A 8-18 éves korosztálynak csak 35%-a tölti olvasással a szabadidejét, írja az amerikai National Literacy Trust (továbbiakban: NLT). Ez a szám 8,8 százalékpontos csökkenést jelent a tavalyi méréshez képest. A fiatalok olvasáshoz való kedve az eddigi mérésekhez képest a legalacsonyabb, amit az elmúlt 19 évben készített az NLT. A mérés során több mint 75 ezer gyerek olvasási szokásait vizsgálták idén január és március között.
Felgyorsuló tendencia
Az NLT felmérései szerint az olvasási szokások az utóbbi időben nagyobb mértékben változtak, mint előtte. 2016-ban a megkérdezett gyerekek kétharmada válaszolta azt, hogy szívesen olvas szabadidejében, ez idén már csak egyharmad. Ezt nagyban meghatározza, hogy a fiatalok, még ha szeretik is, egyre kevesebb időt szánnak erre. A tavalyi felméréshez képest majdnem 10 százalékponttal esett vissza a napi olvasók száma.
Az olvasás viszont nem csak berögzült mánia, az NLT kutatásából kiderül, hogy
azok a fiatalok, akik olvasnak, sokkal jobbak a szövegértésben, boldogabbak, nyugodtabbak, és nyitottabbak a tanulásra vagy más kultúrák megismerésére.
Mi a teendő?
Jonathan Douglas, az NLT vezérigazgatója szerint különösen fontos, hogy több olyan gyerekről van szó, akik úgy végzik el az első és második osztályt, hogy nem rendelkeznek a megfelelő olvasási képességekkel. Ezzel akár egy egész generáció jövője veszélybe kerülhet – mondta Douglas.
Két éve hasonló kutatásból dolgoztuk fel, hogy az olvasási szokás nagyban összefügghet az iskolai végzettséggel és anyagi helyzettel. Itt a megkérdezett amerikai felnőttek ötöde mondta azt, hogy nem olvasott semmit az elmúlt egy évben.
Az NLT szerint a legjobb megoldás, ha állami szervezetek és programok keretében növelik az olvasók számát, különös tekintettel arra, hogy az oktatásban több teret engedjenek a szabadon választott olvasmányoknak. Vass Dorotea olvasáskutatóval készített interjúnkból is kiderül, az az elsődleges, hogy a gyereket mi szólítja meg, és hogy az olvasás mindig egy hosszútávú befektetés.
Fotó. Pexels.com