A József Attila-díjas Kukorelly Endre néhány napja azt nyilatkozta az Indexnek, hogy a magyar irodalmi szakma azért tart távolságot az állami díjaktól, mert azok elsősorban a politikai hűséget helyezik előtérbe. A cikkben, melyben Márton László József Attila-díjas író és Péntek Orsolya író, képzőművész is megszólalt, Kukorelly a következőket állította: "Ebben a kurzusban ez extrém módon működik, szinte kizárólag a kliensek kapnak díjakat, ami botrány. Állítom, hogy még a legsúlyosabb Rákosi- vagy sztálinista időkben is korrektebb volt az állami díjazás, mint napjainkban." Véleményében annak is hangot adott, hogy szerinte
A döntéseket Mezey Katalin egy személyben hozza meg, ő az egyetlen irodalmár a Kossuth-díj Bizottságban.
Ő válogat, bár nem értem, milyen szempontok szerint, csak azt látom, hogy igazságtalanul és méltánytalanul teszi. Felháborító, hogy ki mindenki kapott és nem kapott, olyannyira, hogy az már komikus."
A Magyar Írószövetség gyorsan reagált, közleményükben elmondták, hogy a Kossuth- és Széchenyi-díjakat minden évben egy tíz főből álló bizottság ítéli oda, amelynek elnöke a magyar miniszterelnök. A közlemény végén pedig bocsánatkérésre szólították fel Kukorelly Endrét: "A Magyar Írószövetség elnöksége a fent sorolt tények ismeretében
felszólítja Kukorelly Endrét, hogy kövesse meg Mezey Katalint, s rajta keresztül a Kossuth- és Széchenyi-díj-bizottságot, valamint az elmúlt 13 évben Kossuth-díjat kapott magyar írókat és költőket!
A Szépírók Társasága a vitára reagálva a Facebookon tett közzé nyilatkozatot, melyben kiállnak alapító tagjuk, és korábbi elnökük, Kukorelly Endre mellett, mivel úgy gondolják, hogy "nemcsak joga van a véleménynyilvánításhoz, hanem évtizedes irodalomszervezői munkájával, kultúrpolitikai tevékenységével a szakmai tapasztalata és tájékozottsága is megvan mindehhez. A Gyümölcsöskert–Baumgarten-díj létrehozásával, újra életre hívásával pedig azok közé tartozik, akik nem kizárólag kritizálják a rendszert, hanem alternatívát is tudnak ajánlani."