Elon Musk, amerikai üzletember, mérnök, a SpaceX igazgatója, és nemrég az amerikai kormány Hatékonysági Minisztériumának kinevezett vezetője két könyves hír kapcsán is bekerült a sajtóba. Egy róla szóló életrajzi képregényt nem akarnak kiadni az angol kiadók, félve attól, hogy perrel végződhet az ügy, és egy amerikai házaspár pedig utánanézett mennyire megvalósítható Musk marsi expedíciójának terve, és még könyvet is írtak róla.
A kiadók félnek a megjelentetéstől
Több angol kiadó is visszautasította az Elon Musk életéről szóló képregényt. Darryl Cunningham az Elon Musk: Nyomozás a világ új urának nyomában [Elon Musk: Investigation into a New Master of the World] szerzője szerint a kiadók félnek attól, hogy a kötet miatt bármikor pert indíthat Musk.
Cunningham számtalan könyvet írt már, ami megalapozhatná a bizalmat irányába. Jelent meg könyve a 2008-as gazdasági világválságról és Vladimir Putyinról is. Mindegyik korábbi munkája már megjelent angol kiadóknál, de most a Musk képregényt senki nem akarja kiadni. Franciaországban ugyanez a könyv már fordításban is olvasható, sőt állítólag a Frankfurti könyvvásáron is jól teljesített a képregény.
Az írót meglepte a reakció, hiszen már több Muskról szóló kötet is naplivágot látott különböző nyelveken. „Csak olyan információt használtam, ami már valahol előzőleg megjelent, sőt a nagy részét Musk anyjának a könyvéből vettem” – mondta Cunningham – „De úgy látszik egy olyan világban élünk, ahol a félelem irányít, és a legrosszabb embereknek olyan hatalma van, hogy mindenki más, de még intézmények, cégek és az állam is fedezékbe vonulnak előle”
A kiadó félelme viszont annyiban érthető lehet, hogy nemrég Trump is be akarta perelni a Penguin House UK kiadót, mert elvileg a Lucky Loser [Szerencsés balfék] című kötet hamis állításokat tartalmaz az amerikai elnökről.
A mars expedíció tényleg sikeres lehet?
Elon Musk már a kétezres évek eleje óta kolóniát akar kiépíteni a Marson, ami a SpaceX űrkutatási vállalat fejlődésével egyre nagyobb valószínűséggel jöhet létre. Viszont egy nemrég megjelent könyv szerint nem kellene hinnünk Musknak, mert emberi életre berendezkedni a marson sokkal nagyobb feladat, mint gondolnánk.
Zach és Kelly Weinersmith, előbbi képregényrajzoló, utóbbi pedig biológus, által ír kötet Egy város a Marson: Le tudunk telepedni az űrtben, muszáj letelepedünk az űrben, és egyáltalán végiggondoltuk ezt? [A City on Mars: Can We Settle Space, Should We Settle Space, and Have We Really Thought This Through?] arra figyelmeztet minket, hogy Musk terve átgondolatlan.
„Ez egy lassú folyamat lesz, amelyben több generáció lassú fejlődése szükséges, hogy önellátó formában élhessünk a Marson. Annyira körülményes egy környezet, hogy komplikált és összetett felszerelés kell ahhoz, hogy életben maradjon az ember, és ezt nehéz elképzelni a Marson a közeljövőben.” – mondta Kelly Weinersmith
(The Guardian / CNN)