Az Egyesült Államok ötödik körzeti fellebbviteli bírósága csütörtökön 76 oldalas többségi véleményben hozta meg döntését, amelyet Jacques Wiener fogalmazott, és amely Walt Whitman amerikai költő idézetével kezdődött: „A legmocskosabb könyv az expurgált könyv”. A bíróság határozatában kimondta, hogy „a kormány hivatalnokai nem tilthatnak ki könyveket a könyvtárból azzal a szándékkal, hogy megfosszák az olyan gondolatokhoz való hozzáférést, amelyekkel nem értenek egyet”.
A tiltások alkotmányos jogokat is korlátoznak
Hozzátették, hogy az állami tisztviselők „nem távolíthatnak el könyveket az iskolai könyvtárak polcairól pusztán azért, mert nem tetszenek nekik az ezekben a könyvekben foglalt gondolatok, és az eltávolításukkal azt akarják előírni, hogy mi számít ortodoxnak a politikában, a vallásban vagy más kérdésekben”.
A fellebbviteli bíróság legutóbbi döntése egy 2022-es szövetségi kereset nyomán született, amelyet hét Llano megyei lakos indított a megyei és a könyvtári tisztviselők ellen a könyvek nyilvános forgalomba hozatalának korlátozása és eltávolítása miatt. A lakosok azzal érveltek, hogy a vádlottak megsértették az
„információkhoz és eszmékhez való hozzáféréshez” fűződő alkotmányos jogukat,
amikor 17 könyvet eltávolítottak azok tartalma miatt.
Szex, rasszizmus, transzneműség a tiltott témák között
Ezek között a könyvek között hét „fenék és fing” tartalmú könyv is volt, olyan címekkel mint az I Broke My Butt! (a cím a broke my ass kifejezéssel játszik, ami nagyjából annyit jelent, hogy kurvára megpróbáltam, odatettem magam - a szerk.) és Larry the Farting Leprechaun (Larry, a fingmanó), valamint négy, fiatal felnőtteknek szóló könyv a szexualitásról, a nemi identitásról – köztük a Being Jazz: My Life as a (Transgender) Teen (Jazznek lenni: Az életem (transznemű) tiniként) – továbbá két könyv a rasszizmus történetéről az Egyesült Államokban, köztük egy, a Ku Klux Klánról szóló kötet.
A köteteket azután távolították el, hogy a szülők panaszkodtak, a könyvtári tisztviselők pedig „pornográf mocsoknak” nevezték a könyveket. Az elsöprően konzervatív fellebbviteli bíróság többségi határozatában
a 17 könyvből nyolcat vissza kellett helyezni,
köztük a Being Jazz: My Life as a (Transgender) Teen című és a Ku Klux Klánról szóló kötetet is.
Figyelni kell a könyvtárak állományát, de objektív szempontok szerint
Wiener megírta, hogy a Donald Trump által kinevezett Kyle Duncan bíró eltérő véleménye miatt azzal vádolja őket, hogy „könyvtári rendőrséggé” váltak. Hozzátette, hogy szerinte „a könyvtáraknak folyamatosan felül kell vizsgálniuk gyűjteményüket, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy azok naprakészek”, és részt kell venniük „az elavult vagy sokszorosított anyagok eltávolításában, de kizárólag objektív, semleges kritériumok alapján”.
Egy tavaly októberben közzétett jelentésben az Amerikai Könyvtáros Egyesület (ALA) megállapította, hogy 2022-ben
Texas tette a legtöbb kísérletet a könyvek betiltására vagy korlátozására.
Az állam összesen 93 alkalommal több mint 2300 könyvhöz való hozzáférés korlátozását kísérelte meg.
A könyvbetiltások hulláma Floridában is megjelent: a republikánus kormányzó, Ron DeSantis kultúrharcának részeként, januárban például egy floridai iskolai körzet eltávolított néhány szótárat és enciklopédiát is, mert a szövegek a szexuális aktussal kapcsolatos leírást tartalmaztak. Eközben 2022-ben egy mississippi iskolai körzet elbocsátott egy igazgatóhelyettest, miután a tanár az I Need a New Butt (Szükségem van egy új fenékre) című humoros gyerekkönyvből olvasott fel diákjainak.
Nemrégiben mi is írtunk az esetről, amikor egy idahói tanuló szokatlan módon fejezte ki kritikáját, amiért eltávolították A Szolgálólány meséjét az iskolai könyvtárból:
Egy idahói tanuló szokatlan módon fejezte ki kritikáját, amiért eltávolították A Szolgálólány meséjét az iskolai könyvtárból.
(Guardian)
Nyitókép: Wikimedia