Helmut Newton fotóján Kukorelly Endre és társai a rendszerváltás utáni Budapesten

Helmut Newton fotóján Kukorelly Endre és társai a rendszerváltás utáni Budapesten

Kukorelly Endrét és szerkesztőségi társait Helmut Newton német fotóművész fényképezte 1990-ben a Condé Nast Traveler magazinnak. A cikk a rendszerváltás utáni újjászületést ünnepelte.

bs | 2025. február 10. |

Az akkor még Hungária néven futó New York kávéházat nemcsak a pompás sütemények szerelmesei, hanem az értelmiségiek is kedvelték – derül ki az újra felvirágzó Budapestet bemutató cikkből, amelyet Kukorelly Endre író, költő (tavaly megjelent kötetébe itt beleolvashatsz) osztott meg vasárnap a Facebook-oldalán.

A poszthoz tartozó fényképet a világ egyik legfelkapottabb divat-, reklám- és portréfotósa, a német Helmut Newton készítette, aki már tizenévesen egy ünnepelt fotográfus, Yva műtermében dolgozott asszisztensként. A Kristályéjszaka után azonban menekülnie kellett Berlinből: végül Ausztráliában telepedett le, és kezdte meg pályafutását.

A remény hangja

Az írás John Lukacs magyar származású amerikai történész tollából született, aki 1990-ben visszatért szülőföldjére, hogy Budapest „új arcát és régi vonzerejét” ünnepelje.

A megosztott szövegrészletekből „a kommunisták szorításából” kiszabaduló nemzet akkor még töretlen reménykedése, a kulturális függetlenségbe vetett hite érződik.

„Forró vasárnap délután van, de már a Budapestre való visszatérésem legelső órájában érzem a levegőben a változás vibrálását. Budapest történelmének újabb fordulópontja előtt áll: nem csak mérföldkő ez, fordulópont” – állítja a szerző, aki arra biztatja az olvasókat is, hogy fedezzék fel maguknak a vitalitástól lüktető fővárost.

Kávéházi élet

És hogy hogyan kerülnek ide a fiatal Kukorelly és társai? A reneszánszát élő kulturális nyüzsgéshez természetesen hozzátartozott az is, hogy a kávéházakat ismét ellepték az irodalmárok.

Helmut Newton stábja éppen egy ilyen pillanatot kapott el: az 1989-ben alapított 2000 című folyóirat szerkesztőségi asztalánál Kukorelly Endre, Török András, Herner János, Horváth Iván, Margócsy István és Hafner Zoltán társaságában tanácskozik.

Fotók: Kukorelly Endre Facebook-oldala

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Kukorelly Endre új könyvében semmi teteje semminek ‒ Olvass bele!

Bizonyos dolgokra csak később jövünk rá, többnyire véletlenül. Előfordul, hogy ráfekszünk a szemüvegünkre, ezért nem látjuk tisztán a világot magunk körül. Pedig ott lapul a zsebünk mélyén a kulcs. Erről is szól Kukorelly Endre 32. kötete

...

Az állami díjakat bírálta Kukorelly, az Írószövetség bocsánatkérésre szólította fel

Kukorelly Endre az állami díjakra vonatkozó kritikát fogalmazott meg, mire az Írószövetség közleményben reagált, és az elnökség bocsánatkérésre szólította fel az írót.

...

„A nyilas korszak kimerevített jelen” - Zoltán, Krusovszky és Kukorelly a Tavaszi Margón

A Tavaszi Margó első napján Kukorelly Endre és Krusovszky Dénes kötetei mellett Zoltán Gábor új könyvét is bemutatták, ami az Orgia ikerregényeként a 12. kerület nyilas múltját kutatja. 

Hírek
...

Elkészült a világ első összehajtható ebook-olvasója

...

Spiró Táncsics feleségéről írta új regényét, júniusban érkezik

...

Bruck Edith: Ferenc pápa szeretetteljes, barátságos és egyszerű ember volt

...

Szex, harc és történelem: a Hunyadi felkerült a Netflixre

...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

...

„Uram, bocsáss meg!” – ezt írta Bram Stoker a Drakula megjelenése után

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A bolygónk csodálatos hely: ha egy kicsit túllátnánk a saját kis valóságunkon, észrevehetnénk, milyen intelligens növényekkel és állatokkal vagyunk körülvéve. 

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.