Halász Rita új regénye egy kádban fekvő elhagyott menyasszonnyal érkezik

Hamarosan megjelenik Halász Rita új regénye, amelyben egy elhagyott menyasszony ki sem mozdul művészlakásából, és az otthonába csak a Szent Család bejáratos.

chk | 2025. november 03. |

A Sárközy és Társai Könyvkiadó Facebook-posztban jelentette be, hogy hamarosan megjelenik a szerző új könyve, a Betonba hímezve, amelynek főhőse egy elhagyott menyasszony.

A Könyves Magazin Margó-díjasokról szóló különszámában tavaly mesélt – akkor még készülő – története, a Betonba hímezve főhőséről, Fruzsináról:

„Annyit láttam belőle, hogy a főszereplőm egy kádban fekszik naphosszat, és Jézusra gondol.

Nem volt hozzá történet, nem ment sehova a szöveg, nem volt tétje, nem működött. Fruzsinából hiányzott a vágy, és vágy nélkül nincs regény. Sok időt kellett vele töltenem, hogy rájöjjek, ki ő és mit akar”.

Halász Rita 
Betonba hímezve 
Sárközy és Társai Könyvkiadó, 2025, 280 oldal
-

Egy középkori lélek napjaink Budapestjén

A regény főszereplője egy kádban ázó elhagyott menyasszony, egy művész, a kortársunk, és középkori lelkével ókori időkben vándorol. 

„Aki napjaink Budapestjén várja, hogy a Fiú visszatérjen hozzá.

Szinte ki sem mozdul művészlakásából, melyet élete töredékeivel zsúfolt tele. Az otthonába rajta kívül egyedül csak a Szent Család bejáratos. Fruzsina elvesztett szerelmese az ő elvesztett fiuk...” – olvasható a posztban.

Első regénye külföldön hódít

Miközben Halász Rita új regénye megjelenésére készül, az első kötete külföldön hódít. A Margó-díjas Mély levegő egy bántalmazó kapcsolatot mutat be: egy fiatal nő két gyerekével együtt kényszerül nekivágni egy új életnek, miközben a múlt sehogy sem ereszti.

Az amerikai sikerek után – többek között a New York Times is méltatta a regényt–, újabban a francia kritikusok is elismerően írnak a kötet átgondolt szerkezetéről és nyelvéről, kifejezetten nagy hangsúlyt helyezve arra, hogy Halász milyen finoman és tudatosan építi a narrációt és Vera karakterét.

A Mély levegő 2020-as év végi toplistánkon is előkelő helyen szerepelt, színházi feldolgozás is készült belőle, és 2021-ben arról is szó volt, hogy sorozatot forgatnak belőle.

Új, Betonba hímezve című regénye a tervek szerint november végén jelenik meg.

Nyitókép: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

„Zsigeri és megindító” – a franciák is odavannak Halász Rita regényéért

A kritikusok zsigeri és intim regények találták Halász rita első kötetét. 

...

A The New York Times Halász Rita regényéről: Lélegzetelállító

Már a hazai siker is bebizonyította, hogy Halász Rita nagyon is tud regényt írni, de a nemzetközi szárnyalás még csak most kezdődik! 

...

Halász Rita a pályakezdésről: Nem baj, ha nem történik meg túl korán

A Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj egyik zsűrije, Halász Rita mesél késői, de annál sikeresebb pályakezdéséről.

TAVASZI MARGÓ
...

Pion István: Onnantól már nem félek, hogy meg tudom nevezni, mi történt

Első regényében egy gyerekkori abúzustörténetet dolgoz fel. 

...

Vajna Ádám: Milyen furcsa ellentmondás, hogy a játék a fontos, amikor dolgozom

Hol is található pontosan Fancsika? És miért annyira érdekes egy középkori hóhér története? Vajna Ádám első regényének bemutatója a Tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválon.

...

Terék Anna: A háborúban nincs jó és rossz oldal

Fel lehet-e dolgozni a traumákat? Mit okoz a családban a hallgatás?

...

Anyaság, istenek és önbizalom – Seres Lili Hanna és Szabó Imola Julianna a Margón

Seres Lili Hanna és Szabó Imola Julianna páros kötetbemutatója a Tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválon, ahol a születésé, újrafelfedezésé és az isteneké volt a főszerep.

...

Szántó Áron első regényében a bakonyi boszorkányok és a punk találkozik

Szántó Áron első regényében egy bakonyi zsákfalu hétköznapjai rémálommá válnak, még a buszvezető sem emberi lény.

...

Fehér Renátó: Vissza kell szereznünk a szeretet és a szolidaritás jogát

Hol a kiút a „szégyen és megvetés” szigetéről? A Tavaszi Margón mutatták be Fehér Renátó első regényét.

Kiemeltek
...

Kovács Dominik és Kovács Viktor: Úr a házban

Hogyan lesz a vidéki romantikából szégyen? És miért nincs jobb egy kitartó cselédnél? A Kovács Ikrek tárcasorozatának második része.

...

Réz Anna: A technológiai fejlődés parentifikálja a gyerekeinket

Hogyan csúszik ki az irányítás a kezünkből szülőként a kütyühasználatot illetően? Réz Anna írása.

...

„Ha szó szerint fordítanék, mondatonként zihálna valaki” – az erotikus könyvek fordításának kulisszatitkai

Milyen egy jó erotikus regény, mitől lesz forró, és nem nevetséges egy szexjelenet a könyvben? Műfordítókat kérdeztünk.

Listák&könyvek
...

BookTok-sikerszerzők Budapesten: 8 program, amit ne hagyj ki a bookvibeZ fesztiválon!

...

Romantasy, gimis szerelem és K-pop – 10 könyv, amit ne hagyj ki a bookvibeZ fesztiválon!

...

J. K. Rowling és a Magyar Péter-képregény nyerte a márciust a Bookline-on

Hírek
...

A francia elnök levélben köszöntötte Krasznahorkai Lászlót

...

Érkezik Tüdős Klára, a Horthy-korszak legendás divattervezőjének memoárja

...

Íliász-töredéket találtak egy 1600 éves múmiában

...

A Harry Potter-filmek színésze szerint ez a legjobb film a sorozatban

...

Átadták a 2026-os Zsoldos Péter-díjakat: ezek a sci-fi alkotások nyertek

...

Kiváló testek – megérkezett Tompa Andrea új regényének borítója!

SZÓRAKOZÁS
...

Tokió és a magány: film készült Kavakami Mieko melankolikus történetéből

Kavakami Mieko Instagram-oldalán jelentette be a hírt. A filmet májusban bemutatják Cannes-ban.

...

Bejelentették az új Trónok harca-film címét

A Targaryen-dinasztia alapítójáról és Westeros meghódításáról szól.

...

Megvan az új Aragorn a készülő Gyűrűk Ura-filmben

Vége a találgatásoknak, megvannak a főbb színészek.