Egy különös csalássorozat végére tett pontot az FBI a múlt héten azzal, hogy a New York-i reptéren letartóztatott egy 29 éves olasz férfit. Filippo Bernardini ügyében még csak nem is az a legfurcsább, hogy magát ügynöknek és neves kiadók munkatársának kiadva irodalmi kéziratokat szerzett meg, az már sokkal inkább, hogy ezekkel a jelek szerint semmit sem kezdett.
A múlt héten mi is írtunk róla, hogy a brit Simon & Schuster kiadónál dolgozó Bernardini az elmúlt években több száz szakembert megtévesztett, és kéziratokat csalt ki tőlük. A BBC most arról ír, hogy a férfi ugyanakkor tagadja a vádakat, és ártatlannak vallja magát. Bernardini jelenleg is Amerikában van, az útlevelét át kellett adnia a hatóságoknak, és 300 ezer dolláros óvadék fejében védekezhet szabadlábon. Mindenesetre letartóztatásakor értetlenségét fejezte ki, és azt kérdezgette, hogyan emelhetnek vádat ellene az Egyesült Államokban, ha nem amerikai állampolgár. Ügyvéde arról számolt be, hogy Bernardini nagyon megalázónak éli meg a helyzetet, amit komolyan fog venni.
Az ügyészség azzal vádolja, hogy a férfi hivatalosnak tűnő emailcímekről írt leveleivel irodalmi ügynököket, szerkesztőket, Booker-döntnököket tévesztett meg, így olyan szerzők kéziratait igyekezett megkaparintani, mint Margaret Atwood, Sally Rooney és a színész Ethan Hawke. Atwood még 2019-ben egy Bookseller-interjúban beszélt arról, hogy a megjelenése előtt „összehangolt erőfeszítéssel” próbálták meg ellopni a Testamentumok című regényének a kéziratát.
Bármilyen egyértelműnek tűnik, annyira kockázatos is volt, amikor Margaret Atwood úgy döntött, hogy könyvben is folytatja A Szolgálólány meséjét. Vajon mit tett hozzá az eredeti történethez a folytatás?
Tovább olvasokA férfi munkahelye, a Simon & Schuster amúgy semmilyen szerepet nem játszott a csalássorozatban, a hivatalos papírokban a kiadót nem is nevesítik. Közleményében a cég azt írta, sokkolták a történtek, és az eljárás idejére felfüggesztették Bernardinit. A kiadói szóvivő leszögezte, hogy a Simon & Schuster számára elsődleges fontosságú a szerzői szellemi tulajdonjogának megőrzése, hozzátéve: hálásak az FBI-nak, amiért kivizsgálja az eseteket.