Meghalt Horváth Iván irodalomtörténész

Horváth Iván megújította a Balassi-kutatást, oktatásszervezőként is felejthetetlen és az elsők között ismerte fel a digitalizáció előnyeit a bölcsészettudományok számára. 76 éves volt.

sa | 2024. június 03. |

„Mély megrendüléssel fogadtuk a hírt, hogy 2024. június 3-án, életének 77. évében meghalt Horváth Iván irodalomtörténész, szerkesztő, kritikus, az MTA Irodalomtudományi Intézet egykori munkatársa, az MTA doktora, az ELTE Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet emeritus professzora” – írja honlapján a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézete.

Az ELTE Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete oldalán úgy fogalmazott, Horváth Iván:

a kultúra és tudomány embere volt, ez határozta meg gyógyíthatatlan betegségével folytatott több mint két évtizedes harcát is.

Új irányt adott a Balassi-kutatásnak

1948-ban született Budapesten, Horváth Márton kommunista politikus és újságíró fiaként. Az ELTE-n 1971-ben szerzett magyar-francia szakos középiskolai tanári diplomát. 

Az MTA Irodalomtudományi Intézetének Reneszánszkutató Csoportjában kezdte pályáját, ahol gyakornokként, segédmunkatársként, főmunkatársként, majd csoportvezetőként is dolgozott 1971-től 1993-ig. 1980-ban az irodalomtudományok kandidátusa, 1992-ben doktora lett.

Szakterületének Balassi Bálint és a 16. század magyar költészetét választotta. 1982-es történeti-poétikai monográfiájával új irányt adott a Balassi-kutatásnak. A Balassi Bálint összes versei (1998)

az első hálózati szövegkritikai kiadás a világon.

A tanár és az oktatásszervező

Tanított a Szegedi (akkor JATE), a Pécsi Tudományegyetem (akkor JPTE) és az ELTE régi magyar irodalom tanszékein. 1993-ban az ELTE Magyar Irodalomtörténeti Intézetének Doktoriskolája keretei között megalakította a Reneszánszkutatások Posztgraduális Központját. 1993-tól egyetemi docensként tanított az ELTE Régi Magyar Irodalomtörténeti Tanszékén; majd 1995-től habilitált egyetemi tanár lett. 1997-ben Széchenyi professzori ösztöndíjban részesült.

Az ezredfordulón két évet tanított a Sorbonne-on, illetve a párizsi Centre interuniversitaire d’études hongroises igazgatóhelyettese volt. 2002 júliusától 2009 júniusig az ELTE Régi Magyar Irodalomtörténeti Tanszékének vezetőjeként működött.

A középiskolai oktatás megújításához is hozzájárult:

a nyolcvanas években részt vett az irodalomoktatást megreformálni szándékozó új tankönyvsorozat szerkesztésében.

A rendszerváltás után a 2000 című folyóirat alapító szerkesztője és társtulajdonosa lett, 1995-ben részt vett az INteRNeTTo című internetes folyóirat elindításában.

Felismerte a digitalizáció lehetőségeit

Az elsők között ismerte fel és alkalmazta a bölcsészet terén az informatika és az internet lehetőségeit: 1976-ban indította el A régi magyar vers repertóriuma (RPHA, Répertoire de la poésie hongroise ancienne) nevű adatbázist, amiben az összes 1601 előtti magyar vers bibliográfiai, irodalomtörténeti és poétikai tudnivalóit rögzítették. Érdekesség, hogy az adatbázis még a régi lyukkártyás rendszeren indult, majd 1979-től számítógépes, 1993-tól internetes lett.

Az ő vezetésével indult új egyetemi program az ELTE-n 1998-ban: a „Bölcsészeti informatika” (BIÖP).

(MTA, Wikipedia, ELTE)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.