Demeter Szilárd a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója

Demeter Szilárd a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója

A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) jelenlegi vezetője nyerte a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) főigazgatói posztjára L. Simon László menesztése után kiírt pályázatot az Index információi szerint. Az M5 csatorna Ez itt a kérdés című műsorában Csák János kulturális és innovációs miniszter kultúrpolitikai offenzívát, valamint intézményi integrációt hirdetett, és bejelentette a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ megalapítását.

vn | 2024. február 27. |

Csák János kulturális és innovációs miniszter a Nemzeti Kulturális Tanács keddi ülésén közölte a döntést, amelyet nyilvánosan este, az M5 Ez itt a kérdés című műsorában jelent be – tudta meg az Index.

Demeter Szilárd volt az egyetlen pályázó a Petőfi Irodalmi Múzeum élére
Demeter Szilárd volt az egyetlen pályázó a Petőfi Irodalmi Múzeum élére

Azt nem közölte a minisztérium, hogy ki is nevezik-e.

Tovább olvasok

Az intézmény vezetésére Bíró Lajos író, magyarságkutató; Csapláros Andrea, a szombathelyi Savaria Múzeum igazgatója; Csornay Boldizsár, a Magyarságkutató Intézet tudományos főigazgató-helyettese; Hammerstein Judit jelenlegi megbízott főigazgató; Horváth-Lugossy Gábor jogász, a Magyarságkutató Intézet volt főigazgatója; Limbacher Gábor néprajzkutató, muzeológus, a Veszprémi Megyei Múzeum volt igazgatója; Várkonyi Gábor, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont Közhasznú Nonprofit Kft. tudományos igazgatója; Zsigmond Gábor, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese, valamint az Index által egy korábbi cikkben

„titokzatos pályázóként” hivatkozott személy nyújtott be pályázatot.

A mai hír nyomán egyértelműnek tűnik, hogy Demeter Szilárd volt a titokzatos pályázó, aki előbb visszavonta, majd ezek szerint mégis beadta a jelentkezését, így március 6-ától ő vezetheti a Magyar Nemzeti Múzeumot.

Amint azt korábban ugyancsak az Indexen megjelent, a PIM főigazgatójának lehetséges indulása mögött egyfajta múzeumi integráció terve húzódhat meg, amit a laphoz eljuttatott írásában L. Simon is támogatott.

L. Simon Lászlót elbocsátották a Nemzeti Múzeum éléről
L. Simon Lászlót elbocsátották a Nemzeti Múzeum éléről

A Nemzetközi Sajtófotó Kiállítás miatt került szembe Csák János kulturális és innovációs miniszterrel.

Tovább olvasok

Bár Demeter Szilárd egyelőre sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta a kinevezése hírét, L. Simon máris azt írta, szívesen segítene neki.

Csák János bejelentette a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ megalapítását

Amint korábban írtuk az Index értesülésére hivatkozva, a kulturális és innovációs miniszter tényleg az M5 csatorna Ez itt a kérdés című műsorában tette meg a nyilvános bejelentést: Demeter Szilárdot kérte fel a Magyar Nemzeti Múzeum vezetésére. Amint a műsorból is kiderült, a miniszternek tíz jelöltből kellett választani. Az előkészítésben Csák János a minisztériuma, a szakszervezet, az üzemi tanács, illetve az általa személyesen felkért szakemberek ‒Baán László és Cseri Miklós ‒ javaslataira támaszkodhatott. Amint Csák fogalmazott, „volt egy pályázat, ami forradalmat ajánlott”. Demeter Szilárd pályázatára gondolt, amelynek

gróf Széchényi Ferenc gyűjteményalapító adományozásához hasonlította az ajánlatát.

Csák kifejtette, hogy „ütőképes intézményrendszerre” van szüksége a magyar identitás, illetve az annak alapját képező kultúra megmutatásához. Ennek az egyik fő eszköze a digitalizáció, amelyre eddigi miniszteri működésének kudarcaként hivatkozott. A beszélgetés tán legfontosabb része a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ létrejöttének bejelentése volt. A kulturális holdingról túl sok részlet nem derült ki, az viszont igen, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Természettudományi Múzeum, az Iparművészeti Múzeum, illetve a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum lesznek a tagjai.

A Demeter vezetői kinevezésével kezdődő kultúrpolitikai offenzívával a miniszter megfogalmazazása szerint voltaképpen a trianoni trauma begyógyítására tesznek kísérletet.

Arról azonban nem esett szó, hogy ezután ki fogja vezetni a Petőfi Irodalmi Múzeumot.

(Cikkünk 2024. február 27-én, 20:45 perckor frissült.)

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Demeter Szilárd újabb öt évig a Petőfi Irodalmi múzeum főigazgatója lesz

Rajta kívül nem volt más pályázó a posztra.

...

Demeter Szilárd: Irodalmi műveket a szerző beleegyezése nélkül nem módosítunk

Kiss Judit Ágnes egyik versét a tudta és a beleegyezése nélkül írták át egy tizedikes tankönyvben. Most a PIM főigazgatója is elmondta az ügyben a véleményét.

...

Demeter Szilárd: Intellektuális szakmunkás vagyok

Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója volt hétfőn a Partizán vendége. A több mint egyórás beszélgetés során számos témát érintettek a reformkori DJ-szetektől Orbán személyes felkérésén át az Erdély-romantikáig, vagy hogy melyik mai magyar írónak adna Nobel-díjat Demeter. 

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal. 

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot

...

A cégek szennyezik a környezetet, mégis te vagy a hibás – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...

Növények, amelyekről nem is hinnéd, hogy ehetőek – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.

Szerzőink

vl
vl

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

125 éve született Szabó Lőrinc, aki nemcsak a nőkét, de végül saját szívét is összetörte