápot, ha a prostituált megverve, traumatizálva tért vissza. Nevéhez kötődik a prostituáltak telefonos rendelése is (azaz maga a call girl-hálózat koncepciója), az exkluzív bordélyában dolgozó nők közül pedig akkoriban a francia kulturális, politikai, gazdasági elit tagjai válogathattak.

-

Jelenet a filmből

Sylvie Verheyde filmje már a csúcson mutatja Madame Claude-ot (akit Karole Rocher alakít), akinél egy kiváltságos háttérrel rendelkező fiatal lány, Sidonie (Garance Marillier) akar munkába állni. (A rendező amúgy több helyen elmondta, hogy a filmbéli szexjelenetek szándékosan nem erotikusak, hiszen amit ezek a lányok végeztek, az nem szerelem volt, hanem munka. Sylvie Verheyde nem csinált titkot abból sem, hogy elég jól ismeri ezt a világot: családjából a nagymamája és az unokatestvére is prostituáltként dolgozott, a témát pedig a rendező a 2016-os Sex Doll című filmjében is feldolgozta.) Mindenesetre Madame Claude sokáig egyensúlyozott az alvilági, rendőrségi, hírszerzési kapcsolatai és szívességei között, de végül elfogyott körülötte a levegő: kétszer is elítélték és rács mögé zárták, először adócsalásért, másodjára pedig azért, mert a kilencvenes években újra akarta indítani call girl-hálózatát. 2015-ben magányosan halt meg a francia Riviérán, 92 éves volt.

Életéről az amerikai William Stadiem írt korábban könyvet (Madame Claude: Her Secret World of Pleasure, Privilege, and Power), aki a Fernande Grudet-val készült beszélgetések és egyéb interjúk alapján rajzolta meg Madame Claude amorális, titkokkal és kegyetlenséggel teli világát. Az asszony életéről már korábban is készült film, mégpedig 1977-ben, amelyet Just Jaeckin (Emmanuelle) rendezett. A Netflixen április elején bemutatott Madame Claude rendezője, Sylvie Verheyde mindenesetre azt nyilatkozta, hogy szerinte napjainkban sokkal inkább készen állunk arra, hogy szembenézzünk a valósággal és véget vessünk az akkori időszak általánosításainak. Főszereplője, Karole Rocher pedig azt mondta, hogy nagyon ritkák a női gengszterszerepek, és érdekes volt egyszer egy olyan női karakter bőrébe bújni, akiben olyan düh munkál, amit rendszerint a férfiakkal azonosítunk: "Egy olyan szerepbe, amely ennyire keserű, ennyire ellenszenves, anélkül viszont, hogy szexualizálnák - imádom".

Forrás: France24, NYPost, Daily Mail

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Közös projektbe kezdett az Obama-házaspár és a Netflix

A Netflix közös projektbe fogott Barack és Michelle Obama Higher Ground Productions nevű produkciós cégével. Mutatjuk, milyen filmek és sorozatok lesznek az együttműködésből!

...

Adam Driverrel a Netflixre készül a Fehér zaj adaptációja

 Noah Baumbach megfilmesíti Don DeLillo Fehér zaj című regényét Adam Driver és Greta Gerwig főszereplésével. 

...

A Netflix új sorozatában Lupin palira veszi a francia elitet

A Netflix új sorozata miatt mindenki megint a már több mint 100 évvel ezelőtt született Arsène Lupin figurájáról beszél, aki írója, Maurice Leblanc elképzelése szerint tolvaj volt, az álcázás nagymestere, közben pedig talpig úriember is.

Olvass!
...

Mit tennél, ha egy gyilkossal ülnél egy autóban? Olvass bele Alex Pavesi krimijébe!

Egy kocsi nagy sebességgel halad az erdőben. Te inkább kiugranál vagy megküzdenél a sofőrrel az irányításért? Olvass bele Alex Pavesi krimijébe. 

...

Létezhet barátság pingvin és ember között? Olvass bele Sibylle Grimbert Az utolsó egyed című regényébe!

Sibylle Grimbert regénye egy nem mindennapi barátság lebilincselő története. Mutatunk egy részletet.

...

Újra megjelent magyarul minden idők egyik legnépszerűbb norvég regénye: olvass bele!

A féltestvér négy generáción keresztül vezeti végig az olvasót egy család szövevényes történetén. Mutatunk egy részletet.

A hét könyve
Kritika
Mario Vargas Llosa utolsó regénye elégikus óda a latin-amerikai népzenéhez
Nagy László 100: ma lenne, aki átvinné fogában a szerelmet a túlsó partra?

Nagy László 100: ma lenne, aki átvinné fogában a szerelmet a túlsó partra?

100 éve született Nagy László költő. Az egyik legismertebb versével emlékezünk meg róla.

Hogyan dolgozz hatékonyan? Íme Yuval Noah Harari tippjei!

Hogyan dolgozz hatékonyan? Íme Yuval Noah Harari tippjei!

Yuval Noah Harari Facebook-oldalán osztotta meg követőivel a munkamódszerét.

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Nagy László 100: ma lenne, aki átvinné fogában a szerelmet a túlsó partra?

Bakó Sára
Bakó Sára

„Hiszen űzött voltam és zavaros” – 25 éve nincs köztünk Petri György

Hírek
...

Látványos csaták szélesvásznon: jön a mozikba a Hunyadi

...

Heller Ágnes hagyatéka a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárba kerül

...

Nem vicc: akár a te verseid is megjelenhetnek Simon Márton kiadójánál

...

Tényleg számít, hogy hányadiknak születünk? Orvos-Tóth Noémi elárulja!