Tényleg börtönbe zárhatnak egy indiai írót politikai kijelentése miatt?

Tényleg börtönbe zárhatnak egy indiai írót politikai kijelentése miatt?

A Booker-díjas Arundhati Roy 14 évvel ezelőtt tett egy ellentmondásos megjegyzést. Most elítélhetik az ország terrorellenes törvényének segítségével.

Fotó: Wikipedia

hhz | 2024. június 18. |

14 év telt azóta, hogy az ünnepelt indiai író, Arundhati Roy, Az Apró Dolgok Istene című regény szerzője egy konferencia keretében nagy port kavaró kijelentést tett a Kasmír régióról.

Akkor feljelentették lázításért, ítélet azonban végül nem született, és a vád alapjául szolgáló, gyarmati korszakból származó törvényt 2022-ben felfüggesztette a Legfelsőbb Bíróság.

Múlt héten aztán Delhi főparancsnoka engedélyt adott, hogy ismét vádat emeljenek az író ellen, aki az elmúlt években többször is nyílt kritikával illette a kormányt.

Lázongások Kasmírban

Kasmír rendkívül érzékeny pontja az indai politikának.

A régiót mind India, mind Pakisztán magáénak tekinti,

és a szomszédos atomhatalmak két háborút is lefolytattak egymással a terület megszerzéséért.

2010-ben lázongások törtek ki Kasmírban, a helyiek szerint az elnyomó indiai hatalom ellen. Ekkor történt, hogy Roy részt vett egy konferencián, melyet a Bizottság a Politikai Foglyok Szabadon Engedéséért szervezett Delhiben. A meglehetősen viharos eseményen az író a következő megjegyzést tette:

„Kasmír sohasem volt India szerves része. Ez történelmi tény. Még az indiai kormány is elfogadta ezt.”

Csak szánni tudom az országot

Roy kijelentését hatalmas felháborodás követte. Tüntetők jelentek meg otthonánál, és

többen megkérdőjelezték hűségét az országhoz és a kormányhoz.

Egy rangidős miniszter kijelentette, hogy bár Indiában szólásszabadság van, ez nem érvényes a nép hazafias érzelmeit megsértő megnyilvánulásokra.

Az író azonban nem hátrált meg. „Egyesek azzal vádolnak az újságokban, hogy gyűlölködöm, hogy India felbomlását szorgalmazom. Pedig ennek pont az ellenkezője igaz:

amit mondtam, azt szeretetből és büszkeségből mondtam”

– írta válaszul a támadásokra.

„Azért szólaltam fel, mert nem akarom, hogy embereket megöljenek, megerőszakoljanak, vagy letépjék a körmeiket, és így kényszerítsék őket arra, hogy indiainak vallják magukat… Csak szánni lehet azt az országot, amelyik megpróbálja elhallgattatni az íróit, amiért őszintén elmondják a véleményüket.”

A Modi-kormány és a törvény

Roy ellen ezúttal az úgynevezett UAPA (Törvényellenes Tevékenyégek Megakadályozása Törvény) alapján emelnek vádat, ami lehetővé teszi az elévülés problémájának kikerülését.

Az UAPA esetében a vádlottnak ritkán engedik meg, hogy a tárgyalás idejét szabadlábon töltse, így

sokan az ítélet megszületése előtt is éveket töltenek fogságban.

Az évek során a Modi-kormányt többször is gyanúsították azzal, hogy a törvény segítségével hallgattatja el kritikusait, ideértve aktivistákat, újságírókat, és különböző civil szervezetek tagjait.

Bár nincs egyértelmű válasz arra, hogy miért vették elő 14 év elteltével Roy ügyét, a vádemelésre adott engedély nem sokkal Modi legújabb (noha a vártnál szorosabb) választási győzelme után született meg.

Booker és börtön

Arundhati Roy
Az Apró Dolgok Istene
Ford. Greskovits Endre, Helikon, 2018, 470 oldal

Arundhati Roy Az Apró Dolgok Istene című 1997-es családregényével nyerte el a Booker-díjat és vált ünnepelt szerzővé. Azóta több non-fiction könyve és esszéje is megjelent, melyek többek között az atomfegyverek, Kasmír és a globalizáció témájával foglalkoztak, de feldolgozta bennük találkozását Edward Snowdennel és a maoista lázadókkal is. 2017-ben megjelent, A Felhőtlen Boldogság Minisztériuma című regényéről itt írtunk.

Arundhati roy
A Felhőtlen Boldogság Minisztériuma
Ford. Greskovits Endre, Helikon, 2017, 573 oldal

Roy rendkívül megosztó személynek számít Indiában: rajongói számára a liberális értékek és a marginalizált csoportok védelmezője, kritikusai azonban többször is megzavarták eseményeit és nyilvánosan elégették a képét. Többször indult ellene eljárás lázítás vádjával, és

a nagy gátak elleni tiltakozása miatt egy napra börtönbe is került.

Hogy mi fog történni, ha az indiai hatóságok tényleg elítélik egy 2010-ben tett politikai kijelentése miatt, azt egyelőre nehéz elképzelni. A kanadai szerző, Naomi Klein mindenesetre figyelmeztetést intézett India miniszterelnökéhez: „Fogalmad sincs, mivel járhat, ha megpróbálod elhallgattatni a legékesszólóbb kritikusodat.”

Nyitókép: Wikimédia

(BBC)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Kasmírban a rémálmok hűtlenek a tulajdonosaikhoz

...
Nagy

Arundhati Roy: A regény olyan, mint egy város, el kell tévedni benne

...
Zöld

Az Indiát sújtó extrém hőség A Jövő Minisztériumát idézi

Napok óta 40 Celsius-fok feletti hőmérsékletet mérnek India egyes részein. Tízezrek kerültek kórházba és többen meg is haltak a forróság miatt. A kibírhatatlan hőségről szóló könyveket ajánlunk és A Jövő Minisztériumából is mutatunk egy részletet.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Hírek
...
Nagy

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Szórakozás

John Malkovich Bolaño-szöveggel lép fel a Magyar Zene Házában

...
Szórakozás

A Netflix animációs sorozatban kelti életre az Alkonyat vámpírjait

...
Hírek

Vajon Merlin sírját találták meg Dél-Skóciában?

...
Szórakozás

„Ez a gyerek király lesz!” ‒ itt a Hunyadi-sorozat első előzetese

Kiemeltek
...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.

A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.