Meghalt Horváth Iván irodalomtörténész

Horváth Iván megújította a Balassi-kutatást, oktatásszervezőként is felejthetetlen és az elsők között ismerte fel a digitalizáció előnyeit a bölcsészettudományok számára. 76 éves volt.

sa | 2024. június 03. |

„Mély megrendüléssel fogadtuk a hírt, hogy 2024. június 3-án, életének 77. évében meghalt Horváth Iván irodalomtörténész, szerkesztő, kritikus, az MTA Irodalomtudományi Intézet egykori munkatársa, az MTA doktora, az ELTE Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet emeritus professzora” – írja honlapján a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézete.

Az ELTE Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete oldalán úgy fogalmazott, Horváth Iván:

a kultúra és tudomány embere volt, ez határozta meg gyógyíthatatlan betegségével folytatott több mint két évtizedes harcát is.

Új irányt adott a Balassi-kutatásnak

1948-ban született Budapesten, Horváth Márton kommunista politikus és újságíró fiaként. Az ELTE-n 1971-ben szerzett magyar-francia szakos középiskolai tanári diplomát. 

Az MTA Irodalomtudományi Intézetének Reneszánszkutató Csoportjában kezdte pályáját, ahol gyakornokként, segédmunkatársként, főmunkatársként, majd csoportvezetőként is dolgozott 1971-től 1993-ig. 1980-ban az irodalomtudományok kandidátusa, 1992-ben doktora lett.

Szakterületének Balassi Bálint és a 16. század magyar költészetét választotta. 1982-es történeti-poétikai monográfiájával új irányt adott a Balassi-kutatásnak. A Balassi Bálint összes versei (1998)

az első hálózati szövegkritikai kiadás a világon.

A tanár és az oktatásszervező

Tanított a Szegedi (akkor JATE), a Pécsi Tudományegyetem (akkor JPTE) és az ELTE régi magyar irodalom tanszékein. 1993-ban az ELTE Magyar Irodalomtörténeti Intézetének Doktoriskolája keretei között megalakította a Reneszánszkutatások Posztgraduális Központját. 1993-tól egyetemi docensként tanított az ELTE Régi Magyar Irodalomtörténeti Tanszékén; majd 1995-től habilitált egyetemi tanár lett. 1997-ben Széchenyi professzori ösztöndíjban részesült.

Az ezredfordulón két évet tanított a Sorbonne-on, illetve a párizsi Centre interuniversitaire d’études hongroises igazgatóhelyettese volt. 2002 júliusától 2009 júniusig az ELTE Régi Magyar Irodalomtörténeti Tanszékének vezetőjeként működött.

A középiskolai oktatás megújításához is hozzájárult:

a nyolcvanas években részt vett az irodalomoktatást megreformálni szándékozó új tankönyvsorozat szerkesztésében.

A rendszerváltás után a 2000 című folyóirat alapító szerkesztője és társtulajdonosa lett, 1995-ben részt vett az INteRNeTTo című internetes folyóirat elindításában.

Felismerte a digitalizáció lehetőségeit

Az elsők között ismerte fel és alkalmazta a bölcsészet terén az informatika és az internet lehetőségeit: 1976-ban indította el A régi magyar vers repertóriuma (RPHA, Répertoire de la poésie hongroise ancienne) nevű adatbázist, amiben az összes 1601 előtti magyar vers bibliográfiai, irodalomtörténeti és poétikai tudnivalóit rögzítették. Érdekesség, hogy az adatbázis még a régi lyukkártyás rendszeren indult, majd 1979-től számítógépes, 1993-tól internetes lett.

Az ő vezetésével indult új egyetemi program az ELTE-n 1998-ban: a „Bölcsészeti informatika” (BIÖP).

(MTA, Wikipedia, ELTE)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal. 

Szerzőink

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

125 éve született Szabó Lőrinc, aki nemcsak a nőkét, de végül saját szívét is összetörte

sza
sza

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Kiemeltek
...

Provokál és megkérdőjelez: 40 éve jelent meg Jeanette Winterson megkerülhetetlen regénye

A szerzőt pünkösdista szülők nevelték, akárcsak regényének főhősét, akit a világ kegyetlenül elutasít, amikor kiderül, beleszeretett egy lányba. 

...

Tolnai Ottó költészete forradalmi volt, „roppant súlyú életművet” hagyott hátra

A Vajdaságban született költőre emlékezünk. 

...

Profi lektűr vagy filozófiai nagyregény? – 20 éves Spiró Fogsága

Spiró György Fogságát egyetlen év leforgása alatt hétszer kiadták, számos nyelvre lefordították. Mutatjuk, miért érdemes (újra) elővenni ezt a kötetet.

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.