Rényi Ádám: Osztálytalálkozó és más mesék inkább felnőtteknek
Az osztálytalálkozónál hazugabb műfaj nem létezik – többek közt erre jöhetünk rá Rényi Ádám felnőtteknek szóló mesekönyvéből, amelyben Roald Dahl, Örkény István és Efrájim Kishon világát megidéző novellákat olvashatunk. A történetek a közelmúlt és a jelen Magyarországán játszódnak, a valóság azonban sokszor a feje tetejére áll, sőt néha egészen az abszurdig is elmegy. A kérdés már csak az, hogy mi ebből a tanulság.
Olvass bele ITT!
Zadie Smith: Menekülés New Yorkból
Zadie Smith volt az a szerző, akinek – sokakkal ellentétben – a karantén sem vette el az alkotókedvét. Tavaly tavasszal, az első lezárások alkalmával egy egész esszékötetet írt, amelyben a járvánnyal kapcsolatos gondolatait osztotta meg velünk (a Sugallatokról ITT írtunk). Idén egy nagyon izgalmas és sokszínű elbeszéléskötet jelenik meg magyarul tőle, amelyben rengeteg újdonsággal kísérletezett: van benne autofikció és spekulatív fikció, abszurd és karikatúraszerű történetek is. A kötet egyik csúcspontja az a novella, amelyben 2001. szeptember 11-én Michael Jackson kimenti New Yorkból Marlon Brandót és Elizabeth Taylort.
Kukorelly Endre: Istenem, ne romolj!
Ma ünnepli hetvenedik születésnapját Kukorelly Endre író, költő, újságíró, kritikus, tanár, politikus és folyóirat-szerkesztő. Utoljára épp tíz éve jelent meg verseskötete (Mennyit hibázok, te úristen, Kalligram, 2011): idei könyve, az Istenem, ne romolj sorrendben a kilencedik (ha a Mind, átjavított, újabb, régiek című gyűjteményt nem számoljuk). „A kivételesen nagy formakultúrával megírt, végletekig csiszolt, klasszikusnak számító, egyszersmind az avantgárd felé is (vissza)mutató versek leginkább a halált-elmúlást-elromlást-fonnyadást tematizálják, ám a dikció hangütése, bája-üdesége, (ön)iróniája, a játékosság mintegy "kioldja" a téma olykori komorságát. Az olvasás során a befogadó meghökken és elmosolyodik, a bravúros szóelválasztások, rímek a legnehezebb-fajsúlyosabb témát is milyen "könnyeden" prezentálják” – olvashatjuk a kötet fülszövegében.