Hilary Mantel megint duplázott

Hilary Mantel megint duplázott

Tizenegy évvel azután, hogy a Farkasbőrben elnyerte a történelmi regényeknek járó Walter Scott-díjat, Hilary Mantel a Tudor-korban játszódó harmadik regényével, a Tükör és fénnyel, ismét behúzta a 25 ezer fonttal járó elismerést.

ro | 2021. június 23. |

2009-ben jelent meg először Nagy-Britanniában a Thomas Cromwell felemelkedését bemutató Farkasbőrben című regény, amelyért Hilary Mantel elnyerte a Booker-díjat, majd duplázott a folytatással (Holtaknak menete), és bár a trilógia harmadik kötete is esélyes volt, azt a Booker-jelölést harmadjára végül nem váltotta díjra. Vigasztalódhat most viszont a nagy presztízsű Walter Scott-díjjal, amellyel a legjobb történelmi fikciókat díjazzák.

Hilary Mantel
Tükör és fény
Ford.: Gázsity Mila, Libri, 2021, 800 oldal
-

A zsűri szerint a Tükör és fény című regényével Hilary Mantel elérte a "szinte elérhetetlent", és egy olyan könyvvel állt elő, amely lezárja a trilógiát, egyúttal viszont önállóan is nagyszerűen megállja a helyét. A zsűri hozzátette azt is, hogy bár a történelemből nagyon is jól ismert a végkifejlet, feszültségből sosem volt hiány a kötet lapjain.

A regény Cromwell életének utolsó négy évét öleli fel; Boleyn Anna 1536-os kivégzésével indít, és Thomas Cromwell halálával ér véget: az egykori főkancellárt felségárulással és eretnekséggel vádolták, és 1540-ben lefejezték. A könyv magyarul várhatóan októberben fog megjelenni, a fülszöveg a következőképpen ír a regény kulcsfigurájáról:

"Az elhivatott és kiapadhatatlan energiával bíró Cromwell rendkívül összetett és egyben felejthetetlen személyiség: nagy formátumú politikus, férj és apa, olyan férfi, aki szembeszállt a korral, amelynek alakításában meghatározó szerepet játszott, és örökre beleírta magát Anglia történelmébe".

Hilary Mantel úgy nyilatkozott, hogy a díj nagy reményt jelent azoknak, akik a múltról írnak. Beszélt arról, íróként milyen nagy feladat volt a Tükör és fény, hozzátéve, hogy bár egy kötet szerzője nem mindig alkalmas arra, hogy megítélje könyvét, de az a benyomása, hogy talán ez lett a trilógia legerősebb darabja.

Az íróról szóló portrésorozatunk első részét ITT olvashatod, a második részt ITT, a harmadikat pedig ITT. Hivatalos portréja azóta már a British Library falán lóg, Farkasbőrben című regénye az első helyre került a Guardian listáján, amin a 21. század eddigi legjobb száz könyvét gyűjtötték össze.

Forrás: The Bookseller

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Hilary Mantel és JK Rowling is ritkaságokkal támogatja a globális oltásprogramot

Május 21-ig tart az az adománygyűjtés, ami a brit irodalmi élet szereplőinek segítségével a koronavírus elleni globális átoltottságot támogatja, írja a Guardian.

...

Hilary Mantel szerint a monarchia nem fogja túlélni Vilmos uralkodását

A kétszeres Booker-díjas szerző a Telegraphnak adott interjúban beszélt a királyság lehetséges jövőjéről, Erzsébet királynőről és a királyi család nyilvános szerepléseinek csapdáiról.

...

Hilary Mantel nem akar több történelmi regényt írni

Hilary Mantel az elmúlt tizenöt évét a Tudor-ház intrikáival töltötte és díjnyertes történelmi regényeket írt. A rajongók azonban nem számíthatnak több ilyen könyvre, az író ugyanis egy edinburgh-i fesztiválon bejelentette, nem akar többé ebben a műfajban alkotni.

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

SZÓRAKOZÁS
...

Két év után visszatér a Szex és New York folytatása

Az új trailerben számos újdonság kiderül, Carries romantasyt ír és újra összejön Aidannel. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

...

10 dolog, amit csak az igazi könyvmolyok értenek

Számodra melyik ismerős?

Kiemeltek
...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

Gazdagok generációs traumáiról mesél Taffy Brodesser-Akner második könyvében, a Long Island-i kompromisszumban. 

A hét könyve
Kritika
Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum
Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk.