Demeter Szilárd a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója

Demeter Szilárd a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója

A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) jelenlegi vezetője nyerte a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) főigazgatói posztjára L. Simon László menesztése után kiírt pályázatot az Index információi szerint. Az M5 csatorna Ez itt a kérdés című műsorában Csák János kulturális és innovációs miniszter kultúrpolitikai offenzívát, valamint intézményi integrációt hirdetett, és bejelentette a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ megalapítását.

vn | 2024. február 27. |

Csák János kulturális és innovációs miniszter a Nemzeti Kulturális Tanács keddi ülésén közölte a döntést, amelyet nyilvánosan este, az M5 Ez itt a kérdés című műsorában jelent be – tudta meg az Index.

Demeter Szilárd volt az egyetlen pályázó a Petőfi Irodalmi Múzeum élére
Demeter Szilárd volt az egyetlen pályázó a Petőfi Irodalmi Múzeum élére

Azt nem közölte a minisztérium, hogy ki is nevezik-e.

Tovább olvasok

Az intézmény vezetésére Bíró Lajos író, magyarságkutató; Csapláros Andrea, a szombathelyi Savaria Múzeum igazgatója; Csornay Boldizsár, a Magyarságkutató Intézet tudományos főigazgató-helyettese; Hammerstein Judit jelenlegi megbízott főigazgató; Horváth-Lugossy Gábor jogász, a Magyarságkutató Intézet volt főigazgatója; Limbacher Gábor néprajzkutató, muzeológus, a Veszprémi Megyei Múzeum volt igazgatója; Várkonyi Gábor, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont Közhasznú Nonprofit Kft. tudományos igazgatója; Zsigmond Gábor, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese, valamint az Index által egy korábbi cikkben

„titokzatos pályázóként” hivatkozott személy nyújtott be pályázatot.

A mai hír nyomán egyértelműnek tűnik, hogy Demeter Szilárd volt a titokzatos pályázó, aki előbb visszavonta, majd ezek szerint mégis beadta a jelentkezését, így március 6-ától ő vezetheti a Magyar Nemzeti Múzeumot.

Amint azt korábban ugyancsak az Indexen megjelent, a PIM főigazgatójának lehetséges indulása mögött egyfajta múzeumi integráció terve húzódhat meg, amit a laphoz eljuttatott írásában L. Simon is támogatott.

L. Simon Lászlót elbocsátották a Nemzeti Múzeum éléről
L. Simon Lászlót elbocsátották a Nemzeti Múzeum éléről

A Nemzetközi Sajtófotó Kiállítás miatt került szembe Csák János kulturális és innovációs miniszterrel.

Tovább olvasok

Bár Demeter Szilárd egyelőre sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta a kinevezése hírét, L. Simon máris azt írta, szívesen segítene neki.

Csák János bejelentette a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ megalapítását

Amint korábban írtuk az Index értesülésére hivatkozva, a kulturális és innovációs miniszter tényleg az M5 csatorna Ez itt a kérdés című műsorában tette meg a nyilvános bejelentést: Demeter Szilárdot kérte fel a Magyar Nemzeti Múzeum vezetésére. Amint a műsorból is kiderült, a miniszternek tíz jelöltből kellett választani. Az előkészítésben Csák János a minisztériuma, a szakszervezet, az üzemi tanács, illetve az általa személyesen felkért szakemberek ‒Baán László és Cseri Miklós ‒ javaslataira támaszkodhatott. Amint Csák fogalmazott, „volt egy pályázat, ami forradalmat ajánlott”. Demeter Szilárd pályázatára gondolt, amelynek

gróf Széchényi Ferenc gyűjteményalapító adományozásához hasonlította az ajánlatát.

Csák kifejtette, hogy „ütőképes intézményrendszerre” van szüksége a magyar identitás, illetve az annak alapját képező kultúra megmutatásához. Ennek az egyik fő eszköze a digitalizáció, amelyre eddigi miniszteri működésének kudarcaként hivatkozott. A beszélgetés tán legfontosabb része a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ létrejöttének bejelentése volt. A kulturális holdingról túl sok részlet nem derült ki, az viszont igen, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Természettudományi Múzeum, az Iparművészeti Múzeum, illetve a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum lesznek a tagjai.

A Demeter vezetői kinevezésével kezdődő kultúrpolitikai offenzívával a miniszter megfogalmazazása szerint voltaképpen a trianoni trauma begyógyítására tesznek kísérletet.

Arról azonban nem esett szó, hogy ezután ki fogja vezetni a Petőfi Irodalmi Múzeumot.

(Cikkünk 2024. február 27-én, 20:45 perckor frissült.)

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Demeter Szilárd újabb öt évig a Petőfi Irodalmi múzeum főigazgatója lesz

Rajta kívül nem volt más pályázó a posztra.

...
Hírek

Demeter Szilárd: Irodalmi műveket a szerző beleegyezése nélkül nem módosítunk

Kiss Judit Ágnes egyik versét a tudta és a beleegyezése nélkül írták át egy tizedikes tankönyvben. Most a PIM főigazgatója is elmondta az ügyben a véleményét.

...
Hírek

Demeter Szilárd: Intellektuális szakmunkás vagyok

Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója volt hétfőn a Partizán vendége. A több mint egyórás beszélgetés során számos témát érintettek a reformkori DJ-szetektől Orbán személyes felkérésén át az Erdély-romantikáig, vagy hogy melyik mai magyar írónak adna Nobel-díjat Demeter. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

...

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...

Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]

...

Bojti Andrea: Transzgenerációsan gyógyulunk [Podcast]

...
Nagy

A hetvenes évek olvasótáborai szabadpolcok voltak egy puhuló diktatúrában

Hallottál már az olvasótáborokról? Egy egykori táborvezető és az Arcanum segítségével utánajártunk a hetvenes években indult mozgalomnak, és egy egészen különleges, szabadságra nevelő kezdeményezést találtunk.

Szerzőink

...
ko

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

...
Könyves Magazin

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...
hhz

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól