„A helyi lapok nem írták meg a Walter Berglundról szóló híreket – hiszen idestova két év is eltelt már azóta, hogy Pattyvel elköltöztek Washingtonba, és így St. Paulban nem sokat jelentett már a neve –, ám a Ramsey Hill-i jobb családok annyira azért nem voltak lokálpatrióták, hogy még a New York Timest se olvassák" - így kezdődik Jonathan Franzen egyik legismertebb regénye, a Szabadság, amely egy minnesotai házaspár, Patty és Walter Berglund történetét meséli el. „Walter, Patty és a többiek boldogtalan emberek, akik mindenáron el akarják kerülni saját és felmenőik korábban elkövetett hibáit, de pont a nagy erőfeszítés miatt nem járhatnak sikerrel. Állandó harcban állnak önmagukkal és egymással, közben pedig küzdenek a kétezres évek minden velejárójával: a felgyorsult információval, a Föld túlnépesedésével és kimerítésével, az élővilág pusztulásával és persze 9/11 traumájával" - írtuk a könyvről szóló kritikánkban.
A Variety most arról ír, hogy tévésorozat készül a Szabadságból, a forgatókönyvet a Golden Globe-díjas Melanie Marnich jegyzi. Utóbbi mesterműnek nevezte a regényt, amelyet vicces, szívszorító és könyörtelenül releváns könyvnek tart, magát pedig szerencsésnek, hogy elmerülhet ebben a világban. A részletekről egyelőre keveset tudni, az első hírek mindenesetre arról szólnak, hogy a gyártásban részt vesz Ridley Scott cége is. Franzen egy másik regényéből (Javítások) amúgy korábban már az HBO akart sorozatot készíteni, de az végül földbe állt. És egy időben szó volt arról is, hogy a Tisztaság című regényéből is adaptáció készül (a főszerepben Daniel Craiggel), de az utóbbi időben arról is keveset hallani.
Mindenesetre, amikor 2015-ben Budapesten járt, Franzen mesélt a regényeiről, közben pedig elárulta, melyik nagy amerikai klasszikus nem tartozik a kedvencei közé, mitől rettegett, amikor egyetemistaként Nyugat-Berlinben tanult, és miért kapja fel a vizet, ha a regényeivel kapcsolatban elhangzik a diszfunkcionális szó. Olvassátok újra az interjút: