Augusztus végén jelenik meg Háy János új regénye, a Mamikám: hőse egy cigánylány, akinek a pletykákkal, rágalmakkal, ítéletekkel is meg kell küzdenie a mindennapokban.
A fülszöveg szerint a faluban, ahol él, a cigánytól nem fogadnak el semmit, még az általa sütött kenyeret is alig: „S bár a történet elbeszélője nem ártatlan, hiszen lopásba keveredett (emiatt két évet tölt intézetben), mégis igyekszik megfelelni a falu közösségének, igyekszik feltűnésmentes, normális életet élni”. A fiatal lánynak ebben nyújt nagy segítséget a címszereplő Mamika, akit a saját anyjánál is jobban szeret, akire felnéz, és aki igazodási pontot jelent az életében.
A kiadó szerint a regény a lehető legautentikusabban adja vissza ebben a roncsolt nyelvben a mai magyarországi falu mindennapjait: „A be- és elfogadás hétköznapjait, az együttélés súrlódásait, a hivatalokkal folytatott örökös küzdelmet”. Háy János új regényében azok hangját juttatja el az olvasóhoz, akikről ugyan beszél a sajtó, ám a valódi szereplőket igazából soha nem képes megszólaltatni, és csupán illusztrációként, a már eldöntött „üzenet” megszemélyesítőjeként bukkannak fel előttünk.
Nyitókép: Margófeszt/Facebook