10 szuper könyv, amit a Kreatív Európa Program támogatásával fordítottak le

Idén is lehet pályázni a Kreatív Európa Kultúra Program műfordítási projektjére. A pályázati határidő május 5., a pályázáshoz szükséges feltételekről ITT lehet tájékozódni. Inspirációként most tíz olyan könyvet mutatunk, amelyeket az Európai Unió Kreatív Európa Programjának támogatásával fordítottak le és adtak ki az elmúlt években. A listán olyan könyveket találtok, mint Janne Teller Minden című novelláskötete, a Nobel-díjas Olga Tokarczuk tavaly megjelent antikrimije, vagy Ian McEwan eutanáziáról szóló regénye.

Könyves Magazin | 2020. április 02. |

Kristian Bang-Foss: A halál Audival jár

Kristian Bang-Foss
A halál Audival jár
Ford.: Bogdán Ágnes, Park, 2016, 232 oldal

Igazi krízisregény A halál Audival jár, melynek hőse egészen kényelmeen ellötyög egy reklámcégnél, míg tudtán kívül fel nem használja egy olasz fasiszta szervezet vezetőjének fotóját az egyik kampányhoz. Rögtön lapátra kerül, ráadásul beüt a gazdasági válság, így lépéskényszerbe kerül, és elvállal egy betegápolói állást egy Waldemar nevű fickó mellett. Ahelyett viszont, hogy a négy fal között tengetnék az életüket, autóba ülnek, hogy felkeressenek egy híres marokkói gyógyítót. "A halál Audival jár szimbólumai bár túlságosan tolakodóak lehetnek, Kristian Bang Foss fekete humora, a dán jóléti rendszer árnyoldalait kifigurázó jelenetei, egyedi hangvétele kellemesen pörgeti előre a sztorit" - írtuk kritikánkban. A szerzővel ITT interjúztunk.

Nathan Filer: A zuhanás sokkja

Nathan Filer
A zuhanás sokkja
Ford.: Nádor Zsófia, Scolar, 2019, 316 oldal

Nathan Filer évekig írta A zuhanás sokkját, és sokat merített azoknak az éveknek a tapasztalatából, amikor egy pszichiátriai intézetben dolgozott. Korábbi interjúnkban ugyanakkor fontosnak tartotta leszögezni, hogy nem azért ment ápolónak, hogy kutatást végezzen a regényéhez: "Egyáltalán nem sztorikra és karakterekre vadásztam, de a regény annyiban persze reflektál a munkámra, hogy első kézből tapasztalhattam meg, milyenek a mindennapok egy ilyen intézményben." Hősének, a skizofréniával küzdő Matthew-nak bár igazán nehéz dolgokon kell keresztülmennie (gyász, bűntudat, stb.), Filer nem akart búskomor kampányregényt kiadni a kezéből, és abban bízott, hogy könyve inkább a Zabhegyező-típusú narratívák sorába illeszthető be. Kritikánkat ITT olvashatjátok, a teljes interjúért pedig katt IDE!

Ioana Pârvulescu: Az élet pénteken kezdődik

Ioana Pârvulescu
Az élet pénteken kezdődik
Ford.: Koszta Gabriella, Typotex, 2015, 324 oldal

Ioana Pârvulescu hősei arról a jövőről álmodtak, ami a mi jelenünk. A bukaresti közép- és felsőosztály az 1897-es év utolsó napjait éli, tagjai látszólag elégedettek az életükkel, mindennapjaikba ugyanakkor egy fura cipős idegen felbukkanása és egy tragikus párbaj hoz izgalmakat. Az élet pénteken kezdődik egy irodalmi krimi, amelynek nincs feltétlenül feloldása. Mindeközben sóvárog egy olyan kor után, amelyben az emberek olyasminek voltak a birtokában, amely alapesetben hiánycikk a hétköznapjainkban - ez pedig az idő. Karanténidőszakban már csak ezért is érdemes lehet újraolvasni a könyvet (kritikánk róla ITT olvasható).

Ian McEwan: A gyermektörvény

Ian McEwan
A gyermektörvény
Ford.: Lukács Laura, Scolar, 2016, 208 oldal

Elképesztő morális dilemmát tárgyal Ian McEwan regénye, amelynek kiskorú, leukémiás hőse nem akarja, hogy megmentsék. Hogy a fiú akarata ellenére közbeavatkozhatnak-e az orvosok, azt egy Fiona Maye nevű bírónőnek kellene eldöntenie. Bár McEwan többször hangsúlyozta, hogy A gyermektörvény fiktív történet, olvasását nem könnyíti meg, hogy az abban szereplő bírósági ügyeket valós perek inspirálták. Sok idő mindenesetre nincs a mérlegelésre, hiszen a fiú állapota óráról órára romlik. Az ítélet megszületik, de - mint azt kritikánkban írtuk - az még nem a végkifejlet, csak egy fontos állomása a regénynek.

Szczepan Twardoch: A király

Szczepan Twardoch
A király
Ford.: Körner Gábor, Typotex, 2018, 390 oldal

A lengyel Szczepan Twardoch regényében az öreg Mojżesz Bernsztajn emlékezik vissza gyerekkorára, amikor a háború előtti Varsóban egy Jakub Szapiro nevű sztárbokszoló vette a szárnyai alá. Utóbbi a Koma nevű maffiavezér jobbkeze és intézőembere, rajta keresztül pedig az olvasó is nyakig merülhet a csillogással, pénzzel, rettegéssel és mocsokkal teli alvilágban. Közben persze a mindennapokba egyre inkább beszüremkedik a történelem, a társadalom ezer részre szakad, és látszólag mindenkit csak az egyéni érdeke igazgat. Twardoch története ugyanakkor nem egy sima gengszterregény, és még arra is maradt kreatív energiája, hogy egy hatalmas narratív csavarral a feje tetejére állítson mindent.

Janne Teller: Minden

Janne Teller
Minden
Scolar Kiadó, 2019, 184 oldal

Janne Teller elsősorban fiataloknak szóló könyvei élénk vitát kavarnak a világban. Elég, ha csak a Semmi körüli nemzetközi botrányokra gondolunk – a ma már kötelező olvasmánnyá avatott regényt először még a nagyon toleráns Dániában is betiltották. (A szerzővel készített interjúnkat ITT tudjátok elolvasni.) A dán írónő Minden című novelláskötetében is olyan konfliktusokat helyezett a középpontba, melyek mindannyiunkat érintenek. Mi kényszerít például egy fiatalembert arra, hogy erőszakot alkalmazzon? Meg lehet-e érteni az intoleranciát és a szélsőségességet? A bosszú mikor elfogadható indíték?  Bár Teller szerint látszólag az erőszak a novellák közös pontja, írásai inkább azt mutatják meg, mit hoz a felszínre az erőszak. A kötetbe olyan szöveg is került, amit eredetileg felnőtt olvasóknak szánt, ám az író úgy érzi, ezzel a novellagyűjteménnyel elmondott mindent, amit a benne élő fiatal felnőtt hangja mondani akart. A Semmi egy borzalmas hely volt, ahol semminek nem volt értelme, a Minden viszont „a mindenkori emberiség kiapadhatatlan tava”, ahol mindennek van értelme. Olvassátok el a kötet utószavát.

Jana Benová: Café Hyena

Jana Benová
Café Hyena
L'Harmattan, 2017, 

Pozsony külvárosának panelrengetegében játszódik Jana Benová különös hangulatú kisregénye, a Café Hyena. A szimbolikus városrészben sok furcsaság történik: a polgármester fizet a lakóknak azért, hogy kimenjenek az utcára, nehogy a turisták megijedjenek az ürességtől; a gyerekkori traumáikkal küszködő emberek megvakulnak a kilátástalanságtól, lebénulnak a tehetetlenségtől, és – azok, akik nem költöznek el – előbb-utóbb mind a Sárga Házban végzik. A történet két fiatal értelmiségi párról szól. A négy céltalanul sodródó művészlélek, Elza, Ian, Rebeka és Elfman, minden napjukat a Duna-híd lábánál lévő Café Hyenában töltik, ahol esznek, isznak, regényeket írnak és álmodoznak egy jobb életről, amely mentes a múlt terheitől és a jelen depressziójától. 

Javier Marias: Rossz kezdet

Javier Marias
Rossz kezdet
Libri Kiadó, 2017

Rossz kezdetben Javier Marias a spanyol polgárháború következményeit dolgozza fel, amelynek apja is áldozatul esett. Ahogy a diktatúra okozta sérülésekről beszél, lassan egy másik háborús színtért is felfed: a rossz házasságot. Hol a határ múlt és jelen között? Fontos ismernünk a múlt bűneit? Mennyire lehetnek hatással jelenünkre? A könyvről kritikánkban ezt írtuk: „A Rossz kezdet már az elején úgy megragadja az olvasó figyelmét, hogy utána egy pillanatra sem engedi el, aki így a történet résztvevőjévé válik. Mikor főnöke megbízza fiatal titkárát, hogy derítsen ki minél több információt a család egyik barátjáról és annak múltjáról, a fiú a kémkedés során nem csak a diktatúra éveiben elkövetett bűnökkel szembesül, de megbízója szörnyű házasságát is közelebbről megismeri. Az írói trükk, hogy a bűn éppúgy megjelenik a társadalomban – és így felépül egy korszak regénye –, mint az egyén legintimebb kapcsolataiban. Mintha Marías azt mondaná, hogy a tömeg előtt az igazság fejet hajt, így nem lehet kollektív igazságot szolgáltatni, azonban nagyobb bűn nincs, mint az, amit szeretteink ellen követünk el. Mariástól nem szokatlanul sorra jönnek a fájdalmas dolgok, halál, szeretet és összetörés, kiszolgáltatottság és magányosság.” Olvassatok bele a kötetbe ITT.

Rosa Liksom: Ideglenes

Rosa Liksom
Ideglenes
Noran Libro Kiadó, 2017, 180 oldal

Monológszerű, groteszk és olykor egyenesen kegyetlen hangvételű egypercesekből áll Rosa Liksom Finlandia-díjas író Ideglenes című kötete. A tömör és frappáns szövegek éleslátó fekete humorral ragadják meg a nyugati társadalmak visszásságait, s a peremre szorult emberek sorsát. Az abszurd történetek főként olyan emberek életét mutatják be, akik a függőség, a munkanélküliség vagy egyéb nehézségek miatt kiszorultak a szociális térből. Rosa Liksom az Ideglenesről ezt mondta interjúnkban: „Azért írtam meg ezeket a történeteket, mert a nyugati világban az emberek két osztályra oszlanak: miközben a gazdag emberek egyre gazdagabbak lesznek, a szegények egyre szegényebbek. A köztük lévő szakadék minden nappal növekszik. Az északi országokban volt egy eszménk az egyenlőségről és a jóléti társadalomról, és mindkettő nagyon fontossá vált számunkra. (…) De most ez a rendszer össze fog omlani az egész világon. A helyzet azért szörnyű, mert, ha a gazdagok és szegények közötti megosztó folyamat fennmarad, az fasizmushoz fog vezetni, ugyanis ez az állapot erős nacionalizmust fog generálni az emberekben, s felébred az igény az erőskezű vezetőkre.”

Olga Tokarczuk: Hajtsad ekédet a holtak csontjain át

Olga Tokarczuk
Hajtsad ekédet a holtak csontjain át
L'Harmattan Kiadó, 2019,  260 oldal

A Nobel-díjas Olga Tokarczuk regénye egy különös, kifordított krimi, amelyben a gyilkosok válnak áldozattá. A Hajtsad ekédet a holtak csontjain át egy gyilkossági rejtély és egy sötét feminista komédia keveréke. A történet egy sziléziai faluban játszódik, ahol az egyik lakó különös körülmények között meghal. Szomszédja, egy nyugdíjas tanítónő nyomra bukkan, amelyet ugyan elárul a rendőröknek, de senki nem hisz neki, leginkább azért, mert bolond vénasszonynak gondolják, aki ráadásul túl sokat foglalkozik asztrológiával. Egy újabb haláleset után azonban jó páran meggondolják magukat. A könyvről ITT írtunk.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Rosa Liksom: A világ annyira rossz irányba halad, hogy többé nincs helye a humornak

...
Beleolvasó

Olvasd el a Minden utószavát, amit Janne Teller a magyar kiadáshoz írt

...
Hírek

Ha Ian McEwan az apád, SOSE kérd ki a véleményét a saját regényéről

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

Még több olvasnivaló
...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.