A Selyemút: Élet az ősi Tunhuangban című, a londoni British Libraryben szeptemberben nyíló tárlaton bemutatják a világ legkorábbra datált, nyomtatott könyvének, a Gyémánt szútrának egy példányát, illetve kiállítják a tunhuangi csillagtérképet, az égbolt legkorábbi ismert kéziratos atlaszát is.
600 évvel régebbi, mint a Gutenberg-Biblia
A jelenleg a British Library tulajdonában lévő, felbecsülhetetlen értékű, rendkívül finom megmunkálású könyvre a magyar származású kelet-kutató, Stein Aurél talált rá. 1907-ben ő vásárolta meg a londoni intézmény számára az öt méter hosszú irattekercset
a Tunhuang város közelében található Mokao-barlangokat őrző szerzetestől.
A szöveg végén elhelyezett kolofon belső részén a következő szöveg olvasható:
„Áhítattal készült Vang Csie által egyetemes szabad használatra a szülei nevében a 9. Hsziantong év 4. hónapjának 15. napján”. A 868. május 11-ének megfeleltethető dátum mintegy 587 évvel előzi meg a Gutenberg-féle Biblia kinyomtatását.
Tutanhamon sírjának feltárásához fogható
Melodie Doumy, a készülő kiállítás kurátora a The Art Newspapernek elmondta, hogy a Tunhuang közelében található 17-es számú, Könyvbarlangnak is nevezett üreg felfedezése a régészet történetében Tutanhamon sírjának feltárásához hasonló jelentőséggel bíró esemény.
A 20. század hajnalát megelőzően ugyanis a barlang szája csaknem 900 éven át zárva volt, és több tízezer,
az 5.-től a 11. század elejéig tartó periódusból származó kéziratra, nyomtatott dokumentumra, valamint tárgyi emlékre bukkantak itt.
A nem ritkán egyetlen példányban ránk maradt szútrák, kommentárok vagy apokrif szövegek kulcsfontosságúak a buddhizmus ázsiai elterjedésének és fejlődésének, valamint a kor vallási gyakorlatának és hiedelmeinek megértéséhez. Mindezen felül pedig a korabeli nyomdatechnika alaposabb megismerését is elősegíthetik.
Made in Szecsuán
A legrégebbi, teljes egészében fennmaradt kínai ősnyomtatványt, a kifinomult tervezésű, kalligráfusok és fafaragók együttműködésével megalkotott Gyémánt szútrát például hat fatábla segítségével, a xilográfia technikájával készítették. Melodie Doumy szerint minden valószínűség szerint Szecsuánban nyomtathatták.
A British Library honlapján a teljes könyv elérhető.
Forrás: The Art Newspaper
Nyitókép: Wikipedia / British Library