Bartók Imre: Mi értelme van annak, amit művészként csinálunk?

Bartók Imre Lovak a folyóban című könyve is felkerült a Libri irodalmi díjak rövidlistájára. Az író egy videóban mesélt arról, hogyan gondolta tovább az autofikciós műfajt, és hogy milyen egzisztenciális problémák húzódnak meg az elbeszélő szenvedése mögött. A Libri irodalmi díjak 10 döntős művére május 10-ig lehet szavazni.

fk | 2022. április 11. |

A Lovak a folyóban az író szerint egyfajta szatírája valamennyire az előző könyvének is, másrészt pedig általánosabb szempontból az autofikciós műfajnak a továbbgondolása, vagy egy másik oldalról való megragadása. Mint mondta, az, ahogy ebben a regényben az elbeszélő szenved azon, hogy a könyvét nem ismerték el, nemcsak arról szól, hogy valakinek egy könyve nem hozta el számára a sikert, hanem egy általánosabb egzisztenciális probléma húzódik meg az egész mögött: az az alapkétség, hogy mi értelme van annak, amit művészként csinál az ember. „Ha csak a sárga színt fested egész életedben, annak is ugyanolyan súlyos egzisztenciális és személyes tétjei lehetnek.”

BARTÓK IMRE
Lovak a folyóban
Jelenkor, 2021, 393 oldal
-

Arról is beszélt, hogy ebben a könyvben egy kicsit feldobja azt a diskurzust, hogy egy elbeszélőről van szó, ami reményei szerint némi derültségre ad okot az olvasónak.

A Lovak a folyóbant a tavalyi év legjobb magyar könyvének választottuk. Kritikánkat ITT találjátok a regényről, ITT pedig az íróval készült podcastunk hallgatható meg.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Bartók Imre kapta idén a Mészöly Miklós-díjat

„Bartók Imre regénye nyugtalanító (Mészöly szófordulata szerint) inzultáló olvasmány, mely a sematizmust elutasító szerzői attitűdöt ismételten igazolja" - hangzott el a laudációban.

...
Podcast

Bartók Imre és egy író önboncolása 2021 legjobb magyar regényében

2021 legjobb magyar könyve egészen mélyre visz, a Lovak a folyóban egyszerre egy szürreális nyomozás és egy kreatív önboncolás krónikája. Bartók Imrével beszélgettünk sebezhetőségről, autofikcióról, sikerélményről és gyanakvásról is. 

...
Kritika

Bartók Imre szürreális szövegtripre viszi a gyanútlan olvasót

Bartók Imre új regényében világok mosódnak egybe, miközben hőse az alkotás, pontosabban az arra való képtelenség, a társasjátékok, a társadalmi elvárások és az abszurd hétköznapok labirintusában bolyong. A Lovak a folyóban a hét könyve.

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

Szerzőink

...
vl

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

...
Sándor Anna

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

...
Sándor Anna

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Közülük kerülnek ki idén a HUBBY - Év Gyerekkönyve díjasok!

Idén is átadja a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum a legjobb szerzőknek és illusztrátoroknak járó díjakat. Mutatjuk a rövidlistára került alkotókat!

...
Gyerekirodalom

Az önkifejezésben, filmkészítésben, tudatos médiahasználatban is segít a Bookline Kids márciusi kiemelt könyve

...
Gyerekirodalom

Mi köze van Petőfinek Sherlockhoz, és mit keres Szendrey Júlia a forradalom élén?

Petőfi sokszor egyfajta absztrakcióként jelenik meg a közbeszédben vagy épp az oktatásban. Inkább idol, mint hús-vér ember – szándéka szerint a Költővel nem járnék című antológia ezen is próbál árnyalni.

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Podcast

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

A hallgatók társalkotói szerepéről, John Cheever prózájáról, hidegháborúról és melankóliáról beszélgettünk Szabó Benedekkel, aki az egyrészt-másrészt generációjához tartozik.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!