Hogyan írjuk a Covidot?

Hogyan írjuk a Covidot?

Jellemző, hogy amikor valami nagyszabású társadalmi, politikai – jelen esetben egészségügyi – jelenség telepszik az életünkre, nem tudjuk elsőre, hogyan is kell helyesen írni. Nincs ez másként a koronavírussal sem, egészen pontosan a Covid19-cel, viszont a Nyelvtudományi Intézet nyelvi tanácsadó szolgálata most segít.

Könyves Magazin | 2020. augusztus 19. |

Igaz, azt már rögtön az elején leszögezik, hogy mindez ajánlás, nem pedig kötelező érvényű írásmód. Mivel a betegség nevének nincs kodifikált, azaz helyesírási szótárban rögzített írásmódja, így semmilyen írásmód nem számít normasértőnek. Tehát mindenféle írásmód elfogadható, a lényeg az, hogy egy dokumentumon belül lehetőleg ne váltogassuk, hanem egységes legyen.

Biztos, ami biztos, a Nyelvtudományi Intézet nyelvi tanácsadó szolgálata egyeztetett az MTA Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottságának és a korábban működő Orvosi Nyelvi Munkabizottságának illetékes képviselőivel, és arra jutottak, hogy a betegség nevében szereplő úgynevezett tartalékszám és a mozaikszó közé nem kell kötőjelet tenni. Maga a Covid szóösszevonás révén jeletkezett (< coronavirus disease), és a magyar helyesírás szabályai 12. kiadásának 286. pontja alapján csak az első betűt írjuk naggyal.

Mindent összevetve, a köznyelvi használatban a Covid19 formát javasolják, ajánlják. Ha viszont szaknyelvi, tehát kifejezetten az orvos olvasóknak, szaktudományos használatra szánt szövegtípusokról van szó, akkor az orvosi íráshagyományokhoz igazodva a betűszói írásmódú COVID19 forma is megfelelő. Az olvasóknak mindenesetre azt üzenik,

nem érdemes vérre menő vitákat folytatni arról, hogy mi a „helyes” írásmód,

hanem az egyes érveket mérlegelve döntsenek az általuk alkalmazott írásmódról.

Forrás: helyesítás.mta.hu

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A koronavírus miatt idén nem lesz Nobel-ceremónia

Évtizedek óta először nem lesz ünnepélyes Nobel-díjátadó. Az ok: a járvány.

...

Mire számíthat egy utazó a koronavírus alatt és után?

Bizarr utasok, különleges kérések, szokatlan manőverek. Kordos Szabolcs új részekkel egészítette ki Airport, Hungary című kötetét, amelyből kiderül az is, hogy utasként mire számíthatunk a második járványhullám előtt.

...

Alessandro Vespignani: A harc a koronavírus ellen még tart, ezért nagyon óvatosnak kell lenni

„Alessandro Vespignani könyve a koronavírus bestsellere” – írja A jóslás algoritmusa – Hogyan befolyásolható a jövő a tudomány segítségével című kötetről a szintén világhírű magyar hálózatkutató, Barabási Albert-László. Vespignani járványügyi modelljei segítik jelenleg az egész világon a Covid-19 elleni védekezést. A magyarul most megjelenő, rendkívül aktuális könyvről online beszélgetett Barabási és kollégája, Vespignani.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.