Atwood és több író sürgős cselekvésre szólított fel az eltűnt ruandai költő ügyében

Több mint száz író írt, köztük Margaret Atwood, Ben Okri és JM Coetzee is aláírta azt a levelet, amelyben arra szólították fel a ruandai elnököt, hogy tegyen valamint az egy éve eltűnt költő, Innocent Bahati ügyében.

fk | 2022. február 09. |

Egy évvel ezelőtt tűnt el Innocent Bahati ruandai költő. A PEN International emberi jogi szervezete szerint utoljára egy hotelben látták őt tavaly február 7-én, Ruanda déli tartományában, a Nyanza kerületben. Az ismert ruandai szerző a Youtube-on és Facebookon rendszeren megosztotta verseit, emellett élő eseményeken is gyakran fellépett. A szállodából, ahol utoljára látták, már nem tért vissza, a telefonja azóta nem kapcsolható. Eltűnését február 9-én jelentették.

Most több mint száz író és művész írt Paul Kagame ruandai elnöknek. Arra szólították fel a politikust, hogy tegyen valamit az eltűnt költő ügyében, emellett kifejezték afölötti aggodalmukat is, hogy Bahati eltűnésének köze lehet költészetének kritikus hangvételéhez. Az alkotók sürgős intézkedést kértek, emellett nehezményezték, hogy a ruandai hatóságok egy év elteltével sem hozták nyilvánosságra, hogyan is áll a nyomozás.

A levélben arról is szó esett, hogy a költőnek egyszer már nyoma veszett 2017-ben, miután egy kritikus bejegyzést osztott meg Facebookon. Akkor néhány nap múlva derült ki, hogy rendőrségi őrizetben van, tárgyalás nélkül három hónapra börtönbe zárták. Az írók aggodalmukat fejezték ki amiatt is, hogy tavaly márciusban az egyik ruandai miniszter, Edouard Bamporiki azt mondta egy beszédben, hogy ha a költészet eltéved, akkor félreveztheti a közvéleményt, emiatt pedig rendre kell utasítani azokat, akik letértek a helyes útról. Amellett érveltek, hogy Bahati eltűnése után aligha lehetett véletlen, hogy elhangzottak ilyen mondatok. Ez pedig jogosan veti fel a gyanút, hogy a költő eltűnése kapcsolatban áll költészetével. „A költészet nem bűncselekmény. A világ arra vár, hogy újra hallja Innocent Bahati hangját” – zárták az üzenetet. A levelet Burhan Sönmez, a PEN International elnöke mellett olyan szerzők írták alá, mint Paul Auster, Jonathan Franzen, Elif Shafak, Michael Ondaatje vagy Margaret Atwood.

Forrás: The Guardian/ Kép: Andrea Grieder/PEN International

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Nyílt levélben álltak ki írók Sally Rooney mellett

Huszonhét szerző és könyvkiadó, mások mellett China Miéville és Rachel Kushner is aláírta azt a nyílt levelet, amely szerint Sally Rooney példamutató döntést hozott, amikor nem írt alá új szerződést korábbi izraeli kiadójával.

...
Hírek

Amerikában nyílt levélben tiltakoznak egy esetleges Trump-memoár ellen

Az amerikai ex-elnökök rendszerint könyvet írnak a mandátumuk lejárta után, viszont az amerikai kiadói szakmában sokan tiltakoznak az ellen, hogy Trumpnak memoárja jelenhessen meg.

...
Hírek

Nyílt levélben kéri számon a könyvszakma Polt Pétert az Alexandra-ügy miatt

A Magyar Könyvkiadók Érdekvédelmi Szövetsége (MKÉSZ) nyílt levelet írt Polt Péter legfőbb ügyésznek az Alexandra-botrány miatt, amelynek négy éve nincsen megoldása.

A hét könyve
Kritika
A háború bennünk lakik, és túl fog élni mindannyiunkat
...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

ZÖLD - TERMÉSZETESEN OLVASOK
...
Zöld

Thomas Erikson: Aki engem fáraszt, lehet, hogy másnak szimpatikus

...
Zöld

Litkai Gergely: Mennyire vagyunk felelőtlenek a nukleáris anyagokkal? / A katasztrófa küszöbén

...
Zöld

Jane Goodall: A családomban női ágon öröklődik a bátorság

Olvass!
...
Könyvtavasz

A családi pokolból Petőfi verse mutatja meg a kiutat

A Petőfi bicentenáriumi évhez kapcsolódva jelent meg a Költővel nem járnék, melynek novellái nem a megszokott módon beszélnek Petőfi Sándorról, a minket körülvevő világról és rólunk, emberekről.

...
Könyvtavasz

A rejtélyes amulett szabad utat nyit egy párhuzamos valóságba

A Lapozz és Parázz!-sorozat legújabb kötetének története ezúttal párhuzamos világokban játszódik. Olvass bele Holden Rose regényébe!

...
Beleolvasó

Milbacher Róbert nagyanyjának élettörténetét írta meg a halálos ágyától gyerekkoráig

 A Keserű víz Milbacher Róbert eddigi legszemélyesebb és legkatartikusabb könyve. Olvass bele!