A világ legrégebbi nyomtatott könyvét állítják ki Londonban

A világ legrégebbi nyomtatott könyvét állítják ki Londonban

A British Library jövő hónapban nyíló kiállításán látható lesz a Gyémánt szútra 9. századi példánya, és sok más korai nyomtatvány is.

vn | 2024. augusztus 06. |

A Selyemút: Élet az ősi Tunhuangban című, a londoni British Libraryben szeptemberben nyíló tárlaton bemutatják a világ legkorábbra datált, nyomtatott könyvének, a Gyémánt szútrának egy példányát, illetve kiállítják a tunhuangi csillagtérképet, az égbolt legkorábbi ismert kéziratos atlaszát is.

600 évvel régebbi, mint a Gutenberg-Biblia

A jelenleg a British Library tulajdonában lévő, felbecsülhetetlen értékű, rendkívül finom megmunkálású könyvre a magyar származású kelet-kutató, Stein Aurél talált rá. 1907-ben ő vásárolta meg a londoni intézmény számára az öt méter hosszú irattekercset

a Tunhuang város közelében található Mokao-barlangokat őrző szerzetestől.

A szöveg végén elhelyezett kolofon belső részén a következő szöveg olvasható:

„Áhítattal készült Vang Csie által egyetemes szabad használatra a szülei nevében a 9. Hsziantong év 4. hónapjának 15. napján”. A 868. május 11-ének megfeleltethető dátum mintegy 587 évvel előzi meg a Gutenberg-féle Biblia kinyomtatását.

Tutanhamon sírjának feltárásához fogható

Melodie Doumy, a készülő kiállítás kurátora a The Art Newspapernek elmondta, hogy a Tunhuang közelében található 17-es számú, Könyvbarlangnak is nevezett üreg felfedezése a régészet történetében Tutanhamon sírjának feltárásához hasonló jelentőséggel bíró esemény.

A 20. század hajnalát megelőzően ugyanis a barlang szája csaknem 900 éven át zárva volt, és több tízezer,

az 5.-től a 11. század elejéig tartó periódusból származó kéziratra, nyomtatott dokumentumra, valamint tárgyi emlékre bukkantak itt.

A nem ritkán egyetlen példányban ránk maradt szútrák, kommentárok vagy apokrif szövegek kulcsfontosságúak a buddhizmus ázsiai elterjedésének és fejlődésének, valamint a kor vallási gyakorlatának és hiedelmeinek megértéséhez. Mindezen felül pedig a korabeli nyomdatechnika alaposabb megismerését is elősegíthetik.

Made in Szecsuán

A legrégebbi, teljes egészében fennmaradt kínai ősnyomtatványt, a kifinomult tervezésű, kalligráfusok és fafaragók együttműködésével megalkotott Gyémánt szútrát például hat fatábla segítségével, a xilográfia technikájával készítették. Melodie Doumy szerint minden valószínűség szerint Szecsuánban nyomtathatták.

A British Library honlapján a teljes könyv elérhető.

Forrás: The Art Newspaper

Nyitókép: Wikipedia / British Library

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Zöld

Megfejtették az egyiptomi sikító múmia titkát

Úgy tűnik, a múmia rettenetes arckifejezését nem a rosszul végzett balzsamozás, hanem kínhalál okozta. A hír mellé három könyvet ajánlunk az ókori Egyiptomról.

...
Zöld

Szobor készült az ausztrál középiskola könyvtárában őrzött múmia vonásairól

A több mint kétezer éve, az ókori Egyiptomban élt nő arcmását megmintázó művész azt reméli, a múmia alapján készített alkotás segít humanizálni a rejtélyes körülmények között a Grafton High School könyvtárába került ember maradványait.

...
Nagy

Hess András kockáztatott, és ezzel megalapozta a hazai könyvnyomtatást

Tulajdonképpen kisebb csoda, hogy Hess András 1473-ban befejezte Budán a Chronica Hungarorum nyomtatását. A vállalkozás ugyanis rengeteg ponton megbukhatott volna, végül mégis elkészült, és ez lett az első nyomtatott könyv Magyarországon. De mi a jelentősége, milyen politikai viszonyok között született, és mindez hogyan befolyásolta a munkát? Cikkünkben ezt járjuk körül.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

Olvass!
...
Beleolvasó

Fraktálhaza, bölcsészkócs, folklórköpet – Olvass bele az új Pelevin-regénybe!

Mindig eseményszámba megy, amikor Viktor Pelevinnek új kötete jelenik meg. De vajon tényleg képes utópiát írni? 

...
Beleolvasó

Cserhalmi György: Nagy baj, amikor egy ember elkezd magának is hazudni – Olvass bele a könyvbe!

Csáki Judit új kötetében Cserhalmi György sztorijait és anekdotáit gyűjtötte össze színházról, filmről, legendás kollégákról. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Hogyan zajlott Szendrey Júlia és Petőfi Sándor esküvője? Olvasd el Gyimesi Emese új könyvében!

Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmének történetét a reformkor grandiózus társadalmi változásainak fényében vizsgálja. Olvass bele!