Spiegelmant sokkolta, amikor amerikai iskolák betiltották a Maust

Spiegelmant sokkolta, amikor amerikai iskolák betiltották a Maust

Art Spiegelman  az apja visszaemlékezései alapján alkotta meg a Maust, amelyben antropomorfizált szereplőkkel jeleníti meg a holokausztot. A képregény Pulitzer-díjat kapott, az elmúlt években ugyanakkor több amerikai iskolában betiltották, arra hivatkozva, hogy trágár szavakat és meztelenséget tartalmaz. Az alkotó most a PEN Americának nyilatkozott.

ro | 2023. június 16. |

Art Spiegelmant tavaly sokkolta, amikor kiderült, hogy egy Tennessee-beli iskolai körzet betiltotta Pulitzer-díjas képregényét, a Maust. Utóbbi a szerző apjának, egy Amerikába került lengyel zsidó férfinak a visszaemlékezésein alapul, és arról szól, hogyan élte túl a holokausztot. A kötetben Spiegelman a zsidókat egérként, a nácikat pedig macskaként ábrázolta. A kötetet ráadásul meztelenségre hivatkozva tiltották be – például egy olyan kép miatt, amely a kádban fekve ábrázolta a szerző öngyilkos anyját.

A képregényt Amerika több iskolájában is tiltólistára tették, Missouriban pedig egy iskolakörzet vezetése a jövő héten dönt majd arról, hogy levegyék-e a polcokról Margaret Atwood A Szolgálólány meséje képregény-változatával, és Craig Thompson Blankets – Takarók című képregényével együtt. Utóbbi 2018-ban jelent meg magyarul, Rusznyák Csaba fordításában, a fülszöveg ezt írja róla: „A Takarók egy fiú felnőtté válásáról és a kreativitása kifejezéséhez szükséges magabiztosság megleléséről szól. Craig Thompson megkapó képregényes emlékirata a középnyugati Amerika téli vidékén játszódik: szépen meghúzott vonásokból áll össze a kisvárosi élet, a szigorú, fundamentalista keresztény gyermekkor és a magányos, érzelmileg zavaros tinédzserkor portréja.”

Egy professzor ingyenes kurzust tart azoknak, akiknek az iskolájában betiltották a Maust

Egy Tennessee állambeli iskolai tanács tiltólistára tette Art Spiegelman holokauszt témájú képregényét. Egy egyetmi professzor válaszul ingyenes kurzust indít az érintett diákoknak. 

Tovább olvasok

Spiegelman most a PEN Americának nyilatkozott, és elmondta, hogy először el sem akarta hinni, amikor meghallotta a betiltások hírét, azt meg különösen szürreálisnak tartotta, hogy a meztelenségre hivatkozva akarják feketelistára tenni - először azt sem értette, miről beszélnek, hiszen a történetben egerekként ábrázolta a zsidó embereket. Spiegelman azt mondja, hogy elolvasta az iskolaszék találkozóján készült jegyzőkönyvet, amiből az derült ki számára, hogy a jelenlévők még csak nem is olvasták a képregényét. Az alkotó kifejtette azt is, hogy a könyvbetiltás nem az egyetlen fenyegetés, utóbbiból több is van, az emlékezet ugyanis rövid. Szerinte a világ több pontján visszatérőben van a fasizmus, ami talán sokaknak vonzó lehet, hiszen pluralizmusban, demokráciában élni – bármilyen tökéletlen is legyen az – sokak számára komplikált, és egy idő után feltámad a vágy az emberekben az egyszerűség iránt, és Spiegelman szerint a fasizmus talán ezt kínálja nekik.

Egerek Auschwitzban – A teljes Maus

A második világháború kegyetlenségeit és a holokausztot megszámlálhatatlanszor feldolgozták, bemutatták, de a Maus ott van a legjobb,  legfelkavaróbb alkotások között. 

Tovább olvasok

A kérdésre, hogy vajon miért pont a képregények kerültek célkeresztbe, az alkotó kifejtette, hogy „van valami a képekben”, hiszen rögtön elérik az agyat, nem lehet blokkolni őket. Miután valaki látta őket, már nem lehet úgy tenni, mintha ez meg sem történt volna. A szavakkal ugyanakkor meg kell küzdenünk ahhoz, hogy megértsük őket. Viszont jelen kultúránk erősen vizuális alapú, a képernyőkön keresztül nagy mennyiségű vizuális információ zúdul ránk, és ezeket nem tudjuk kiszűrni. Spiegelman az interjúban kifejtette azt is, hogy a maga részéről nem kedveli a holokauszt szót, amely szó szerint teljesen elégő áldozatot jelent, de szerinte a szülei nem ajánlkoztak önként semmilyen efféle áldozatra. Ezzel együtt nem szereti a képregényt szót sem, szóval eléggé furán érzi magát, amikor művét holokauszt-képregényként definiálják. Hogy magát minek tekinti, arra csupán annyit válaszolt, hogy neurotikusnak – egy neurotikus rajzolónak.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Csak az elmúlt tanévben 2500 könyvet tiltottak be Amerikában

A betiltott kötetek 75%-a szépirodalom volt.

...

Egy texasi iskolában betiltották a Bibliát

Az amerikai könyvtilalommal szemben már több szerző, kiadó és könyvtáros is felszólalt, az Amerikai Könyvtárak Szövetsége, és az Amerikai Tanárok Szövetsége megalapította a Unite Against Book Bans szervezetet.

...

Egy amerikai iskolakerületben betiltottak 24 könyvet, köztük A Szolgálólány meséjét

Margaret Atwood és Toni Morrison könyvei is feketelistára kerültek egy idahói iskolakerületben. 

SZÓRAKOZÁS
...

Magyar Péter volt barátnője rajzolgat az új Dűne-sorozat egyik jelenetében

Te hány hazai szereplőt találtál a sorozatban?

...

Varázslatos mese jön húsvétkor: Charles Dickens Jézusról mesél a fiának

Megérkezett a Királyok királya előzetese.

...

Terhes anyák gépfegyverrel lövöldöznek az új DiCaprio-filmben

Paul Thomas Anderson új filmje igazi őrületne tűnik, de nem véletlenül, hiszen egy Thomas Pynchon regény inspirálta. Várnak a gépfegyveres terhes anyukák!

A hét könyve
Kritika
Életközépi válság thriller elemekkel: hogyan is lehetne „normális” az, aki elől elhallgatták a múltat? 
Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

Nádas, Spiró és az AI – jön a Tavaszi Margó!

A fesztiválon szó lesz a magyar irodalmat meghatározó, évfordulós művekről és az új megjelenésekről is. Mutatjuk!

Hírek
...

Te is hazaviheted a Radnóti Színház nézőterének egy darabját

...

A patriarchális elnyomásról szóló kötettel zárul Jack Ketchum kannibálhorror trilógiája

...

Odüsszeia: hiába az „őrült pénz”, Nolan nem hallgat a stúdióra

...

Cenzúrával vádolják a francia kormányt egy mese miatt

...

A Szentjánosbogár lányok szerzőjét a rákkal küzdő édesanyja vette rá az írásra

...

Lil Frakk és Gege feldolgozták A Fehér Lótusz főcímzenéjét