Mérgezett könyveket nem csak a középkori szerzetesi könyvtárak őriztek

Mérgezett könyveket nem csak a középkori szerzetesi könyvtárak őriztek

Umberto Eco A rózsa neve című könyvében egy titokzatos könyvhöz kapcsolódó különös haláleset után folytatnak nyomozást, de a Viktoriánus-korból származó könyvek egy része is mérgezett lehet.

vn | 2024. szeptember 09. |

A festékek, amelyeket egykor a vászonkötésű könyvek borítójának élénk színűvé tételére használtak, még mindig mérgezők lehetnek az olvasók számára. Persze nem a tartalmuk miatt.

A jó hír az, hogy ha nem nyalogatjuk a szóban forgó kötetek borítóit, és csak alkalmilag érintkezünk a nehézfémeket is tartalmazó kiadványokkal, nem valószínű, hogy komolyabb bajunk esik. A könyvtárosoknak vagy az antikváriumok dolgozóinak azonban nem árt óvatosnak lenniük. A témában folyó legfrissebb kutatás eredményeit az Amerikai Kémiai Társaság őszi ülésén mutatták be.

Mérgező könyvtárak és egyetemek

„A mérgező színezékeket tartalmazó régi könyvek rendszerint egyetemeken, közkönyvtárakban vagy éppen magángyűjteményekben lehetnek” ‒ hangsúlyozta Abigail Hoermann, az amerikai Lipscomb Egyetem kémikusa. Ahogy mi is beszámoltunk róla, nemrégiben

a Francia Nemzeti Könyvtárból el is kellett távolítani néhány méreggel átitatott kötetet.

Amint Hoermann is kitért rá, szeretnék, ha mindenki tisztában lenne azzal, hogy milyen mértékben veszélyeztetett, illetve, hogy mi a mérgezett kiadványok helyes tárolásának módja.

Miért mérgezők?

A 19. században a többek között a divat, valamint a könyvipar által is igényelt élénk színárnyalatokat már nem lehetett kizárólag nehezen hozzáférhető, természetes összetevőkből előállítani. Olcsóbb és nagyobb mennyiségben rendelkezésre álló anyagokra volt szükség. Az anilin mélyfeketét és különleges lilát, az arzén pedig látványos, szinte neonos zöldeket és magentákat eredményezett. További nehézfémek segítségével pedig a festékek tartósabbá váltak, így hosszabb ideig maradtak élénk színűek.

Ennek azonban nem kis ára volt,

hiszen az eljárás számos gyári munkás halálához vezetett.

A mérgező könyvek katalógusa

2019-ben Melissa Tedone és Rosie Grayburn, az amerikai Winterthur Museum, Garden & Library műtárgyvédelmi szakemberei egy olyan könyvre figyeltek fel, amelynek arzént tartalmazó pigmenttel színezték a borítóját. Így indult a Poison Book Project, melynek keretében mára világszerte számos olyan kötetet azonosítottak a szakemberek, amiket ugyanezzel a mérgező pigmenttel festettek. 

Jan Cohu és Michaela Rutledge, a Lipscomb Egyetem könyvtárosai az intézményben dolgozó vegyésszel, Joseph Weinstein-Webb-bel együttműködve fésülték át a gyűjteményüket. A vizsgálat során kiderült, nem egy, a felsőoktatási intézmény könyvtárának kollekcióját gazdagító példány esetében mértek túl magas,

az egészségre ártalmas nehézfémtartalom-értékeket.

A fentebbiekhez hasonló kutatásokkal talán megelőzhető, hogy úgy járjunk, mint Umberto Eco A rózsa neve című regényének áldozata. Mint ismeretes, a regényben Arisztotelész Poétikájának második része szerepel, aminek nem maradt ránk egyetlen példánya sem, pedig a legenda szerint létezett, a témája pedig a nevetés és a komédia. Ezeket márpedig a korban Isten ellen valónak tartották, ezért valaki, hogy gátat szabjon az eszmék terjedésének, fekete méreganyaggal vonta be a kötet lapjait.

Forrás: Science Alert

Címlapi nyitókép: The Poison Book Project/Winterthur Library

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Méreggel átitatott könyveket távolítottak el a Francia Nemzeti Könyvtárból

Négy arzénnal kezelt kötetet helyeztek karanténba Párizs legnagyobb könyvtárában. De hogy kerülhetett a borítóra méreg, miért amerikai tudósok vizsgálják az esetet, és hogy jön ide Umberto Eco A rózsa neve című bestsellere?

...

A mérgezésben némi arzén kavarja fel a bágyadt vidéki délutánt

Idilli vasárnap délután a vidéki Donge-villa napsütötte teraszán. Egy kecses kéz arzént perget François Donge kávéjába. A férfi életben marad, de élete legnehezebb kérdésére kell választ találnia: miért akarta megmérgezni őt a felesége, Bébé, akinek mindent megadott? Olvass bele A mérgezésbe!

...

Umberto Eco egy eddig kiadatlan szövegben elárulta, hogyan született A rózsa neve

A napokban megjelent nyomtatásban az író-polihisztor egyik amerikai előadássorozata, melyben végre részletesen mesélt a középkorban játszódó híres regény keletkezéséről. 

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.