Mindig érdekes látni, hogy mások miket tartanak elolvasásra érdemes könyvnek. Az Esquire egyszer már megégette magát, amikor 2015-ben összeállította a „80 könyv, amelyet mindenkinek el kellene olvasnia” című listáját. A lap szerkesztői kaptak hideget-meleget, a listán ugyanis főleg fehér férfiak által írt könyvek domináltak (a 80 kötet közé egyetlen női szerző által írt könyv fért be), emiatt a rákövetkező évben közzétettek egy frissített listát, amelynek készítésébe olyan irodalmi nagyágyúkat is bevontak, mint a New York Times könyvkritikai rovatát évekig vezető Michiko Kakutani vagy A rossz feministát jegyző Roxane Gay.
Az Esquire szerkesztői ugyanakkor nem adták fel, idén újra nekirugaszkodtak a feladatnak, és közzétették az új listájukat, rajta 80 könyvvel: van közöttük tényirodalom és verseskötet, a szerzők között pedig akadnak Nobel-díjasok és „elfeledett zsenik”. Az elsőre is látszik, hogy a listán az angolszász művek dominálnak: az ajánlottak között megtalálható Margaret Atwood klasszikusa (A Szolgálólány meséje) éppúgy, mint Ian Fleming 007-es könyve (Csak kétszer élsz) vagy Kobe Bryant kosaras könyve (The Mamba Mentality), de ott van Ulysses S. Grant egykori amerikai elnök memoárja, Emily Dickinson verseskötete vagy épp a Dűne Frank Herberttől.
A nem angolszász szerzők közül a szerkesztők beválogatták Alexandre Dumas-tól a Monte Cristo grófját, Elena Ferrantétől a Briliáns barátnőmet. A listán található japán (Natsuo Kirino: Kín), koreai (Min Jin Lee: Pacsinkó) és orosz kötet is (Lev Tolsztoj: Anna Karenina).
A teljes listát ITT lehet végigböngészni.