Észak-Írország 20. századi történelme elég véres volt. Az 1968-1998 között időszak különösen kemény volt, a britek ezt a korszakot egyszerűen csak The Troubles néven emlegetik. A terrorcselekmények, a gyilkosságok szinte mindennapossá váltak, folyamatos volt a fenyegetettség. Az egyik oldalról az IRA katolikus-függetlenségpárti terrorszervezet, a másikról a hasonló protestáns csoportok és a brit hadsereg által pokollá tett korszaknak több mint 3500 halálos áldozata volt.
Ebben a korszakban játszódik Anna Burns Man Booker-díjas regénye, a Tejes (olvass bele ITT), amely egy 18 éves lány történetén keresztül mesél a 70-es évekbeli robbanásveszélyes észak-ír társadalomról, a mindennapivá váló erőszakról, a pletykák okozta károkról, és a nők kiszolgáltatottságáról.
„Egészen különleges regény Anna Burns Tejese: mind nyelvezetét, mind cselekményvezetését tekintve eltér a megszokott formáktól, teljesen másképp beszéli el az erőszakot, a társadalmi megosztottságot, a nők helyzetét, vagy a politikai problémákat, mint eddig bármilyen könyv. Amiben különbözik, az elsősorban az elvontsága: Anna Burns ugyanis olyan történetet írt, amelyből hiányoznak a megnevezések: sem a szereplőknek, sem a városnak, sem a vallásoknak, sem pedig a szemben álló politikai erőknek nincsen neve ebben a regényben. Csak „mi” és „ők” vannak, állami erők és államtagadók, ilyen és olyan vallásúak, „úton túliak” és „úton innen” élők. Nem mondódik ki, hogy pontosan kik állnak szemben kikkel, a szembenállás maga viszont nagyon is erős, egyértelmű és központi téma. A megnevezések látványos hiányának több oka is lehet: az egyik, hogy a történet ezáltal túlmutat konkrét eseményeken és általánossá válik, a másik pedig, hogy a könyv egyik fő témája éppen az igazság elhallgatásának és elfedésének kultúrája.”
A Nagypénteki Egyezményt 1998-ban írták alá, a helyzet azóta konszolidálódott. A hírek szerint most azonban újra fellángolt az erőszak Észak-Írországban, amely a Brexit okozta feszültségeknek is köszönhető.