Csák János kulturális és innovációs miniszter a Nemzeti Kulturális Tanács keddi ülésén közölte a döntést, amelyet nyilvánosan este, az M5 Ez itt a kérdés című műsorában jelent be – tudta meg az Index.
Azt nem közölte a minisztérium, hogy ki is nevezik-e.
Tovább olvasokAz intézmény vezetésére Bíró Lajos író, magyarságkutató; Csapláros Andrea, a szombathelyi Savaria Múzeum igazgatója; Csornay Boldizsár, a Magyarságkutató Intézet tudományos főigazgató-helyettese; Hammerstein Judit jelenlegi megbízott főigazgató; Horváth-Lugossy Gábor jogász, a Magyarságkutató Intézet volt főigazgatója; Limbacher Gábor néprajzkutató, muzeológus, a Veszprémi Megyei Múzeum volt igazgatója; Várkonyi Gábor, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont Közhasznú Nonprofit Kft. tudományos igazgatója; Zsigmond Gábor, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese, valamint az Index által egy korábbi cikkben
„titokzatos pályázóként” hivatkozott személy nyújtott be pályázatot.
A mai hír nyomán egyértelműnek tűnik, hogy Demeter Szilárd volt a titokzatos pályázó, aki előbb visszavonta, majd ezek szerint mégis beadta a jelentkezését, így március 6-ától ő vezetheti a Magyar Nemzeti Múzeumot.
Amint azt korábban ugyancsak az Indexen megjelent, a PIM főigazgatójának lehetséges indulása mögött egyfajta múzeumi integráció terve húzódhat meg, amit a laphoz eljuttatott írásában L. Simon is támogatott.
A Nemzetközi Sajtófotó Kiállítás miatt került szembe Csák János kulturális és innovációs miniszterrel.
Tovább olvasokBár Demeter Szilárd egyelőre sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta a kinevezése hírét, L. Simon máris azt írta, szívesen segítene neki.
Csák János bejelentette a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ megalapítását
Amint korábban írtuk az Index értesülésére hivatkozva, a kulturális és innovációs miniszter tényleg az M5 csatorna Ez itt a kérdés című műsorában tette meg a nyilvános bejelentést: Demeter Szilárdot kérte fel a Magyar Nemzeti Múzeum vezetésére. Amint a műsorból is kiderült, a miniszternek tíz jelöltből kellett választani. Az előkészítésben Csák János a minisztériuma, a szakszervezet, az üzemi tanács, illetve az általa személyesen felkért szakemberek ‒Baán László és Cseri Miklós ‒ javaslataira támaszkodhatott. Amint Csák fogalmazott, „volt egy pályázat, ami forradalmat ajánlott”. Demeter Szilárd pályázatára gondolt, amelynek
gróf Széchényi Ferenc gyűjteményalapító adományozásához hasonlította az ajánlatát.
Csák kifejtette, hogy „ütőképes intézményrendszerre” van szüksége a magyar identitás, illetve az annak alapját képező kultúra megmutatásához. Ennek az egyik fő eszköze a digitalizáció, amelyre eddigi miniszteri működésének kudarcaként hivatkozott. A beszélgetés tán legfontosabb része a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ létrejöttének bejelentése volt. A kulturális holdingról túl sok részlet nem derült ki, az viszont igen, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Természettudományi Múzeum, az Iparművészeti Múzeum, illetve a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum lesznek a tagjai.
A Demeter vezetői kinevezésével kezdődő kultúrpolitikai offenzívával a miniszter megfogalmazazása szerint voltaképpen a trianoni trauma begyógyítására tesznek kísérletet.
Arról azonban nem esett szó, hogy ezután ki fogja vezetni a Petőfi Irodalmi Múzeumot.
(Cikkünk 2024. február 27-én, 20:45 perckor frissült.)