Keresik azt az embert, aki képes lehet elolvasni Jane Austen bátyjának 78 oldalas, kézzel írt memoárját. A hampshire-i Chawtonban berendezett múzeum egyik vezetője, Sophie Reynolds a következőket mondta el a nyilvánossághoz intézett felhívás kapcsán: „Nagyon ritka, hogy az Austen-család anyagai közül valami újdonság kerül elő. Nem teljesen egyértelmű, hogy mi lehet a memoárban, úgyhogy ez most nagyon izgalmas fordulat.”
Egy izgalmas videóból most közelebbről is megismerhetjük azt a házat, amelyben Jane Austen élete második felét töltötte. A chawtoni épület, amely jelenleg múzeumként üzemel, több regény születésének helyszíne volt.
A kézírást szinte lehetetlen elolvasni
A kiadatlan, kézzel írott életrajz mellett a múzeum megvásárolt egy albumot akvarellekből és rajzokból, amelyeket Austen testvére készített, mikor a Királyi Haditengerészetnél szolgált. Mindkettő az Utazások Frank Austennel című kiállításon szerepelt – így hívták ugyanis a híres író testvérét.
Aki segíteni akar az írás megfejtésében, e-mailben jelentkezhet a múzeumnál, hogy kérjen egy próbaoldalt az átíráshoz. Reynolds szerint ezt a kézírást olvasni
meglehetősen fáradságos munka.
Új információk Austen életéről
Az emlékirat egyébként harmadik személyben íródott, és a könyv utolsó oldalai különösen nehezen olvashatók, mivel az ízületi gyulladás miatt a szerző kézírása kicsit macskakaparásszerűvé vált. Reynolds szerint Jane Austen olyan kevés információt hagyott hátra a saját életéről, hogy ez a kis könyv a puzzle egy fontos darabja lehet. Testvérének visszaemlékezéséből remélhetőleg kicsit többet láthatunk majd abból a környezetből, ami Austent körbevette.
Austen Chawtonban élt élete utolsó nyolc évében, ott írta többek között Büszkeség és balítélet, Értelem és érzelem, valamint Emma című műveit. Mind a kéziratos memoár, mind az akvarellalbum tavaly júniusban került árverésre a londoni Bonham’s-ban, és a chawtoni múzeum egy jótékonysági szervezet segítségével szerezte meg mindkettőt.
Kosztümös love storyk, romantikus lányregények, netán kortárs társadalomkritikák vagy finom humorral megfestett korrajzok – Jane Austen regényeire valamennyi állítás igaz, attól függően, miként és miért olvassuk történeteit. Az életművet feldolgozó Az Austen-projekt utolsó adásában összegeztük, mi mire jutottunk vele kapcsolatban.
(Guardian)