Közismert tény, hogy Kafka jóbarátja, Max Brod figyelmen kívül hagyta az író végakaratát, és kiadta a munkáit – regényeket, novellákat, még a naplóit is. A naplókban a szerző szüntelenül firkálgatott – rajzait pedig ugyanaz a szorongás hatja át, mint az írásait.
A rajzok közül több Kafka könyveinek borítóira került, de természetesen nem az összes. Az Egyesült Királyságban született chicagói művész, Philip Hartigan egy rövid videót tett közzé Franz Kafka rajzairól, rajzairól, amit, ha végignézel, bepillantást nyersz a prágai író grafikáinak világába.
„Gyors, minimális mozdulatok, amelyek jól átadják szövegeinek tipikus kétségbeesett hangulatát” – mondja Hartigan Kafka művészetéről. „Megdöbbentő, hogy ezek az egyszerű gesztusok, a csukló cikkcakkjai olyan gazdaságosan használt jeleket tartalmaznak, amelyből még a legtapasztaltabb művész is tanulhat valamit.”
Szenvedéllyel rajzolt
Gustav Janouch Beszélgetések Kafkával című könyvében leírja, mi történt, amikor egyszer firkálgatás közepette találta Kafkát: az író azonnal apró darabokra tépte a rajzot, amin dolgozott, nehogy bárki is meglássa. Miután ez néhányszor megtörtént, Kafka beletörődött, és engedte, hogy Janouch megnézze a munkáját. Ő pedig elképedt. „Tényleg nem kellett volna titkolnod őket előlem. Ezek teljesen ártalmatlan vázlatok.”
Könyvében le is írja ezt: „Kafka lassan csóválta a fejét ide-oda – Ó, ne! Nem olyan ártalmatlanok, mint amilyennek látszanak.
Ezek a rajzok egy régi, mélyen gyökerező szenvedély maradványai.
Ezért próbáltam elrejteni őket előled. A szenvedély nincs a papíron. A szenvedély bennem van. Mindig is szerettem volna rajzolni. Látni akartam, és ragaszkodni a látottakhoz.”
Rajzai kötetben is megjelentek
A Franz Kafka The Drawings című kiadvány az első olyan könyv, amely Franz Kafka összes grafikai munkáját tartalmazza, beleértve több mint 100 újonnan felfedezett rajzot is.