Igaz, azt már rögtön az elején leszögezik, hogy mindez ajánlás, nem pedig kötelező érvényű írásmód. Mivel a betegség nevének nincs kodifikált, azaz helyesírási szótárban rögzített írásmódja, így semmilyen írásmód nem számít normasértőnek. Tehát mindenféle írásmód elfogadható, a lényeg az, hogy egy dokumentumon belül lehetőleg ne váltogassuk, hanem egységes legyen.
Biztos, ami biztos, a Nyelvtudományi Intézet nyelvi tanácsadó szolgálata egyeztetett az MTA Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottságának és a korábban működő Orvosi Nyelvi Munkabizottságának illetékes képviselőivel, és arra jutottak, hogy a betegség nevében szereplő úgynevezett tartalékszám és a mozaikszó közé nem kell kötőjelet tenni. Maga a Covid szóösszevonás révén jeletkezett (< coronavirus disease), és a magyar helyesírás szabályai 12. kiadásának 286. pontja alapján csak az első betűt írjuk naggyal.
Mindent összevetve, a köznyelvi használatban a Covid19 formát javasolják, ajánlják. Ha viszont szaknyelvi, tehát kifejezetten az orvos olvasóknak, szaktudományos használatra szánt szövegtípusokról van szó, akkor az orvosi íráshagyományokhoz igazodva a betűszói írásmódú COVID19 forma is megfelelő. Az olvasóknak mindenesetre azt üzenik,
nem érdemes vérre menő vitákat folytatni arról, hogy mi a „helyes” írásmód,
hanem az egyes érveket mérlegelve döntsenek az általuk alkalmazott írásmódról.
Forrás: helyesítás.mta.hu