Január 20-án Donald Trump letette az esküt és ezzel megtörtént a beiktatása, így hivatalosan is ő lett az Amerikai Egyesült Államok 47. elnöke. Sok más minden mellett beszédében arra is kitért, hogy fel akarja lendíteni az amerikai űrmissziókat:
Mindent megteszünk majd, hogy a csillagok közé vezető utunk sikeres legyen, és az amerikai asztronauták kitűzhessék az amerikai zászlót a Marson”
– mondta Trump a beiktatási ceremónián.
Elon Musk SpaceX-igazgató, Tesla- és X-vezér (korábbi Twitter) és Trump lelkes támogatója nem sokkal később reagált is az új elnök szavaira. Kiemelte, hogy felemelő és inspiráló érzés lenne amerikai űrhajósokat látni a Marson, és szerinte az első rakéta, amelyen emberek is ülnek majd, még 2029 januárja előtt elindulhat a vörös bolygóra. Azaz még Trump elnökségének lejárta előtt.
Hogy a következő években valóban fellendül-e az amerikai űrkutatás, az a jövő zenéje, Elon Musk mindenesetre azt tervezi, hogy jövőre emberek nélküli rakétát küld a Marsra. Mi azonban már eljátszottunk a gondolattal, hogy milyen lehet az élet a bolygón, és szerencsére ezzel nem vagyunk egyedül: sci-fi könyveket ajánlunk a témában!
Ray Bradbury: Marsbéli krónikák
Egy nap tömegek indulnak el rakétákkal a Földről: az emberiség maga mögött hagyja a haldokló bolygót, hogy egy másikon kezdjen új életet.
Ray Bradbury 1950-es klasszikusa ma már a sci-fi alapműve.
A könyv rövid történetekben mutatja meg, ahogyan egy család az atomháború elől menekülve a Marson barangolva fedezi fel egyszerre a múlt romjait és a jövő gépeit.
Bradbury útja íróként egyébként nem volt zökkenőmentes, ebben a cikkünkben olvashatsz arról, milyen nehézségekkel szembesült pályája elején.
Andy Weir: A marsi
Egy marsi expedíció lépésről lépésre. Mark Watney az elsők között érkezik a Marsra, és egy véletlen folytán hat nap helyett egy évre a bolygón ragad. Mark, akár egy modern Robinson Crusoe, mindent megtesz, hogy életben maradjon: például kitalálja, hogyan termeszthet növényeket és vizet fakaszt. Semmi nem állítja meg abban, hogy túléljen a vörös bolygón.
A sci-fi történet, amely egy blogról indult, hatalmas sikert futott be nemzetközi szinten, sőt még egy film is készült belőle azonos címmel.
Kurt Vonnegut: A Titán szirénjei
Vonnegut, Az ötös számú vágóhíd írójának második regénye egy groteszk és humoros sci-fi. A Föld és a Mars között háború dúl, politikusok és gazdagok fordulnak az új találmányok felé, a hatalom pedig a Földön kívülre is elterjed. Malachi Constant, a 22. századi Amerika leggazdagabb embere egy bolygóközi utazásra indul, miközben a háború és a kapitalizmus átrendezi a földi világot.
Malachi válaszokat keres, de kiderül, hogy azért hívták a Titánra, hogy csapdába ejtsék. Vonnegut a tőle megszokott szellemes és allegorikus módon írta meg ezt a regényt, csak győzzük sci-fiként olvasni.
Fotó: Facebook - Donald Trump / Twitter - Elon Musk / Pexels