A Kortárs Magyar Dráma-díjat idén Jánossy Lajos és Máté Gábor nyerte el Jánossy Lajos Örök hely és mindenhol idő című, a fojtogató Kádár-kort visszaidéző regényének feldolgozásáért, a különdíjat pedig Solt Róbert, Fullajtár Andrea és Borgula András vehette át a Tíz hónap Babilon-ügy című előadásért, amely Galló Olga kötetéből készült.
Hetedik alkalommal adták át a Rózsavölgyi Szalonban a Kortárs Magyar Dráma-díjat, amelyet Örkény István özvegye, Radnóti Zsuzsa Kossuth-díjas dramaturg alapított.
Az elismerést olyan darabok nyerhetik el, amelyek történelmi múltunk vakfoltjait tárják fel érzékeny, esetleg kritikus hangvétellel, vagy a jelenkori magyar társadalom égető kérdéseit feszegetik.
Szűk levegő, megrázó élmények
Jánossy Lajos regénye (itt beleolvashatsz) „nagyon okos, elsősorban az intellektust célzó regény, de az érzékekre is hat, az eltűnt idő nyomában járó elbeszélés egyes jeleneteiben szinte érezzük a Kádár-korszak szűk levegőjét, a műanyagok, a főzelékek, a Feneketlen-tó környéki kiskocsmák szagát, az autók műbőr huzatát, a piaci lángos zsíros papírját” – írtuk anno kritikánkban.
Ezt az atmoszférát idézi fel a Katona József Színház Itt élet című produkciója, amelyről podcasteltünk is az alkotókkal.
Ami a különdíjat illeti, a Gólem Színház Galló Olga-adaptációja azért is különleges, mert Fullajtár Andrea játssza, aki történetesen a szerző unokája. Az újságíróként dolgozó nő terápiás céllal vetette papírra saját holokauszttapasztalatait. A kötet bemutatóján elhangzott, hogy szinte élete végéig dolgozott a kéziraton, amely most a Magvető Kiadó jóvoltából végre napvilágra kerülhetett (itt bele is olvashatsz).
Fotók: Gólem Színház/ Hirling Bálint; Katona József Színház/Dömölky Dániel