A világ legrégebbi nyomtatott könyvét állítják ki Londonban

A világ legrégebbi nyomtatott könyvét állítják ki Londonban

A British Library jövő hónapban nyíló kiállításán látható lesz a Gyémánt szútra 9. századi példánya, és sok más korai nyomtatvány is.

vn | 2024. augusztus 06. |

A Selyemút: Élet az ősi Tunhuangban című, a londoni British Libraryben szeptemberben nyíló tárlaton bemutatják a világ legkorábbra datált, nyomtatott könyvének, a Gyémánt szútrának egy példányát, illetve kiállítják a tunhuangi csillagtérképet, az égbolt legkorábbi ismert kéziratos atlaszát is.

600 évvel régebbi, mint a Gutenberg-Biblia

A jelenleg a British Library tulajdonában lévő, felbecsülhetetlen értékű, rendkívül finom megmunkálású könyvre a magyar származású kelet-kutató, Stein Aurél talált rá. 1907-ben ő vásárolta meg a londoni intézmény számára az öt méter hosszú irattekercset

a Tunhuang város közelében található Mokao-barlangokat őrző szerzetestől.

A szöveg végén elhelyezett kolofon belső részén a következő szöveg olvasható:

„Áhítattal készült Vang Csie által egyetemes szabad használatra a szülei nevében a 9. Hsziantong év 4. hónapjának 15. napján”. A 868. május 11-ének megfeleltethető dátum mintegy 587 évvel előzi meg a Gutenberg-féle Biblia kinyomtatását.

Tutanhamon sírjának feltárásához fogható

Melodie Doumy, a készülő kiállítás kurátora a The Art Newspapernek elmondta, hogy a Tunhuang közelében található 17-es számú, Könyvbarlangnak is nevezett üreg felfedezése a régészet történetében Tutanhamon sírjának feltárásához hasonló jelentőséggel bíró esemény.

A 20. század hajnalát megelőzően ugyanis a barlang szája csaknem 900 éven át zárva volt, és több tízezer,

az 5.-től a 11. század elejéig tartó periódusból származó kéziratra, nyomtatott dokumentumra, valamint tárgyi emlékre bukkantak itt.

A nem ritkán egyetlen példányban ránk maradt szútrák, kommentárok vagy apokrif szövegek kulcsfontosságúak a buddhizmus ázsiai elterjedésének és fejlődésének, valamint a kor vallási gyakorlatának és hiedelmeinek megértéséhez. Mindezen felül pedig a korabeli nyomdatechnika alaposabb megismerését is elősegíthetik.

Made in Szecsuán

A legrégebbi, teljes egészében fennmaradt kínai ősnyomtatványt, a kifinomult tervezésű, kalligráfusok és fafaragók együttműködésével megalkotott Gyémánt szútrát például hat fatábla segítségével, a xilográfia technikájával készítették. Melodie Doumy szerint minden valószínűség szerint Szecsuánban nyomtathatták.

A British Library honlapján a teljes könyv elérhető.

Forrás: The Art Newspaper

Nyitókép: Wikipedia / British Library

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Zöld

Megfejtették az egyiptomi sikító múmia titkát

Úgy tűnik, a múmia rettenetes arckifejezését nem a rosszul végzett balzsamozás, hanem kínhalál okozta. A hír mellé három könyvet ajánlunk az ókori Egyiptomról.

...
Zöld

Szobor készült az ausztrál középiskola könyvtárában őrzött múmia vonásairól

A több mint kétezer éve, az ókori Egyiptomban élt nő arcmását megmintázó művész azt reméli, a múmia alapján készített alkotás segít humanizálni a rejtélyes körülmények között a Grafton High School könyvtárába került ember maradványait.

...
Nagy

Hess András kockáztatott, és ezzel megalapozta a hazai könyvnyomtatást

Tulajdonképpen kisebb csoda, hogy Hess András 1473-ban befejezte Budán a Chronica Hungarorum nyomtatását. A vállalkozás ugyanis rengeteg ponton megbukhatott volna, végül mégis elkészült, és ez lett az első nyomtatott könyv Magyarországon. De mi a jelentősége, milyen politikai viszonyok között született, és mindez hogyan befolyásolta a munkát? Cikkünkben ezt járjuk körül.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.

Olvass!
...
Beleolvasó

Oscar nem gondolta volna, hogy a lányokkal vigyáznia kell. Aztán jött a cancel culture - Olvass bele!

Virginie Despentes, a francia irodalom punk provokátora ezúttal a #MeToo mozgalom, az internetes zaklatás, a cancel culture és a francia társadalom viszonyát boncolgatja.

...
Beleolvasó

A tudatos olvasást érdemes megtanulni, mert olyan, mint a meditáció

Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni. A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Mutatunk egy részletet.

...
Beleolvasó

A perc, amikor rájössz, hogy a férjed egy másik nőt ejtett teherbe – Olvass bele a Brooklyn folytatásába!

Colm Tóibín új regényében megírta, hogyan folytatódik hőse, Eilis Lacey története húsz évvel azután, hogy az amerikai élet mellett döntött. Mutatunk egy részletet a könyvből.