A magyar kormány antiszemita gyűlöletbeszéd miatt kitiltotta Magyarország területéről a Kneecap együttest, írja a Magyar Nemzet. A zenekar ellen korábban több magyar író és zenész is tiltakozott, de eddig nem történt semmilyen lépés az ügyben. Úgy látszik viszont, most mégis meghiúsulhat a zenekar augusztus 11-i koncertje a Szigeten.
Mik voltak az előzmények?
Az ügy még július 18-án indult, amikor több értelmiségi, köztük írók, zenészek, színészek és egyéb szellemi, kulturális munkát végző személyek aláírták a petíciót, amiben a Kneecap magyarországi fellépése ellen emeltek szót. Ebben többek között az állt, hogy az ír raptrió nyíltan Izrael-ellenes, rasszista és gyűlölködő, továbbá egy izraeli fesztiválon elkövetett tömegmészárlásról is elismerő véleménnyel nyilatkozik. A tiltakozók névsorában mások mellett Röhrig Géza, Spiró György, Parti Nagy Lajos és Karafiáth Orsolya is szerepelt.
Még aznap érkezett válasz a Sziget szervezőitől, miszerint megtartják a fellépést, hiszen annak lemondása számukra egyenlő lenne a szólásszabadság korlátozásával, amit nem támogatnak. Kádár Tamás, a fesztivál főszervezője azzal indokolta a döntést, hogy a problémát a globális kultúra és a nemzetközi politika okozza, melynek orvoslása nem a Sziget feladata.
A zenekar nem léphet be az országba
A legújabb fejlemények szerint viszont a magyar kormány lépéseket tett az ügy érdekében, és kitiltották az ország területéről a zenekart. További részleteket viszont egyelőre nem lehet tudni.
Az ügy nagy port kavart: több fellépő elkezdte visszamondani a koncertjét, köztük a Magyar Nemzeti Táncegyüttes.
A zenekart egyébként más nemzetközi fesztiválról is kitiltották már, köztük a spanyolországi Bilbao BBK Live és az ír Electric Picnic eseményeiről. Mindezek ellenére a Sziget belement volna a fellépésbe.
(Magyar Nemzet / 24.hu)
Fotó: Wikipédia