Az akkor még Hungária néven futó New York kávéházat nemcsak a pompás sütemények szerelmesei, hanem az értelmiségiek is kedvelték – derül ki az újra felvirágzó Budapestet bemutató cikkből, amelyet Kukorelly Endre író, költő (tavaly megjelent kötetébe itt beleolvashatsz) osztott meg vasárnap a Facebook-oldalán.
A poszthoz tartozó fényképet a világ egyik legfelkapottabb divat-, reklám- és portréfotósa, a német Helmut Newton készítette, aki már tizenévesen egy ünnepelt fotográfus, Yva műtermében dolgozott asszisztensként. A Kristályéjszaka után azonban menekülnie kellett Berlinből: végül Ausztráliában telepedett le, és kezdte meg pályafutását.
A remény hangja
Az írás John Lukacs magyar származású amerikai történész tollából született, aki 1990-ben visszatért szülőföldjére, hogy Budapest „új arcát és régi vonzerejét” ünnepelje.
A megosztott szövegrészletekből „a kommunisták szorításából” kiszabaduló nemzet akkor még töretlen reménykedése, a kulturális függetlenségbe vetett hite érződik.
„Forró vasárnap délután van, de már a Budapestre való visszatérésem legelső órájában érzem a levegőben a változás vibrálását. Budapest történelmének újabb fordulópontja előtt áll: nem csak mérföldkő ez, fordulópont” – állítja a szerző, aki arra biztatja az olvasókat is, hogy fedezzék fel maguknak a vitalitástól lüktető fővárost.
Kávéházi élet
És hogy hogyan kerülnek ide a fiatal Kukorelly és társai? A reneszánszát élő kulturális nyüzsgéshez természetesen hozzátartozott az is, hogy a kávéházakat ismét ellepték az irodalmárok.
Helmut Newton stábja éppen egy ilyen pillanatot kapott el: az 1989-ben alapított 2000 című folyóirat szerkesztőségi asztalánál Kukorelly Endre, Török András, Herner János, Horváth Iván, Margócsy István és Hafner Zoltán társaságában tanácskozik.
Fotók: Kukorelly Endre Facebook-oldala