Atwood és több író sürgős cselekvésre szólított fel az eltűnt ruandai költő ügyében

Több mint száz író írt, köztük Margaret Atwood, Ben Okri és JM Coetzee is aláírta azt a levelet, amelyben arra szólították fel a ruandai elnököt, hogy tegyen valamint az egy éve eltűnt költő, Innocent Bahati ügyében.

fk | 2022. február 09. |

Egy évvel ezelőtt tűnt el Innocent Bahati ruandai költő. A PEN International emberi jogi szervezete szerint utoljára egy hotelben látták őt tavaly február 7-én, Ruanda déli tartományában, a Nyanza kerületben. Az ismert ruandai szerző a Youtube-on és Facebookon rendszeren megosztotta verseit, emellett élő eseményeken is gyakran fellépett. A szállodából, ahol utoljára látták, már nem tért vissza, a telefonja azóta nem kapcsolható. Eltűnését február 9-én jelentették.

Most több mint száz író és művész írt Paul Kagame ruandai elnöknek. Arra szólították fel a politikust, hogy tegyen valamit az eltűnt költő ügyében, emellett kifejezték afölötti aggodalmukat is, hogy Bahati eltűnésének köze lehet költészetének kritikus hangvételéhez. Az alkotók sürgős intézkedést kértek, emellett nehezményezték, hogy a ruandai hatóságok egy év elteltével sem hozták nyilvánosságra, hogyan is áll a nyomozás.

A levélben arról is szó esett, hogy a költőnek egyszer már nyoma veszett 2017-ben, miután egy kritikus bejegyzést osztott meg Facebookon. Akkor néhány nap múlva derült ki, hogy rendőrségi őrizetben van, tárgyalás nélkül három hónapra börtönbe zárták. Az írók aggodalmukat fejezték ki amiatt is, hogy tavaly márciusban az egyik ruandai miniszter, Edouard Bamporiki azt mondta egy beszédben, hogy ha a költészet eltéved, akkor félreveztheti a közvéleményt, emiatt pedig rendre kell utasítani azokat, akik letértek a helyes útról. Amellett érveltek, hogy Bahati eltűnése után aligha lehetett véletlen, hogy elhangzottak ilyen mondatok. Ez pedig jogosan veti fel a gyanút, hogy a költő eltűnése kapcsolatban áll költészetével. „A költészet nem bűncselekmény. A világ arra vár, hogy újra hallja Innocent Bahati hangját” – zárták az üzenetet. A levelet Burhan Sönmez, a PEN International elnöke mellett olyan szerzők írták alá, mint Paul Auster, Jonathan Franzen, Elif Shafak, Michael Ondaatje vagy Margaret Atwood.

Forrás: The Guardian/ Kép: Andrea Grieder/PEN International

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Nyílt levélben álltak ki írók Sally Rooney mellett

Huszonhét szerző és könyvkiadó, mások mellett China Miéville és Rachel Kushner is aláírta azt a nyílt levelet, amely szerint Sally Rooney példamutató döntést hozott, amikor nem írt alá új szerződést korábbi izraeli kiadójával.

...
Hírek

Amerikában nyílt levélben tiltakoznak egy esetleges Trump-memoár ellen

Az amerikai ex-elnökök rendszerint könyvet írnak a mandátumuk lejárta után, viszont az amerikai kiadói szakmában sokan tiltakoznak az ellen, hogy Trumpnak memoárja jelenhessen meg.

...
Hírek

Nyílt levélben kéri számon a könyvszakma Polt Pétert az Alexandra-ügy miatt

A Magyar Könyvkiadók Érdekvédelmi Szövetsége (MKÉSZ) nyílt levelet írt Polt Péter legfőbb ügyésznek az Alexandra-botrány miatt, amelynek négy éve nincsen megoldása.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

Kiemeltek
...
Szórakozás

8 izgalmas könyvadaptáció, amit novemberben mutat be a Disney+, a Max és a Netflix

Remek feldolgozásokkal kecsegtet novemberben a Netflix és a többi streamingplatform. Mi ezeket a filmeket és sorozatokat ajánljuk a hónapban.

...
Nagy

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

A lengyel íróval, Martyna Bundával az Őszi Margó alatt beszélgettünk női nézőpontról, szimbólumokról és a rejtélyes kasubokról.

...
Podcast

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

Itt a Könyves Podcast új epizódja: 40 év verseit gyűjötte össze Háy János. Hallgassátok!

Olvass!
...
Beleolvasó

Fraktálhaza, bölcsészkócs, folklórköpet – Olvass bele az új Pelevin-regénybe!

Mindig eseményszámba megy, amikor Viktor Pelevinnek új kötete jelenik meg. De vajon tényleg képes utópiát írni? 

...
Beleolvasó

Cserhalmi György: Nagy baj, amikor egy ember elkezd magának is hazudni – Olvass bele a könyvbe!

Csáki Judit új kötetében Cserhalmi György sztorijait és anekdotáit gyűjtötte össze színházról, filmről, legendás kollégákról. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Hogyan zajlott Szendrey Júlia és Petőfi Sándor esküvője? Olvasd el Gyimesi Emese új könyvében!

Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmének történetét a reformkor grandiózus társadalmi változásainak fényében vizsgálja. Olvass bele!