A technológiai újítások új problémákkal is járnak, ahogy arra az amerikai könyvtárosok hívták fel a figyelmet. Egyre több könyvtáros számol be arról, hogy a digitális könyvtárukat elöntötték az AI-generálta, gyenge minőségű irományok.
A probléma gyökere a digitális – ebookokat, hangoskönyveket, filmeket és hasonlókat kölcsönöző – könyvtárak működésében keresendő. Többségében két szolgáltató segítségével működnek: vagy az OverDrive-ot vagy a Hooplát használják. A kettő közt pedig lényeges különbség van, míg az OverDrive lehetőséget ad arra, hogy a könyvtárosok kiválasszák a katalógusukból, melyik kiadványokat szeretnék a saját intézményükben is elérhetővé tenni, addig a Hoopla a teljes kívánálatát válogatás nélkül ráönti a partnerkönyvtárára, nincs lehetőség a szűrésre.
Ennek következtében az amúgyis túlterhelt könyvtárosokra hárul a feladat, hogy kiszűrjék és megjelöljék a digitális szemétnek minősülő szövegeket. A dolgozók arról panaszkodnak, hogy a katalógusukban tízezerszám szerepelnek gyenge minőségű, ellenőrizetlen anyagok, amelyek torzítják a keresési eredményeket és téves információkat tartalmaznak megnehezítve a valós, minőségi tartalmak megtalálását. A legtöbbször keresett kulcsszavakra AI-generált vagy kalózpéldányokat dob ki a rendszer.
Ezek olyan mennyiségben kerülnek elő, aminek a kiszűrésére se ideje se erőforrása nincs a könyvtáraknak. A jelenségben az az aggasztó, hogy a hihetetlen mennyiségben keletkező digitális szemét, aminek olyan gyenge a minősége, hogy még az Amazon sem hajlandó forgalmazni teljesen elárasztja az amúgyis terhelt és nehezen használható könyvtári rendszereket. Illetve az AI-generált könyvek gyakran nagyon hasonlítanak a valójában keresett kötetre, csupán egy apró felirattal jelzik, hogy csak tömörített változatról van szó, amivel a könyvtárak elvesztik az olvasó bizalmát. Nem is beszélve a komolyabb következményekről, mint a tavaly felbukkant digitálisan generált gombahatározók, amelyek számos mérgező fajt ehetőként tüntettek fel.
Forrás: LitHub