A francia író szerint a koronavírus után nem fog érdemben változni semmi sem - legfeljebb rosszabb lesz a helyzet. Michel Houellebecq nem gondolja, hogy a pandémia valamiféle fordulópontot jelentene az életünkben, és azt mondja, a másodperc törtrészéig sem hisz azoknak, akik azt hangoztatják, hogy "semmi sem lesz már olyan, mint azelőtt". Szerinte a karantén után nem fogunk egy új világban felébredni - ugyanolyan lesz minden, csak egy kicsit rosszabb - idézi az AFP. A COVID-19-et amúgy egy banális vírusként jellemezte, amely még csak nem is szexuális úton terjed. Ugyanakkor arra intett, hogy a közösségi távolságtartás és a home office, azaz az otthoni munka felgyorsíthatja azt a technológiai nyomást, amely végső soron az emberek izolációját eredményezi.
Milyen gyerek volt Michel Houellebecq? - Könyves magazin
Gyerekkori önmagáról, a boldogság ősi vágyáról, valláshoz való viszonyáról, valamint új regényéről, a Szertoninról is mesélt Michel Houellebecq idén augusztusban a dániai Louisiana irodalmi fesztiválon, ahol Rune Lykkeberg kérdezte őt arról, hogyan vált íróvá. A közel egyórás beszélgetésen a francia botrányíró sok mindent elárult magáról, pályájának indulásáról és azokról a könyvekről, amelyek nagy hatással voltak rá gyerekkorában.
Houellebecq gúnyt űzött azokból az írókból is, akik a jelenlegi helyzetet 2005-ös apokaliptikus regényéhez, az Egy sziget lehetőségéhez hasonlították. Egyidejűleg nem kímélte azokat a kollégáit sem, a francia irodalmi élet sztárjait, akik vidéki vagy tengerparti nyaralóikból nyilatkoznak a jelenlegi válsághelyzetről - az ugyanakkor nem derült ki, hogy ő maga vajon a párizsi lakásában maradt-e. Az viszont egyáltalán nincs ínyére, hogy a szigorú francia karanténszabályok miatt nem mehet hosszabb sétára az otthonától, szerinte ugyanis egy írónak igenis szüksége lenne erre.
Minden, amit Houellebecq-ről tudni kell - Könyves magazin
Magvető, 96 oldal, 2013, 1832 HUF A Magyarországon mostanában leginkább Kiábrándult Értelmiségiként ismert Goncourt-díjas francia botrányszerző lesz a csütörtökön kezdődő 20. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége. Houellebecq a politikai korrektség látszatát is kerülve ír thai szexturizmusról, a pedofíliáról, a globalizációról, a new wave-ről és a vallási fundamentalizmusról is.
Michel Houellebecq 2013-ban volt a budapesti könyvfesztivál díszvendége, akkor interjúztunk is vele. Arra a kérdésre, hogy mit szól ahhoz az orákulumi szerephez, amelynek eredményeként a média bármely társadalmi, kulturális vagy politikai kérdéssel hozzá fordul, a következőt válaszolta:
"Nem válaszolok soha, amikor úgy érzem, nem tudok mit mondani. Nincs kedvem mindig ellenállni, de ahhoz se, hogy mindig a karakteres véleményemért faggassanak. De mikor megjelenik egy könyvem, azt szeretném, ha arról kérdeznének. De nem tudom kikerülni a többi kérdést, túl fárasztó lenne azt ismételgetni, hogy nem beszélek politikai kérdésekről. Úgyhogy inkább válaszolok."