Orbán Viktor kedden mutatta meg, mit olvas a nyáron, csütörtökön pedig Karácsony Gergely posztolt a saját választásairól az Instagramon. Úgy tűnik, hogy a listájába egy kis politikai üzenetet is csomagoló főpolgármester elsősorban a nonfiction könyveket kedveli.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Maria Ressa: Így szállj szembe a diktátoroddal
Maria Ressa, Nobel-békedíjas Fülöp-szigeteki újságíró könyvében saját személyes történetével próbál útmutatást adni azoknak, akik diktatórikus rendszerekben élnek. Úgy véli,
mindenkinek erkölcsi kötelessége, hogy a maga lehetőségei szerint szembeszálljon az elnyomó hatalommal
– erről nemcsak értekezik, hanem teljes sorsával példaképként szolgál, mert a fenyegetések, megfélemlítések ellenére sem adja fel hősies harcát, amit a demokráciáért folytat. Könyve olvasmányos élettörténet és útmutató azoknak, akik szeretnék megérteni a zsarnoki rendszerek alapvető működési elveit. (A könyvet mi is olvastuk, a róla szóló cikkünket ITT olvashatod.)
Thomas Piketty: Az egyenlőség rövid története
A világhírű francia közgazdász új könyvében a 18. századtól kezdve vizsgálja a kapitalizmus kialakulását és különböző korszakait. A világ működésének fenntarthatóságát egyértelműen a vagyoni-tulajdoni egyenlőtlenségek csökkentésében és az arányos teherviselésben látja, mint amilyen a progresszív adózás vagy a túl nagy vagyonok öröklési rendjének módosítása.
„Piketty az egyenlőség fogalmát tágabban kezeli: nemcsak a jövedelem és a tulajdon, hanem a nemek és rasszok szempontjából is vizsgálja. Azzal, hogy az egyenlőtlenségről az egyenlőségre helyezi a hangsúlyt, azt sugallja, nemcsak kíméletlen kritikára van szükség, hanem hatékony gyógymódra is” – írja a könyvről a The New York Times.
Sz. Bíró Zoltán: Putyin háborúja
Mi a végső célja az Ukrajna elleni háborúnak? Ki döntött róla? Kinek az érdeke? Miért éppen most robbant ki? Miért nem láttuk előre? Ilyen és ehhez hasonló kérdések áttekintésére vállalkozik a Putyin háborúja című könyv szerzője.
Tág történelmi perspektívába helyezve tárgyalja a háború előzményeit, okait, előkészítésének módjait, a háborúra való felkészülés és felkészítés fázisait,
kitér arra is, hogyan, milyen eszközökkel történt az orosz társadalom háborúra hangolása. Külön fejezet szól a háború orosz belpolitikai és gazdasági következményeiről, az Oroszország ellen elrendelt szankciók szerepéről és hatásáról, a háború folytán kialakult radikális külpolitikai irányváltásról.
Mi jön ez után? - A szerző természetesen nem bocsátkozik jóslatokba, de a bőséges adatsorokkal alátámasztott, eddig ismeretlen vagy kevéssé köztudott történelmi és politikai összefüggésekből világos kép rajzolódhat ki arról, mit is jelent Putyin háborúja a jelen és a közeljövő szempontjából.
Jeff Speck: 101 szabály az élhető városért
Jeff Speck az egyik legbefolyásosabb ma élő várostervező. 40 amerikai államban és hat kontinensen adott elő, TED Talk-jára és YouTube videóira több mint hárommilliószor kattintottak az érdeklődők. Ha a magyar települések fejlesztéséért tenni akaró emberként úgy érezzük, hogy leküzdhetetlen akadályok tornyosulnak előttünk, vegyük elő ezt a kézikönyvet. Jeff Speck egyszerű, közérthető lépésekre bontva mutatja be, hogyan juthatunk közelebb és közelebb a barátságos, vonzó, emberhez méltó környezet megteremtéséhez. Ami a sétálható város maga.
Vajda Katalin: Maradok tisztelettel, Benedek Miklós
Megannyi sikeres szerep után Benedek Miklós a legnagyobb kihívással birkózott meg: saját magáról, a saját életéről mesélt. Együtt sírhatunk és nevethetünk a pályatársakkal, az idősebb és a fiatalabb kollégákkal, a barátokkal és a családtagokkal. A gyerekkortól a jelenkorig tartó történetben minden szóba kerül: a sikerek, a mindennapi örömök mellett a kudarcok és a megrendítő családi tragédiák is. (A kötetbe ITT bele is olvashatsz.)
Nyitókép: Karácsony Gergely hivatalos oldala (karacsonygergely.hu)