Októbertől látogatható lesz Charles Dickens kísértetjárta háza

Októbertől látogatható lesz Charles Dickens kísértetjárta háza

Simon Eszter | 2022. augusztus 12. |

Kiállítás nyílik Charles Dickens londoni házában, ahol a szerző egyik eredeti kézirata és levelezései is megtekinthetőek – írja a The Guardian.

A kísértetházakat a legtöbben nagy ívben elkerüljük, Charles Dickens azonban vadászott a misztikus helyekre.

A brit szerző egész életében rajongott a paranormális jelenségekért, ez az érdeklődés pedig a műveiből is visszaköszön, hiszen gyakran írt szellemekről, fantomokról és megmagyarázhatatlan jelenségekről. Az októberben nyíló kiállításon bárki megtekintheti, milyen kísérteties körülmények között élt a szerző, aki családjával 1830-ban költözött a házba.

A kiállított tárgyak között látható lesz Dickens eddig sosem látott leleve, amit író barátjának, William Howittnak küldött. A levélben Dickens arról kérdezi Howittot, – aki szintén hitt a természetfeletti jelenségekben – hogy ismer-e olyan kísértetházat az Egyesült Királyságban, ahol a különös lényektől senki nem tud élni, enni, inni, állni, feküdni vagy aludni, mert őt és barátját John Hollingshead-et érdekelné. 

Dickens, Hollingshead és a kísértetekért szintén rajongó író, Wilkie Collins több kísértetjárta házat is meglátogattak, mire rátaláltak egy épületre a hertfordshire-i Cheshuntban, ami olyannyira misztikusnak bizonyult, hogy kiderült, nem is létezik. Így a három csalódott szellemvadásznak meg kellett elégednie egy jó ebéddel a közeli fogadóban – mesélte Emily Dunbar, a kiállítás kurátora.

Dickens megszállottsága a különös jelenségek és szellemek iránt gyerekkorában kezdődött, amikor dajkája esténként szellemtörténeteket mesélt neki. Később buzgón olvasta a The Terrific Register című heti horror magazint, ami saját bevallása szerint időnként halálra rémisztette. 

A Charles Dickens Múzeum kurátora szerint az írót bár egyértelműen érdekelték és lenyűgözték a természetfeletti erők, mindig szkeptikus maradt. 

„Nem igazán hitt a különös lények létezésben, az viszont lázba hozta, hogy mások félnek a szellemtörténetektől.” 

Dickens 1870-es halála után barátja és a The life of Charles Dickens című önéletrajzi kötet szerzője John Forster azt írta róla, hogy ugyan egész életében kísértetek és spirituális történetek után kutatott, a józan ész mindig erős visszatartó erő maradt számára.

A brit szerző művei közt húsz olyan történeteket is találunk, – a Karácsonyi ének, Pickwick Klubot, The Singal-Man, és a The Haunted Man – amelyek valahogy kapcsolódnak a szellemekhez és a természetfeletti erőhöz. Dickens örömét lelte abban, hogy közönség előtt is előadja a rémisztő történeteket, feleségének írt leveleiben azzal dicsekedett, hogy valaki elsírta magát félelmében egy felolvasása közben. Néha azonban már Dickens is aggódott, hogy túl rémisztő jeleneteket ír, így volt ezzel a Twist Olivér írása közben is. 

Emily Dunbar szerint Dickens pontosan tudta, hogy az olvasóknak mire van szüksége. „Nemcsak az írásban volt tehetséges, de Dickens az üzlethez is remekül értett. Kapcsolatban volt a közönségével, és az akkori popkultúrális közegben is magabiztosan mozgott” – meséli a múzeum kurátora. 

A kiállításon látható lesz a The Haunted Man eredeti kézirata, amiből Dickens maga olvasott fel a közönségnek. A kéziratban különböző színű tinták jelölik a kihúzott jeleneteket, és a szerző kiemelte az érzelemmel teli szövegrészeket is. Az író személyes tárgyai, könyvek, levelek, poszterek is mind arra utalnak, hogy 

Dickens egész életében válaszokat keresett a természetfeletti világ megértésére. 

A kurátor szerint az embereket akkor is vonzzák a szellem történeteket ha nem hisznek benne, és azt is elmondta, hogy kiállítás összeállítása során végzett kutatások alapján kiderült, hogy többen hisznek a szellemekben, mint gondolnánk. 

Ha érdekel Charles Dickens titkos gyorsírása, arról ebben a cikkünkben olvashatsz, ebben a videóban pedig bejárhatod az író londoni házát.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Egy programozónak sikerült megfejtenie Charles Dickens gyorsírását

Megoldódott a 160 éves rejtély, egy programozónak sikerült megfejtenie Charles Dickens gyorsírásának titkát.

...
Hírek

Járd végig Charles Dickens otthonát szobáról szobára!

Charles Dickens lenyűgöző londoni otthonában, a Doughty Street 48.-ban írta meg több fontos művét. Egy szuper videó révén most mi is „körbejárhatjuk” a házat, amely ma múzeumként működik, és ahol az író számos személyes tárgya látható.

...
Hírek

Charles Dickens aggódott, hogy a Twist Olivér egyik jelenete halálra rémiszti az olvasókat

Amikor Dickens megírta a Twist Olivér egyik keményebb jelenetét, aggódni kezdett, hogy az olyan rémisztő lesz az olvasók számára, hogy szó szerint halálra rémülnek. A szöveget végül a saját barátain tesztelte, a kísérleten egy orvos is jelen volt.

Hírek
...
Szórakozás

József Attila késsel támad kezelőorvosára a költőről szóló film új előzetesében

...
Hírek

50 év után került vissza a könyvtárba George Orwell egyik könyve

...
Hírek

Trump embert küldene a Marsra: 3 sci-fi könyv arról, hogy mi várhat a bolygón

...
Hírek

Mary Shelley testvérének öngyilkossága ihlette Frankensteint?

...
Hírek

Virgina Woolf, ahogy még sosem láttuk: vicces és laza nagynéni lehetett

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában

Kiemeltek
...
Nagy

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Grafikonok, nyilvántartások, statisztikák, online könyvklubbok - ezeket tudják a könyves appok.

...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

A hét könyve
Kritika
Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen
...
Kritika

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

Gyilkosokra utazunk folytatja a nyugdíjas detektívek hagyományt, ugyanakkor új fejezetet is kezd egy testőr-exrendőr nyomozópárossal. Ez a hét könyve. 

...
Nagy

Már nem ott tartunk, hogy a férfi bénázik a gyereknevelésben: üdítő film a Véletlenül írtam egy könyvet

A könyv alapján készült alkotás humorral és játékosan mutat be egy nagyon mély témát: mit kezd egy család az anya elvesztése után? 

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
sza

Ezeket olvasd, ha tetszett a Nosferatu: 6 könyv, amikben a vámpírok nem nyugszanak

...
bzs

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás