Atwood és több író sürgős cselekvésre szólított fel az eltűnt ruandai költő ügyében

Több mint száz író írt, köztük Margaret Atwood, Ben Okri és JM Coetzee is aláírta azt a levelet, amelyben arra szólították fel a ruandai elnököt, hogy tegyen valamint az egy éve eltűnt költő, Innocent Bahati ügyében.

fk | 2022. február 09. |

Egy évvel ezelőtt tűnt el Innocent Bahati ruandai költő. A PEN International emberi jogi szervezete szerint utoljára egy hotelben látták őt tavaly február 7-én, Ruanda déli tartományában, a Nyanza kerületben. Az ismert ruandai szerző a Youtube-on és Facebookon rendszeren megosztotta verseit, emellett élő eseményeken is gyakran fellépett. A szállodából, ahol utoljára látták, már nem tért vissza, a telefonja azóta nem kapcsolható. Eltűnését február 9-én jelentették.

Most több mint száz író és művész írt Paul Kagame ruandai elnöknek. Arra szólították fel a politikust, hogy tegyen valamit az eltűnt költő ügyében, emellett kifejezték afölötti aggodalmukat is, hogy Bahati eltűnésének köze lehet költészetének kritikus hangvételéhez. Az alkotók sürgős intézkedést kértek, emellett nehezményezték, hogy a ruandai hatóságok egy év elteltével sem hozták nyilvánosságra, hogyan is áll a nyomozás.

A levélben arról is szó esett, hogy a költőnek egyszer már nyoma veszett 2017-ben, miután egy kritikus bejegyzést osztott meg Facebookon. Akkor néhány nap múlva derült ki, hogy rendőrségi őrizetben van, tárgyalás nélkül három hónapra börtönbe zárták. Az írók aggodalmukat fejezték ki amiatt is, hogy tavaly márciusban az egyik ruandai miniszter, Edouard Bamporiki azt mondta egy beszédben, hogy ha a költészet eltéved, akkor félreveztheti a közvéleményt, emiatt pedig rendre kell utasítani azokat, akik letértek a helyes útról. Amellett érveltek, hogy Bahati eltűnése után aligha lehetett véletlen, hogy elhangzottak ilyen mondatok. Ez pedig jogosan veti fel a gyanút, hogy a költő eltűnése kapcsolatban áll költészetével. „A költészet nem bűncselekmény. A világ arra vár, hogy újra hallja Innocent Bahati hangját” – zárták az üzenetet. A levelet Burhan Sönmez, a PEN International elnöke mellett olyan szerzők írták alá, mint Paul Auster, Jonathan Franzen, Elif Shafak, Michael Ondaatje vagy Margaret Atwood.

Forrás: The Guardian/ Kép: Andrea Grieder/PEN International

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nyílt levélben álltak ki írók Sally Rooney mellett

Huszonhét szerző és könyvkiadó, mások mellett China Miéville és Rachel Kushner is aláírta azt a nyílt levelet, amely szerint Sally Rooney példamutató döntést hozott, amikor nem írt alá új szerződést korábbi izraeli kiadójával.

...

Amerikában nyílt levélben tiltakoznak egy esetleges Trump-memoár ellen

Az amerikai ex-elnökök rendszerint könyvet írnak a mandátumuk lejárta után, viszont az amerikai kiadói szakmában sokan tiltakoznak az ellen, hogy Trumpnak memoárja jelenhessen meg.

...

Nyílt levélben kéri számon a könyvszakma Polt Pétert az Alexandra-ügy miatt

A Magyar Könyvkiadók Érdekvédelmi Szövetsége (MKÉSZ) nyílt levelet írt Polt Péter legfőbb ügyésznek az Alexandra-botrány miatt, amelynek négy éve nincsen megoldása.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.