Közös közleményben tiltakozik az Európai Írók Tanácsa (EWC) és a Műfordítói Egyesületek Európai Tanácsa (CEATL) az írók, fordítók és az önálló belarusz kulturális színtér elleni állami erőszak ellen, és felszólítja az európai uniós tagállamok kulturális minisztereit, hogy sürgősen lépjenek fel az elnyomás ellen. Szerintük ugyanis Aljakszandr Lukasenka belarusz diktátor hadat üzent az íróknak, fordítóknak, bloggereknek és az egész független kulturális szektornak.
Csak egy adat: a belarusz PEN Központ jelentése szerint a tavaly augusztusi, tisztességtelenül befolyásolt választások óta 593 író, fordító, kiadó, könyvkereskedő, valamint zenész, blogger, előadóművész és más kulturális munkatárs vált az emberi jogok megsértésének és a kulturális jogok elleni támadások áldozatává: "Cenzúra, kínzás, a szólásszabadság, a gyülekezési szabadság, a tisztességes eljáráshoz való jog megsértése:
Belaruszban minden emberi, jogi és kulturális jogot szisztematikusan felfüggesztettek.
A szabad szólás, az irodalom és a kultúra elleni terror embertelen működésmódot követ."
Az országban nem ritkák az önkényes letartóztatások, a polgári és az emberi jogok megsértése. Az EWC elnöke, Nina George szerint az írók és a fordítók az előadóművészekkel és a zenészekkel együtt a jogsértések három fő célcsoportjába tartoznak: "A Lukasenka-rezsim milíciái lehallgatják, megfélemlítik és bebörtönzik őket - mert a szólásszabadság és az állampolgári jogok védelmének első sorában állnak, versek felolvasásával, békés tüntetéseken való énekléssel és fellépéssel". Hozzátette még azt is, hogy a nem állami ellenőrzés alatt álló kiadókat, például Hjenadzs Vinjarszkit (Knihazbor Kiadó) és Andrej Januskjevicset (Januskievic Kiadó) hamisan adócsalással vádolják, és őrizetbe vettek független könyvkereskedőket, többek között Aljes Jaudachát is. Vinjarszki és Januskjevics gépeit és új kiadványaikat elkobozták, így Viktor Martinovics legújabb, Forradalom című regényét is.
Morten Visby, a CEATL elnöke elmondta, hogy legutóbb
Volha Kalackaját, Margaret Atwood, Virginia Woolf és Tennessee Williams fordítóját tartóztatták le.
Az állami hatóságok azzal vádolják, hogy közrend elleni akciókat szervezett, de Visby szerint egyértelműen azért célozták meg, mert "fordítóként azon önálló belarusz kulturális szektor tevékeny részese, amely nagyszerű irodalom fordításával segített nyitva tartani a kulturális távlatokat - és ezt a rezsim el akarja nyomni. Az EWC és a CEATL azonnali szabadon bocsátását követeli."
Az összes eset között legalább 131 író és műfordító szerepelt. Sőt, a PEN belarusz küldöttei a humántudományi egyetemeken zajló elbocsátásokról és lélektani terrorról is beszámoltak. Januárban számos műfordító oktatót elbocsátottak. Az Európai Írók Tanácsa és a Műfordítói Egyesületek Európai Tanácsa szerint az Európai Unió nem nézheti tovább tétlenül a szólásszabadság elhallgattatására irányuló stratégiákat, és szolidaritásra szólították fel az összes kulturális minisztert.